ՌԴ ԿԲ-ն կպաշտպանի էկոհամակարգերի սպառողներին էմոցիոնալ գնումներից
Ռուսաստանի բանկը (ԿԲ) ուսումնասիրում է ագրեսիվ գովազդի ազդեցության ներքո էկոհամակարգերում սպառողներին չմտածված եւ էմոցիոնալ գնումներից պաշտպանելու մեխանիզմների ներդրման հնարավորությունը:
Այս մասին տեղեկացրել է Ռուսաստանի բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Սերգեյ Շվեցովը՝ մեկնաբանելով էկոհամակարգերի կարգավորման մոտեցումների վերաբերյալ Կենտրոնական բանկի զեկույցը:
Սպառողների գնում կատարելու որոշումները կարող են համարվել «էմոցիոնալ», եթե հարթակն «օգտագործում է ագրեսիվ գովազդ՝ սադրելով սպառողներին ապրանքներ եւ ծառայություններ ձեռք բերել», ինչի մասին հաճախորդը հետագայում զղջում է:
«Հաճախորդի ճանապարհը շատ կարճ է. ձեռքբերման մղման եւ դրա հնարավորության միջեւ վայրկյաններ են ընկած, երբեմն առողջ բանականությունը տեղի է տալիս հույզերին»,- Շվեցովի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը:
Ըստ նրա՝ դա հանգեցնում է իրավիճակների, երբ սպառումը գնորդի «կարիքների շրջանակի մեջ չէ»:
«Այն մոտեցումները, որոնք մենք օգտագործում ենք ֆինանսական շուկայում, մասամբ կարող են օգտագործվել նաեւ այլ ոլորտներում»,- ասել է նա:
Մասնավորապես, Ռուսաստանի ԿԲ-ն ներկայումս մշակում է նորմատիվային ակտ` բարդ ֆինանսական արտադրանքներ գնելու պահին գնորդների թեստավորման կարգի վերաբերյալ` սպառողի մոտ հատուկ ֆինանսական գիտելիքները բացահայտելու համար:
Բացի այդ, Կենտրոնական բանկը, էկոհամակարգերի ապագա կարգավորման սկզբունքները որոշելիս, վերլուծում է նաեւ ծառայություններ մատակարարների պաշտպանության հնարավորությունները:
«Եթե էկոհամակարգը միաժամանակ որոշակի ապրանքների եւ ծառայությունների մատակարար է, շահերի բախում է առաջանում: Նման իրավիճակը կառավարելու քաղաքականությունը կարեւոր է արդար մրցակցություն ապահովելու համար: Մատակարարները պետք է վստահ լինեն, որ տնային արտադրողների համար նախապատվություն չկա: Հակառակ դեպքում նման էկոհամակարգի միջոցով արդար աշխատելու հնարավորություն չի լինի»,- կարծում է Շվեցովը:

ЦБ России намерен защитить потребителей экосистем от эмоциональных покупок
Банк России изучает возможности введения механизмов элементов защиты потребителей в экосистемах от непродуманных и эмоциональных покупок под влиянием агрессивной рекламы.
Об этом сообщил первый заместитель председателя Банка России Сергей Швецов, комментируя доклад ЦБ о подходах к регулированию экосистем.
«Эмоциональными» решения потребителя о покупке могут считаться в том случае, если площадка «использует агрессивную рекламу, провоцируя потребителей на приобретение товаров и услуг», о чем клиент позже сожалеет.
«Клиентский путь очень короткий, между импульсом к приобретению и возможностью сделать это проходят доли секунды, иногда здравый смысл уступает эмоциям»,- приводит слова Швецова «Интерфакс».
По его словам, это приводит к ситуациям, когда потребление происходит «не в рамках потребностей» приобретателя.
«Подходы, которые мы используем на финансовом рынке, частично могут быть задействованы и в других областях»,- сказал он.
В частности, ЦБ России сейчас разрабатывает нормативный акт о порядке тестирования покупателей в момент приобретения сложных финансовых продуктов на предмет выявления специальных финансовых знаний у потребителя.
Кроме того, ЦБ при определении принципов будущего регулирования экосистем анализирует возможности защиты и для поставщиков услуг.
«Если экосистема одновременно поставщик отдельных товаров и услуг, возникает конфликт интересов. Политика управления таким конфликтом интересов важна для обеспечения справедливой конкуренции. Поставщики должны быть уверены в отсутствии преференций домашним производителям. Иначе не будет шансов работать через такую экосистему справедливо»,- считает Швецов.