Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) էկոնոմիկայի եւ ֆինանսական քաղաքականության նախարար Ռուսլան Բեկետաեւը եւ Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) վարչության նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը քննարկել են ֆինանսական ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, հաղորդում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը: «Ընդհանուր առմամբ, Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորման հայեցակարգի ակտիվ իրականացումը լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում ֆինանսական միջոցների ներգրավման աշխարհագրությունն ընդլայնելու եւ ներդրումային ռեսուրսներին լայն հասանելիություն ստանալու համար: Այս ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարային թեմաներից մեկը կարող է լինել Եվրասիական զարգացման բանկի մասնակցությամբ ազգային արժույթներով հաշվարկների համար ենթակառուցվածքների զարգացումը»,- ասել է ԵԱԶԲ վարչության նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը:Նրա խոսքով, բանկը մտադիր է ակտիվորեն առաջ մղել իր հարթակը՝ այն Եվրասիական տնտեսական միության համար առավել իրացվելի արժութային զույգերով հաշվարկների դեպքում հիմնական գործիք դարձնելու համար: 28.03.2021 | 02:11 ԵԱՏՄ-ում կստեղծվի ապահովագրական ծառայությունների միասնական շուկա Ռուսլան Բեկետաեւն իր հերթին ընդգծել է, որ մինչեւ 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների համաձայն՝ կարեւոր առաջնահերթություն է հանդիսանում ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորումը:«Դրա կառուցումը պայմաններ կստեղծի ֆինանսական պրոդուկտներին եւ ռեսուրսներին լայն հասանելիություն ապահովելու համար՝ ուղղված բիզնեսին եւ բնակչությանը, հնարավորություն կտա հեշտացնել մասնակիցների փոխադարձ մուտքի իրավունքը միմյանց շուկաներ, կմեծացնի մրցակցությունը ֆինանսական ծառայությունների շուկայում եւ կապահովի ներդրողների եւ ֆինանսական ծառայություններ սպառողների իրավունքների եւ օրինական շահերի արդյունավետ պաշտպանություն»,- նշել է ԵՏՀ նախարարը: Tweet Դիտում՝ 3153

Министр по экономике и финансовой политике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Руслан Бекетаев и председатель правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Николай Подгузов обсудили перспективы сотрудничества в финансовой сфере, сообщает пресс-служба ЕЭК. «В целом, активная реализация Концепции формирования общего финансового рынка Евразийского экономического союза открывает дополнительные возможности расширить географию привлечения финансовых средств и получить широкий доступ к инвестиционным ресурсам. Одной из перспективных тем сотрудничества в этом направлении может быть развитие инфраструктуры для расчетов в национальных валютах с участием Евразийского банка развития»,- отметил председатель правления ЕАБР Николай Подгузов. По его словам, банк намерен активно продвигать свою платформу, чтобы сделать ее базовым инструментом при расчетах в наиболее ликвидных валютных парах для Евразийского экономического союза. 28.03.2021 | 02:11 В ЕАЭС планируется создание единого рынка страховых услуг Руслан Бекетаев в свою очередь подчеркнул, что важным приоритетом интеграционного взаимодействия государств ЕАЭС в соответствии со Стратегическими направлениями развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, является формирование общего финансового рынка. «Его построение создаст условия для широкого доступа к финансовым продуктам и ресурсам для бизнеса и населения, позволит облегчить взаимный допуск участников на рынки друг друга, повысить конкуренцию на рынке финансовых услуг, обеспечить эффективную защиту прав и законных интересов инвесторов и потребителей финансовых услуг»,- отметил министр ЕЭК. Tweet Просмотры 3159