Գնաճն ու ներդրումներն իրական եւ ֆինանսական ակտիվներում
Գնաճի արագացման պայմաններում ներդրողներին առաջարկվում է գնել իրական ակտիվներ (հումք, գյուղատնտեսական ապրանքներ, արդյունաբերական և թանկարժեք մետաղներ) և նվազեցնել ֆինանսական ակտիվների (բաժնետոմսեր, պարտատոմսեր) մասնաբաժինը:
Իսկ ավանդաբար լավագույն հակագնաճային ակտիվ է համարվում ոսկին, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Technology of the Future միջազգային ներդրումային հիմնադրամի ներդրումների դեպարտամենտի տնօրեն Մաքսիմ Աչկասովը:
Գնաճի ավելացման ժամանակ, ներդրողներին իմաստ ունի ավելացնել իրենց պորտֆելներում իրական ակտիվների մասնաբաժինը: «Դրանց մեջ ներդրումները հնարավոր են ֆյուչերսների կամ բորսայական ֆոնդերի (ETF) գնման տեսքով, որոնք ներդրում են բորսայական ապրանքների կամ ֆյուչերսների մեջ: Հետաքրքիր են նաև ներդրումները անշարժ գույքի մեջ»,- հավելել է փորձագետը:
Ոսկին ավանդաբար համարվում է լավագույն իրական ակտիվը, որը պաշտպանում է գնաճային ռիսկերից, ասում է Աչկասովը: «Ոսկու գնի և գնաճի տեմպի միջև ուղղակի կապ կա. դրանց միջեւ համահարաբերակցությունը պատմականորեն գերազանցել է 90%-ը: Զարգացած երկրներում փողերի անվերահսկելի տպագրությունը և դոլարի թուլացման երկարաժամկետ միտման շարունակությունը կաջակցեն ոսկու գների աճին երկարատեւ հեռանկարում»,- կարծում է նա:
Այնուամենայնիվ, եթե պորտֆելում անհրաժեշտ է պահել ֆինանսական գործիքները, ապա արժե կրճատել պարտատոմսերի մասնաբաժինը հօգուտ բաժնետոմսերի, խորհուրդ է տալիս Աչկասովը:
«Աճող գնաճի պայմաններում պարտատոմսերը սովորաբար էժանանում են։ Գնաճի չափավոր աճը դրական է բաժնետոմսերի շուկաների համար. ընկերությունները բարձրացնում են վաճառքի գները, և իրենց շահույթներն աճում են: Բաժնետոմսերի շուկայում ամենաշահավետ ռազմավարությունը կայուն շահաբաժիններ վճարող ընկերություններում ներդրումներ կատարելն է: Այս իմաստով առավել գրավիչ ոլորտներն են հումքայինը, մետալուրգիականը, բանկայինը և ոսկու արդյունահանումը»,- ամփոփել է փորձագետը:

Инфляция и инвестиции в реальные и финансовые активы
В условиях ускорения инфляции инвесторам стоит покупать реальные активы (сырье, сельхозпродукцию, промышленные и драгметаллы) и уменьшить долю финансовых (акции, облигации).
А лучшим антиинфляционным активом традиционно считается золото, рассказал «РИА Новости» директор департамента инвестиций международного инвестиционного фонда Technology of the Future Максим Ачкасов.
Во время роста инфляции, инвесторам имеет смысл увеличивать в портфелях долю реальных активов. «Инвестиции в них возможны в виде покупки фьючерсов или биржевых фондов (ETF), которые инвестируют в биржевые товары или во фьючерсы. Также интересны инвестиции в недвижимость»,- добавил эксперт.
Лучшим реальным активом, который защищает от рисков инфляции, традиционно считается золото, говорит Ачкасов. «Существует прямая связь цены золота с темпами роста инфляции: корреляция между ними исторически превышала 90%. Бесконтрольное печатание денег в развитых странах и продолжение многолетнего тренда на ослабление доллара поддержат рост цен на золото в долгосрочной перспективе»,- считает он.
Если же необходимо оставлять в портфеле финансовые инструменты, то стоит снижать долю облигаций в пользу акций, советует Ачкасов.
«Облигации при растущей инфляции обычно дешевеют. Умеренный рост инфляции положителен для рынков акций - компании повышают отпускные цены, и их прибыли растут. Наиболее выгодной стратегией на рынке акций является стоимостное инвестирование в компании, которые выплачивают устойчивые дивиденды. Наиболее привлекательные в этом смысле сектора - сырьевой, металлургический, банковский, а также золотодобыча»,- резюмировал эксперт.