Ռուսական գազը ժամանակավորապես Հայաստան կհասնի Ադրբեջանի տարածքով
Մարտի 16-ին «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը եւ Ադրբեջանի նավթային պետական ընկերությունը կարճաժամկետ պայմանագիր են կնքել Ադրբեջանի տարածքով ռուսական գազը Հայաստան մատակարարելու համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով «Գազպրոմ էքսպորտ»-ի հաղորդագրությունը :
«Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» գազատարի պլանային կանխարգելիչ աշխատանքների ընթացքում ռուսական գազը Հայաստան կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով:
«Աշխատանքները կարող են տեւել մոտ երեք շաբաթ: Դրանց ավարտից հետո գազը կմատակարարվի նախկին երթուղով՝ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի սահմանով», - նշել են «Գազպրոմ էքսպորտ» ընկերությունում:

Российский газ временно будет поставляться в Армению через Азербайджан
«Газпром экспорт» и Государственная нефтяная компания Азербайджана 16 марта подписали краткосрочный контракт на транспортировку российского газа в Армению через территорию Азербайджана, сообщает ТАСС со ссылкой на сообщение компании «Газпром экспорт».
Российский газ будет поставляться в Армению через Азербайджан во время планово-предупредительных ремонтных работ на газопроводе «Северный Кавказ-Закавказье».
«Работы могут занять около трех недель. После их завершения газ будет транспортироваться по прежнему маршруту через границу РФ и Грузии», - отмечает «Газпром экспорт».