Ռուսաստանում գլոբալ ՏՏ ընկերությունների գործունեության համար նոր հարկի ներդրման մասին որոշումը կարող է ընդունվել մինչեւ այս տարվա կեսը:Նման հարկի հայտնվելու հնարավորության հարցը քննարկվել է անցած շաբաթ ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Չերնիշենկոյի հետ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպմանը, գրում է «Վեդոմոստի»-ն՝ վկայակոչելով հանդիպման մասնակիցներին:«Նոր հարկը մի գործընթաց է, որն ընդգրկված է ոլորտի աջակցության միջոցառումների երկրորդ փաթեթում եւ որի ծածկագիր անվանումն է «Թվային հարկ»: Ենթադրվում է՝ ՌԴ տարածքում ռուսաստանցիների տվյալներն օգտագործող եւ գովազդային քաղաքականություն ձեւավորող ընկերություններից լրացուցիչ միջոցներ գանձել: Օրինակ, ցանցում օգտատիրոջ վարքագիծը վերլուծելով՝ կոնտեքստային գովազդ իրականացնելու համար»,- ասել է հանդիպման մասնակիցներից մեկը:Հավաքված միջոցները կուղղվեն Ռուսաստանի ՏՏ ոլորտին օժանդակելուն, ասել է «Վեդոմոստի»-ի աղբյուրը: 10.02.2021 | 13:41 Ռուսաստանում մտածում են «թվային հարկի» ներդրման մասին «Թվային հարկի» հնարավոր ներդրման մասին տեղեկատվությունը հաստատել է Չերնիշենկոյի հանդիպման մեկ այլ մասնակից: Նա հավելել է, որ հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաեւ ԱԱՀ-ով արդեն իսկ հարկվող միջոցների վերաբաշխման հնարավորությունն արտասահմանյան կազմակերպությունների կողմից էլեկտրոնային եղանակով ծառայությունների մատուցման համար, որը հայտնի է որպես «Google-ի հարկ»: Այն կիրառվում է 2017-ից եւ տարածվում է այն թվային ընկերությունների վրա, որոնք հեռավար միջոցով Ռուսաստանում վաճառում են խաղեր, տվյալների բազաներ եւ ծրագրային այլ պրոդուկտներ: Tweet Դիտում՝ 3080

Решение о введении в России нового налога на деятельность глобальных IT-компаний может быть принято до середины текущего года.Возможность появления такого налога обсуждалась на совещании представителей IT-отрасли с вице-премьером РФ Дмитрием Чернышенко на прошлой неделе, пишет газета «Ведомости» со ссылкой на его участников.«Новый налог - это мероприятие, которое входит во второй пакет мер поддержки отрасли, его кодовое название - «Цифровой налог». Предполагается взимать дополнительную плату с компании, которая пользуется данными россиян и формирует рекламную политику на территории РФ. Например, при анализе поведения пользователя в сети для запуска контекстной рекламы»,- рассказал один из участников совещания.Собранные средства будут направляться на поддержку российской IT-отрасли, отметил собеседник «Ведомостей». 10.02.2021 | 13:41 В России может быть введен «цифровой налог» Информацию о возможном введении «Цифрового налога» подтвердил еще один участник совещания у Чернышенко. Он добавил, что также участники совещания обсуждали возможность перераспределения средств уже взимаемого НДС на оказание иностранными организациями услуг в электронной форме, известного как «налог на Google». Он был введен в 2017 году и касается тех digital-компаний, которые продают в РФ игры, базы данных и иной софт дистанционным способом. Tweet Просмотры 3092