Բրիտանական բանկերը միակարծիք չեն գրասենյակների կրճատման հարցում
Մեծ Բրիտանիայի բանկերի մի մասը հայտարարել է գրասենյակային տարածքների կրճատման մասին համավարակից հետո աշխատակիցների հեռավար աշխատանքի անցնելու պատճառով: Այնուամենայնիվ, ներդրումային բանկերին դուր չի եկել աշխատանքի այս ռեժիմը, գրում է Frank Media-ն:
Lloyds բանկային խումբը նախատեսում է մինչեւ 2023թ․ 20%-ով կրճատել իր գրասենյակային տարածքները: Metro Bank-ը մտադիր է հրաժարվել իր գրասենյակների շուրջ 40%-ից:
HSBC- ն ու Standard Chartered-ը, որոնք տեղակայված են Մեծ Բրիտանիայում, սակայն ուղղված են ասիական շուկաներին, նույնպես կհրաժարվեն որոշ տարածքներից. առաջինը՝ 40%-ով հաջորդ մի քանի տարիների ընթացքում, երկրորդն՝ ավելի քան 30%-ով հաջորդ 3-4 տարվա ընթացքում: Նախորդ տարվա վերջին StanChart-ը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է մինչեւ 2023թ․ ճկուն աշխատանքային ժամկետացանկ առաջարկել ամբողջ աշխարհում իր աշխատակիցների 90%-ի համար:
Խոշոր ներդրումային բանկերը, որտեղ գրասենյակային աշխատանքը նորմա էր համարվում համավարակից առաջ, չեն կիսում գործընկերների լավատեսությունը հեռավարի վերաբերյալ: «Սա նոր նորմ չէ: Սա թյուր կարծիք է, որը մենք պատրաստվում ենք շտկել որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է Goldman Sachs-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Սոլոմոնը:
Անցած տարի Barclays-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջես Սթեյլին հայտարարել էր, որ շուտով կավարտվի այն ժամանակը, երբ 7 հազ․ աշխատակից ամեն օր գալիս է բանկի կենտրոնակայան: Իսկ հիմա նա խոստովանում է, որ Մեծ Բրիտանիայում երկարատեւ երրորդ կարանտինը բացահայտեց տանից աշխատելու թերությունները, ինչի կապակցությամբ բանկը չի փակի մեծ գրասենյակները:
Բրիտանացի փորձագետները հաշվարկել են, որ 2020թ․ Լոնդոնի կենտրոն գործավարների աշխատանքի մեկնելու ճանապարհածախսը կազմել է £1,9 մլրդ, կամ $2,7 մլրդ:
Գրասենյակների կրճատման միտումը սկսվել էր համավարակից շատ առաջ: 2007-2009թթ․ ճգնաժամից հետո բանկերը ձգտում էին օպտիմալացնել ծախսերը: Ներկայիս ճգնաժամն ուժեղացրել է այս միտումը: Օրինակ, անցած ամռանը NatWest-ը փակեց Լոնդոնի հյուսիսում գտնվող իր տեխնոլոգիական կենտրոնը:
Մեկ այլ կարեւոր միտում․ իրենց գրասենյակները պահպանող բանկերը նախընտրում են համատեղ աշխատանքի եւ հանգստի համար նախատեսված տարածքներ՝ ակնկալելով ավելի մեծ արդյունավետություն: Առանձին սեղանների փոխարեն տեղադրվում են ընդհանուր սեղաններ, գրասենյակներում հայտնվում են սուրճ պատրաստող սարքեր, այգիներ, գրադարաններ, ասում է Arcadis-ի ներկայացուցիչը։

Британские банки по-разному подходят к вопросу сокращения офисов
Часть банков Великобритании объявила о сокращении офисных площадей из-за перехода сотрудников на удаленку после пандемии. Однако дистанционный режим работы не понравился инвестиционным банкам, пишет Frank Media.
Банковская группа Lloyds планирует сократить свои офисные площади на 20% к 2023 году. Metro Bank намерен отказаться примерно от 40% офисов.
HSBC и Standard Chartered, базирующиеся в Великобритании, но ориентированные на азиатские рынки, также откажутся от части площадей: первый - на 40% в течение следующих нескольких лет, второй - более чем на 30% в ближайшие 3-4 года. В конце прошлого года StanChart заявлял, что к 2023 году собирается предложить гибкий график работы для 90% своих сотрудников по всему миру.
Крупные инвестиционные банки, где офисная работа была нормой перед пандемией, не разделяют оптимизма коллег по поводу удаленки. «Это не новая норма. Это заблуждение, которое мы собираемся исправить как можно скорее»,- заявил главный исполнительный директор Goldman Sachs Дэвид Соломон.
В прошлом году главный исполнительный директор Barclays Джес Стейли заявлял, что время, когда 7 тыс. сотрудников каждый день приходят в штаб-квартиру банка, скоро закончится. Теперь же он признает, что длительный третий карантин в Великобритании выявил недостатки работы из дома, в связи с чем банк не будет закрывать крупные офисы.
Британские эксперты подсчитали, что в 2020 году расходы клерков на поездки на работу в центральный Лондон составили £1,9 млрд, или $2,7 млрд.
Тенденция к сокращению офисов началась задолго до пандемии. После кризиса 2007-2009 годов банки стремились оптимизировать расходы. Нынешний кризис усилил этот тренд. Например, NatWest прошлым летом закрыл свой техноцентр на севере Лондона.
Еще одна важная тенденция: банки, сохраняющие свои офисы, делают выбор в пользу общих пространств для совместной работы и отдыха в расчете на большую эффективность. Вместо отдельных столов устанавливаются общие, в офисах появляются кофемашины, сады, библиотеки, говорит представитель Arcadis.