Աղքատության կրճատման եւ տնտեսական աճի աջակցման ծրագրի շրջանակներում ԱՄՀ-ը Հայաստանին տրամադրել է $5.4 մլն
20.05.2008 | 14:42 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի## (ԱՄՀ) Գործադիր խորհուրդն երկուշաբթի օրն ավարտել է Հայաստանում Աղքատության կրճատման եւ տնտեսական աճի աջակցման (PRGF) ծրագրի շրջանակներում վեցերորդ ու վերջին ուսումնասիրությունը եւ հավանություն տվել $5.4 մլն մանսաբաժնի տրամադրմանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսպիսով ծրագրի ընդհանուր գումարը կկազմի $37.3 մլն:
ԱՄՀ Գործադիր խորհրդի նիստի ավարտին ֆինանսական տնօրենի տեղակալ եւ նախագահի պաշտոնակատար Մուրիլիո Պորտուգալն ասել է. “Հայաստանի զուսպ հավատարմությունն ու առաջընթացը միկրոտնտեսական քաղաքականությանը իրենց կարեւոր ներդրումն են ունեցել այս ծրագրի հստակ կատարման մեջ: Աղքատության արձանագրված կրճատումը ձեռք է բերվել մակրոտնտեսական բարձր աճի եւ ցածր սղաճի պայմաններում: Մեծածավալ դրամական փոխանցումներն ու երկրում անուղղակի ներդրումների հոսքը թուլացրել են արագ աճող արտահանման ազդեցությունը վճարումների հավասարակշռության վրա: Միջնաժամկետ հեռանկարը դրական է մնում` հաշվի առնելով բարենպաստ ներդրումային հեռանկարները”:
Պորտուգալի խոսքերով, Հայաստանի շարունակաբար կայուն ֆիսկալ եւ դրամական քաղաքականությունը կարեւորագույն գործոն է մնում մակրոտնտեսական կայունության եւ արտաքին մրցունակության պահպանման խնդրում` երկիր արտարժույթի լայնածավալ հոսքերի եւ սղաճային աճող ռիսկերի ֆոնի վրա:
“Արտարժույթի ճկուն փոխարժեքի վրա հիմնված դրամական քաղաքականության առկա շրջանակները Հայաստանի համար լավագույն տարբերակն են մնում: Վերջին տարվա ընթացքում իշխանությունների ճշգրիտ դրամային քաղաքականությունը ի ցույց է դրել այն պատասխանատվությունը, որը նրանք զգում են գների կայունության համար”,- ասել է Մուրիլիո Պորտուգալը` նշելով, որ ԱՄՀ-ն ողջունում է Հայաստանի ցանկությունը շարունակել սերտ համագործակցությունը 2008 թ-ի մայիսին PRGF ծրագրի ավարտից հետո:

МВФ предоставила Армении последний транш в размере $5,4 млн в рамках программы Сокращения бедности
Ереван /Медиамакс/. Исполнительный совет Международного Валютного Фонда (МВФ) завершил## в понедельник шестой и последний обзор в рамках программы Сокращения бедности и содействия экономическому росту (PRGF) в Армении и одобрил оплату транша в размере $5,4 млн.
Как сообщает Медиамакс, таким образом итоговая сумма программы составит $37.3 млн.
По окончании заседания Исполнительного совета МВФ заместитель финансового директора и и.о. председателя Мурилио Португал сказал: «Приверженность Армении сдержанной микроэкономической политике и прогресс, достигнутый в структурных реформах, внесли свой важный вклад в четкое выполнение этой программы. Зафиксированное сокращение бедности было достигнуто в макроэкономических условиях высокого роста и низкой инфляции. Масштабные денежные переводы и поток непосредственных инвестиций в страну ослабили воздействие быстро растущего импорта на баланс платежей. Среднесрочная перспектива остается позитивной ввиду благоприятных инвестиционных перспектив».
По словам Португала, продолжающаяся стабильная фискальная и денежная политика Армении остается ключевым фактором в сохранении макроэкономической стабильности и внешней конкурентоспособности на фоне масштабных потоков иностранной валюты в страну и возрастающих инфляционных рисков.
«Существующие рамки денежной политики, основанные на гибком валютном курсе, остаются лучшим вариантом для Армении. Своевременная денежная политика властей в течение последнего года продемонстрировала ответственность, которую они ощущают, за стабильность цен. Она также помогла сдерживать инфляционные ожидания, вопреки сильным встречным ветрам из-за повышения мировых цен на продукты питания и энергию»,- сказал Мурилио Португал, отметив при этом, что МВФ приветствует интерес Армении к продолжению тесного сотрудничества после окончания программы PRGF в мае 2008 года