ԱՄՀ. Աշխարհում միայն 40 կենտրոնական բանկ իրավունք ունի թվային արժույթ թողարկել
Աշխարհում միայն 40 կենտրոնական բանկ պաշտոնապես իրավունք ունի թվային արժույթ թողարկել: 104 երկրների կենտրոնական բանկերը կարող են թողարկել միայն «իրական» թղթադրամներ եւ մետաղադրամներ:
Իսկ 27 երկրների օրենսդրության մեջ էլեկտրոնային փողի վերաբերյալ հստակ շարադրված կանոններ չկան:
Նման եզրակացության են հանգել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) փորձագետները՝ վերլուծելով այլընտրանքային արժույթների համաշխարհային շուկայում տիրող իրավիճակը, հաղորդում է Finmarket.ru- ն՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Նորությունների կենտրոնը:
Թվային կամ էլեկտրոնային արժույթի հասկացությունը, մասնավորապես, ներառում է կրիպտոարժույթը (օրինակ, բիթքոին), վիրտուալ արժույթը, էլեկտրոնային կանխիկը (eCash) եւ այլ տեսակի էլեկտրոնային փողեր:
Տնտեսագետներ Կատալինա Մարգուլիսը եւ Արթուր Ռոսսին նշում են, որ երկրների գրեթե 80%-ում էլեկտրոնային փողի թողարկումը կենտրոնական բանկերին կամ արգելված է, կամ դրա համար պաշտոնական թույլտվություն չկա, այսինքն՝ այն չի կարգավորվում օրենքով: Միաժամանակ, վերջերս շատ երկրներ հայտարարեցին թվային արժույթ թողարկելու մտադրության մասին:
Փորձագետները բացատրում են, թե ինչու է պետությունների կողմից էլեկտրոնային փողի օգտագործումը խնդրահարույց իրավական տեսանկյունից:
Մասնավորապես, օրինական վճարային միջոց համարվելու համար արժույթը պետք է հասանելի լինի բնակչության մեծամասնությանը: Այսինքն՝ թվային փողի դեպքում բնակչությունը պետք է մուտք ունենա «թվային ենթակառուցվածք»՝ սմարթֆոններ, համակարգիչներ, համացանց:
Եվ քանի որ կառավարությունը չի կարող «ստիպել» քաղաքացիներին ձեռք բերել այդ գործիքները, էլեկտրոնային արժույթը դժվար թե ստանա պետական պաշտոնական կարգավիճակ:

МВФ: Лишь 40 центральных банков в мире имеют право выпускать цифровую валюту
Лишь 40 центральных банков в мире официально имеют право выпускать цифровую валюту. Центробанки 104 стран могут выпускать только «реальные» банкноты и монеты.
А в законодательстве 27-и стран нет четко прописанных правил относительно электронных денег.
К такому выводу пришли эксперты Международного валютного фонда (МВФ), проанализировав ситуацию на мировом рынке альтернативных валют, сообщает Finmarket.ru cо ссылкой на Центр новостей ООН.
Понятие цифровой или электронной валюты включает в себя, в частности, криптовалюту (например, биткоин), виртуальную валюту, электронную наличность eCash и другие виды электронных денег.
Экономисты Каталина Маргулис и Артур Росси отмечают, что в почти 80% стран выпуск электронных денег Центробанкам либо запрещен, либо на него не существует официального разрешения, то есть он не регулируется законом. При это многие страны в последнее время заявили о своем намерении выпустить цифровую валюту.
Эксперты объясняют, почему использование электронных денег государствами проблематично с юридической точки зрения.
Так, например, для того чтобы считаться законным платежным средством, валюта должна быть доступной для большинства населения. То есть в случае с цифровыми деньгами население должно обладать доступом к «цифровой инфраструктуре» – смартфонам, компьютерам, интернету.
А поскольку правительство не может «заставить» граждан обзавестись этими инструментами, электронная валюта едва ли может получить официальный государственный статус.