ԵՏՀ-ն կբանակցի Եվրահանձնաժողովի հետ արտաքին առեւտրի վերականգնման շուրջ
2020թ. արդյունքներով՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) արտաքին առեւտրի ծավալը նվազել է 16,5%-ով, ներքինը՝ 11,5%-ով, իսկ մինչճգնաժամային ցուցանիշներին վերադառնալը կտեւի մի քանի տարի:
Finmarket.ru-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) առեւտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնեւը:
«Հազիվ թե մենք 2021-ի ընթացքում հետ բերենք բոլոր կորուստները, եւ, ամենայն հավանականությամբ, երկու տարի կպահանջվի միջազգային առեւտրի եւ մատակարարումների վերականգնման համար: Այնուամենայնիվ, մենք տեսնում ենք, որ մեր ձեռնարկություններն ընդհանուր առմամբ դիմագրավել են մարտահրավերներին»,- ասել է նա:
Առեւտրաշրջանառության զգալի անկումը կապված էր հիմնականում էներգետիկ ապրանքների գների տատանումների հետ:
«Եթե դիտարկենք ոչ հումքային ոչ էներգետիկ արտահանման վիճակագրությունը, ապա ցուցանիշներն արդեն բոլորովին այլ են՝ 6,5% անկում ինչպես փոխադարձ, այնպես էլ արտաքին առեւտրում: Միաժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ ֆիզիկական ծավալներում նույնիսկ աճ կա. 3%՝ երրորդ երկրների հետ արտաքին առեւտրում, եւ մոտ մեկ տոկոս փոխադարձ առեւտրում»,- ասել է Սլեպնեւը՝ հավելելով, որ, մասնավորապես, աճել են գյուղատնտեսական հումքի (գրեթե 12% աճ), պոլիէթիլենի եւ պլաստիկի մատակարարումները:
«Գներն իջել են, բայց մեր արտահանողները մեծացնում են իրենց շուկայի մասնաբաժինը եւ ֆիզիկական ծավալները, ինչը կարող է միջազգային շուկաներում դիրքերի առաջանցիկ զգալի աճի հույս տալ, երբ գներն ու իրավիճակը կայունանան»,- ասել է նա:
Սլեպնեւը նաեւ տեղեկացրել է, որ արտաքին առեւտրի անկումը մատակարարումների աշխարհագրության առումով անհավասար էր: Այսպես, եթե 2020-ի արդյունքներով Չինաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը նվազել է 6%-ով, ապա Եվրամիության հետ՝ 26%-ով:
Նա ընդգծել է, որ ԵՏՀ-ն երկխոսություն կծավալի Եվրահանձնաժողովի հետ արտաքին առեւտրի վերականգնման շուրջ:

ЕЭК будет вести диалог с Еврокомиссией по вопросу восстановления внешней торговли
По итогам 2020 года, объем внешней торговли Евразийского экономического союза (ЕАЭС) сократился на 16,5%, внутренней торговли - на 11,5%, а восстановление показателей до докризисного уровня займет пару лет.
Как сообщает Finmarket.ru, об этом сообщил министр торговли Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Андрей Слепнев.
«Вряд ли мы отыграем все потери в течение 2021 года, вероятней всего потребуется пару лет, чтобы восстановилась международная торговля и поставки. Тем не менее, мы видим, что наши предприятия справились в целом с вызовами»,- сказал он.
Существенное падение товарооборота было связано, прежде всего, с колебаниями цен на энергетические товары.
«Если возьмем статистику по несырьевому неэнергетическому экспорту, то цифры уже совсем иные - 6,5% падение как по взаимной, так и по внешней торговле. При этом мы видим, что в физических объемах даже наблюдается рост - 3% по внешней торговле с третьими странами, около процента по взаимной торговле»,- сообщил Слепнев, добавив, что, в частности, росли поставки сельхозсырья (рост почти 12%), полиэтиленов, пластиков.
«Цены просели, однако долю на рынке, физические объемы наращивают наши экспортеры, что может давать надежду на существенный опережающий рост позиций на мировых рынках по мере стабилизации цен и стабилизации ситуации», - отметил он.
Слепнев также сообщил о том, что падение объемов внешней торговли было неравномерным с точки зрения географии поставок. Так, если товарооборот с Китаем «просел» на 6% по итогам 2020 года, то с Евросоюзом - упал на 26%.
Он подчеркнул, что ЕЭК будет вести диалог с Еврокомиссией по вопросу восстановления внешней торговли.