IDBank-ը Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցումների նոր՝ մատչելի տարբերակ է առաջարկում
IDBank-ը ռուսական «Վճարային Ունիվերսալ տեխնոլոգիաներ» («Универсальные платежные технологии») ընկերության հետ համատեղ հայտարարում է IDpay նախագծի մեկնարկի մասին:
IDpay-ը բջջային հավելված է, որը թույլ է տալիս կցել VISA, Mastercard եւ MИР համակարգերի ռուսաստանյան ցանկացած բանկի քարտ եւ իրականացնել IDBank-ի հաճախորդների քարտերի/ հաշիվների ակնթարթային համալրում հեռախոսահամարով: Այս պահին փոխանցումներն իրականացվում են ռուբլով:
«IDpay բջջային հավելվածի միջոցով IDBank-ի հաճախորդին դրամական ակնթարթային փոխանցում իրականացնելու համար անհրաժեշտ է հասցեագրքից ընտրել կամ ձեռքով մուտքագրել ստացողի բջջային այն հեռախոսահամարը, որը կցված է IDBank-ի քարտին կամ հաշվին: Գործարքը տեւում է վայրկյաններ. ավելի արագ, քան դուք կհասցնեիք ստացողին զանգահարել»,- ասել է IDBank-ի մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը:
IDBank-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանի խոսքով՝ IDpay-ն այս պահին ամենաշահավետ միջոցներից մեկն է Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցումներ կատարելու համար։
«Հաշվի առնելով Հայաստանում եւ Արցախում հայտարարված ռազմական դրությունը եւ Ռուսաստանից նվազագույն սակագներով փոխանցումների նկատմամբ հատուկ պահանջարկը՝ գործընկերների հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ հատուկ արշավի շրջանակում մինչեւ 2020թ. ավարտը IDpay հավելվածով փոխանցումները կատարվեն ընդամենը 0,5% միջնորդավճարով։ Սա պրոդուկտը դարձնում է ոչ միայն շատ հեշտ ու հարմար, այլեւ՝ շահավետ»,- ավելացրել է Տաթեւիկ Վարդեւանյանը:
«Մենք ուրախ ենք մեր հաճախորդներին տրամադրել Ռուսաստանից միջոցներ ստանալու առավել տեխնոլոգիական եւ հարմարավետ միջոց, ընդ որում նվազագույն միջնորդավճարով, ինչը հատկապես պահանջված է ներկայումս։ Գումարը ստանալով անմիջապես իր քարտին կամ հաշվին՝ հաճախորդը կարող է ճկուն կառավարել իր միջոցները, այդ թվում` Idram հավելվածի եւ IDBanking.am առցանց հարթակի լայն հնարավորությունների միջոցով: Միջոցները քարտին /հաշվին մուտքագրվելու են համապատասխան արժույթով ավտոմատ փոխարկմամբ՝ բանկի թվային հարթակի ընթացիկ փոխարժեքով, որը ՀՀ բանկային համակարգում ամենաշահութաբերն է»,- նշել է  IDBank-ի Թվային բանկինգի տնօրեն Սերգեյ Առաքելյանը՝ ավելացնելով, որ հեռախոսահամարով միջոցներ ստանալու համար IDBank-ի հաճախորդները ցանկացած պահի կարող են հեշտությամբ կցել կամ փոխարինել իրենց բջջային հեռախոսահամարին կցված քարտը կամ հաշիվը IDBanking.am կայքի «Հաշիվներ» բաժնում։
«Առայժմ IDpay հավելվածում նույնականացում անցնել եւ փոխանցում կատարել կարող են միայն ՌԴ քաղաքացիները, բայց շուտով ծառայությունը հասանելի կլինի նաեւ ՀՀ քաղաքացիների համար։ Բացի նշված զարգացումներից՝ մենք աշխատում ենք նաեւ հավելվածի ֆունկցիոնալությունն ընդլայնելու ուղղությամբ», - ասել է «Վճարային ունիվերսալ տեխնոլոգիաներ» («Универсальные платежные технологии» (ООО «УПТ») ընկերության գործառնական տնօրեն Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Ընկերությունների ներկայացուցիչները հայտնել են նաեւ, որ համագործակցության շրջանակում IDpay հավելվածով մոտ ապագայում հնարավոր կլինի կատարել նաեւ փոխանցումներ ՀՀ-ից ՌԴ։

IDBank предлагает новый доступный способ для переводов из России в Армению
IDBank в партнерстве с Российской компанией «Универсальные платежные технологии» (ООО «УПТ») объявили о запуске проекта IDpay.
IDpay - это мобильное приложение, которое позволяет прикрепить карту любого российского банка систем VISA, Mastercard и МИР и осуществлять мгновенное пополнение карт/счетов клиентов IDBank (Армения) по номеру телефона. На данный момент переводы осуществляются в рублях.
«Чтобы осуществить мгновенный перевод средств клиенту IDBank через мобильное приложение IDpay, необходимо выбрать из адресной книги, либо ввести вручную мобильный номер получателя, который привязан к карте или счету в IDBank. Транзакция занимает секунды: быстрее, чем вы бы успели позвонить получателю»,- рассказала руководитель отдела маркетинга IDBank Татевик Оганесян.
По словам руководителя отдела по связям с общественностью IDBank ТатевикВардеванян, IDpay - это один из самых выгодных на данный момент способов переводов из России в Армению. «С учетом сложившейся сложной ситуации вокруг Армении и Арцаха и особой востребованности в переводах из России по минимальным тарифам, с партнерами была достигнута договоренность до конца 2020 года в рамках специальной акции для переводов через IDpay установить тариф 0.5% от суммы перевода.Это делает продукт не только очень простым и удобным, но и выгодным»,- сказала Татевик Вардеванян.
«Мы рады предоставить нашим клиентам наиболее технологичный и удобный способ получения средств из России, да еще и с минимальной комиссией, что особенно востребовано в настоящее время. Получив сумму непосредственно на свою карту или счет, клиент может гибко распоряжаться своими средствами, в том числе через широкие возможности приложения Idram и веб-платформы IDBanking.am. Зачисление средств будет осуществляться на карту/счет в соответствующей валюте с автоматической конвертацией по текущему курсу для цифровой платформы банка, являющемуся одним из самых выгодных в банковской системе РА»,- прокомментировал Директор цифрового банкинга IDBank Сергей Аракелян. Он также добавил, что для получения средств по номеру телефона, клиенты IDBank в любой момент могут легко привязать или заменить привязанную к мобильному номеру карту или счет через свой личный кабинет в idbanking.am в разделе «Счета».
«Пока в приложении IDpay могут авторизоваться и осуществлять переводы только граждане России, но в ближайшее время услуга будет доступна и для граждан Армении. Помимо этого, мы также работаем над расширением функционала приложения»,- пояснил Операционный директор ООО «УПТ» Феликс Хачатрян.
Представители компаний также сообщили, что в рамках сотрудничества в скором времени планируется запустить переводы из Армении в Россию.