Moody's-ը բարձրացրել է IDBank-ի վարկանիշը՝ կայուն հեռանկարով
Moody’s հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է IDBank-ի «Երկարաժամկետ տեղական եւ արտարժույթով ավանդների» վարկանիշը՝ B3-ից B2. հեռանկարը՝ կայուն։
Գործակալությունը փոփոխել է նաեւ երկարաժամկետ գործընկերային ռիսկերի գնահատման (CRR) վարկանիշը՝ B2-ից բարձրացնելով B1-ի։ Բանկի վարկարժանության հիմնական գնահատականը (BCA)՝ B2 է, իսկ երկարաժամկետ գործընկերային ռիսկերի գնահատականը՝ B1(cr)։
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով` նման գնահատականի հիմք է հանդիսացել բանկի վարկային պորտֆելի բարելավումը, ընդհանուր կայունությունն ու իրացվելիության բարձր մակարդակը։
«Այսպիսով, ըստ Moody’s-ի գնահատականի, ռիսկերի նվազման ֆոնին բանկն ունի զարգացման կայուն հեռանկար։ Դա նշանակում է, որ առաջիկայում IDBank-ը կշարունակի մնալ բավականաչափ իրացվելի եւ ըստ մեր կանխատեսումների կունենա կայուն աճ»,- ասել է Արման Ասատրյանը։

Moody’s повысило рейтинг IDBank-а с прогнозом «стабильный»
Международное рейтинговое агенство Moody’s повысило долгосрочный рейтинг депозитов IDBank-а в иностранной и местной валюте с B3 на B2 с прогнозом «стабильный».
Агенство также изменило долгосрочный рейтинг риска контрагента (CRR) с B2 на B1, базовою оценку кредитоспособности банка (BCA) - на B2, а долгосрочную оценку риска контрагента - на B1(cr).
По словам финансового директора IDBank-а Армана Асатряна, Moody’s принял за основу улучшениe кредитного портфеля банка, общую стабильность банка и высокий уровень ликвидности.
«Таким образом, согласно оценке Moody’s, на фоне снижения рисков банк имеет стабильную перспективу развития. Это значит, что и в дальнейшем ликвидность IDBank-а останется высокой, и, по нашим прогнозам, банк будет иметь стабильный рост»,- сказал Арман Асатрян.