Deutsche Bank. Եվրոպան ստեղծում է «զոմբի ընկերություններ»
Եվրոպան կստեղծի հազարավոր «զոմբի ընկերություններ» եւ կկորցնի իր տնտեսական մրցունակությունը ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների համեմատ, եթե շարունակի ծախսել պետական միջոցներ տնտեսությանը աջակցելու համար կորոնավիրուսի համավարակի պատճառած ճգնաժամի պայմաններում:
Ինչպես հայտնում է Finmarket.ru-ն, այս մասին ասել է Deutsche Bank-ի նախագահ Քրիստիան Սեւինգը:
«Մենք բավականին լավ ենք հաղթահարում ճգնաժամի ախտանիշները, սակայն շատ ավելի դանդաղ ենք հարմարվում այն վիճակին, որը  նոր կանոն է դառնում»,- նշել է Սեւինգը:
Նա հղում է արել Creditreform գերմանական վարկային գործակալության տվյալներին, որոնց համաձայն, Գերմանիայում ընկերությունների մեկ վեցերորդը կարող է վերածվել «զոմբիների», որոնք օգնություն են ստանում կառավարության սուբսիդիաներով եւ աջակցության այլ միջոցներով: Դա «լուրջ հետեւանքներ կունենա մեր տնտեսության արտադրողականության համար»:
«Ընկերությունները պետք է հարմարվեն նոր միջավայրին, բայց դա այն չէ, ինչ հիմա տեղի է ունենում ամենուր»,- ասել է Deutsche Bank-ի նախագահը:
«Նախկին տնտեսական կայունությանը վերադառնալը կտեւի ավելի երկար, քան կարծում են շատերը: Մենք պետք է պատրաստ լինենք այն փաստին, որ որոշ ոլորտներում տնտեսական գործունեությունը կկազմի իր ներուժի 90%, 80% կամ նույնիսկ 70%: Դա կհանգեցնի լուրջ հետեւանքների»,- ընդգծել է նա:
ԱՄՆ-ում, նրա կարծիքով, ճգնաժամը կարող է ավելի խորը լինել, բայց տնտեսական վերականգնումը կարող է ընթանալ ավելի արագ:

Deutsche Bank: Европа создает «компании-зомби»
Европа создаст тысячи «компаний-зомби» и потеряет экономическую конкурентоспособность в сравнении с США и другими странами, если продолжит тратить государственные средства на поддержку экономики в условиях кризиса, вызванного пандемией коронавируса.
Как сообщает Finmarket.ru, такое мнение высказал глава Deutsche Bank-а Кристиан Севинг.
.«Мы довольно хорошо справляемся с симптомами кризиса, но гораздо медленнее приспосабливаемся к состоянию, которое становится новой нормой»,- заявил Севинг.
Он сослался на данные немецкого кредитного агентства Creditreform, показывающие, что шестая часть компаний в Германии может превратиться в «зомби», которые держатся на государственных субсидиях и других мерах поддержки. Это будет иметь «серьезные последствия для производительности в нашей экономике».
«Компаниям необходимо адаптироваться к новой среде, однако это не то, что происходит сейчас повсеместно»,- считает глава Deutsche Bank-а.
«Возврат к прежней экономической устойчивости потребует больше времени, чем думают многие. Нам нужно быть готовыми к тому, что в некоторых сферах экономическая активность будет составлять 90%, 80% или даже 70% от своего потенциала. Это приведет к серьезным последствиям»,- отметил он.
В США, по его мнению, кризис может оказаться более глубоким, но и восстановление экономики может быть более быстрым.