Գարեգին Բ-ն ռուսաստանյան հյուրերի հետ քննարկել է բլոկչեյնի զարգացումը
Ռուսաստանյան IPChain ասոցիացիայի ներկայացուցիչները Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ քննարկել են Հայաստանի բլոկչեյն ենթակառուցվածքի զարգացումը։
Ինչպես ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է IPChain-ի նախագահ Անդրեյ Կրիչեւսկին, հանդիպումը կայացել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում։
«Խոսել ենք երկրի տնտեսության զարգացման հետագծի փոփոխության հնարավորությունների, ռեսուրսային մոդելից դեպի մարդկային կապիտալի տնտեսություն անցում կատարելու մասին. վերջինս ենթադրում է ազգային մշակութային ժառանգության պահպանումը՝ մարդկանց գիտելիքների եւ տաղանդների օգտագործման հետ մեկտեղ»,- ասել է Կրիչեւսկին։
Նա ընդգծել է, որ հանդիպման մասնակիցները նշել են եկեղեցու առանցքային դերը հայ ժողովրդի կյանքում։
«Գարեգին Երկրորդն օրհնել է ստեղծարար ոլորտների եւ մարդկային կապիտալի զարգացմանն ուղղված նախագծերը, որոնք մենք հիմա իրականացնում ենք հայ գործընկերների հետ, ինչպես նաեւ բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ իրենք աշխատում են ի բարօրություն եւ պաշտպանում են արարիչ մարդուն»,- նշել է ասոցիացիայի նախագահը։
IPChain-ի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Մտավոր սեփականության ֆեդերացիայի նախագահ Սերգեյ Մատվեեւը։
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ Նորին Սրբությունը մտադիր է ամեն կերպ աջակցել նախագծերին, որոնք ուղղված են մարդկային կապիտալի զարգացմանն ու այն արդյունքների տեխնոլոգիական պաշտպանությանը, որոնք ստեղծվել են տաղանդի եւ ստեղծարար մարդկանց ջանքերի շնորհիվ։ Առաջին հերթին, դա IPChain բլոկչեյն ենթակառուցվածքի հիման վրա զարգացող լուծումներն են»,- նշել է Սերգեյ Մատվեեւը։

Гарегин II обсудил с российскими гостями развитие блокчейн-инфраструктуры
Представители российской ассоциации IPChain в ходе поездки в Армению обсудили развитие блокчейн-инфраструктуры Армении с Католикосом Всех Армян Гарегином II.
Как сообщил ТАСС президент IPChain Андрей Кричевский встреча прошла в Эчмиадзинском кафедральном соборе.
«Говорили о возможностях изменения траектории развития экономики страны, переходе от ресурсной модели к экономике человеческого капитала, подразумевающей сохранение национальных достояний культуры вкупе с использованием знаний и талантов людей»,- сказал Кричевский.
Он подчеркнул, что участники встречи отметили ключевую роль церкви в жизни армянского народа.
«Гарегин II благословил проекты, нацеленные на развитие креативных индустрий и человеческого капитала, которые мы сейчас ведем вместе с армянскими коллегами, высоко оценил то, что они работают на благо и защищают человека-творца»,- сказал президент ассоциации.
По информации пресс-службы IPChain, во встрече также принял участие президент Федерации интеллектуальной собственности Сергей Матвеев.
«Для нас очень важно, что Его Святейшество намерен всячески содействовать проектам, направленным на развитие человеческого капитала и технологическую защиту результатов, созданных благодаря таланту и усилиям творческих людей. В первую очередь это решения, развивающиеся на блокчейн-инфраструктуре IPChain»,- отметил Сергей Матвеев.