Պատերազմների, համավարակի կամ բնական աղետների հետ կապված հաջորդ գլոբալ ճգնաժամի հավանականությունը 10 տարվա ընթացքում կազմում է 33,5%:Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս գնահատականը բերված է Deutsche Bank-ի հետազոտական ստորաբաժանման՝ «Կորոնավիրուսից հետո. էքստրեմալ իրադարձության հաջորդ մասշտաբային ռիսկը» զեկույցում: Բանկը նշում է, որ նման հավանականությունն ավելի մեծ է, քան, օրինակ, եվրոպական ակումբային ֆուտբոլի ներկայիս ֆավորիտ «Բավարիայի» շանսերը հաղթել այս տարի Չեմպիոնների լիգայում՝ ելնելով Betfair-ի գնահատումներից: 15.06.2020 | 14:56 Deutsche Bank-ը Միջազգային բանկ է հիմնում Deutsche Bank-ի վերլուծաբանները դիտարկել են չորս էքստրեմալ ռիսկ՝ գնահատելով դրանց ի հայտ գալու հավանականությունները մեկ տարվա ընթացքում.- գրիպի համավարակ, որի զոհ կարող է դառնա ավելի քան 2 մլն մարդ՝ 2%,- հրաբխի հզոր ժայթքում` 0,15%,- արեգակնային բռնկման պատճառով գեոմագնիսական փոթորիկ՝ համադրելի 1859թ. արեգակնային սուպերփոթորկի հետ՝ 1,06%,- համաշխարհային պատերազմ՝ 0,625%.Եթե իրադարձության ի հատ գալու հավանականությունը մեկ տարվա ընթացում հավասար է 2%-ի, ապա ըստ բինոմինալ բաշխման օրենքի՝ նույն իրադարձության հավանականությունը տասը տարվա ընթացքում կհավասարվի 16,7%-ի: Deutsche Bank-ի կողմից դիտարկվող իրադարձությունները համարվում են անկախ, այսինքն` դրանց հավանականությունները կարելի է գումարել: Հավանականությունը, որ առաջիկա տասնամյակում տեղի կունենա դրանցից գոնե մեկը, կազմում է 33,5%: Քսան տարվա հորիզոնում նման ելքի հավանականությունը բարձրանում է մինչեւ 55,7%, գրում են զեկույցի հեղինակները: Համավարակի, հրաբխի հզոր ժայթքման եւ արեգակնային բռնկման հավանականությունների գնահատականը Deutsche Bank-ը փոխառել է այլ հետազոտություններից: Գլոբալ պատերազմի հավանականությունը գնահատելու համար բանկի վերլուծաբաններն օգտագործել են տարեկան 0,625% կամ 1-ը 160-ի կամայական, «պահպանողական» գնահատականը: Deutsche Bank-ը նշում է, որ այն ավելի ցածր է, քան ենթադրում է վերջին հարյուրամյակների պատմությունը, ինչը պայմանավորված է մեր օրերում «ավելի փոխկապակցված եւ կոոպերատիվ գլոբալ իրավիճակով» եւ միջուկային զենքի զսպվող ազդեցությամբ: Tweet Դիտում՝ 4474

Вероятность следующего глобального кризиса, связанного с войной, пандемией или природным катаклизмом, в течение десяти лет составляет 33,5%. Как сообщает RBC, такая оценка приводится в докладе исследовательского подразделения Deutsche Bank-а «После коронавируса: следующий масштабный риск экстремального события».Банк указывает, что такая вероятность больше, чем, например, шансы нынешнего фаворита европейского клубного футбола «Баварии» на победу в Лиге чемпионов в этом году, исходя из котировок Betfair. 15.06.2020 | 14:56 Deutsche Bank объявил о создании Международного банка Аналитики Deutsche Bank-а рассмотрели четыре экстремальных риска, присвоив им такие вероятности наступления в течение одного года:- пандемия гриппа, жертвами которой могут стать более 2 млн человек, - 2%;- мощнейшее извержение вулкана - 0,15%;-геомагнитная буря из-за вспышки на cолнце, сопоставимая с солнечным суперштормом 1859 года, - 1,06%;- мировая война - 0,625%.Если вероятность наступления события в течение года равна 2%, то вероятность этого же события в течение десяти лет по закону биномиального распределения будет равна 16,7%. События, рассматриваемые Deutsche Bank-ом, считаются независимыми, то есть их вероятности можно сложить. Вероятность того, что в предстоящее десятилетие произойдет хотя бы одно из них, составляет 33,5%. На горизонте 20 лет вероятность такого исхода повышается до 55,7%, пишут авторы.Deutsche Bank заимствовал оценки вероятности пандемии, извержения вулкана и солнечной вспышки из других исследований. Для оценки вероятности глобальной войны аналитики банки взяли произвольную «консервативную» оценку в 0,625%, или 1 к 160 ежегодно. Эта оценка ниже, чем подразумевает история последних столетий, отмечает Deutsche Bank, что связано с «более взаимосвязанной и кооперативной глобальной обстановкой» в наши дни и со сдерживающим влиянием ядерного оружия. Tweet Просмотры 4493