The Boston Consulting Group (BCG) խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել է իր նոր զեկույցը՝ նվիրված բանկերի եկամուտների կառավարմանը ճգնաժամի պայմաններում։ Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ զեկույցից։Բանկային հատվածին չհաջողվեց խուսափել COVID-19 համավարակի պատճառով առաջացած ճգնաժամի ուղղակի եւ անուղղակի լուրջ հետեւանքներից։ Մանրածախ բանկերից շատերում կրճատվեցին վարկային հայտերը․ աշխատանքը կորցնելու, ինչպես նաեւ աշխատավարձի կրճատման պատճառով հաճախորդները ստիպված եղան հետաձգել արձակուրդներն ու խոշոր գնումները։Ճգնաժամի շարունակվող հետեւանքները ներառում են վարքագծային փոփոխություններ, ինչի արդյունքում հաճախորդները վերանայում են իրենց կարիքները եւ անցնում հեռահար բիզնես գործունեության՝ օգտվելով թվային ուղիներից։ Այս փոփոխություններից մի մասը կարող է ժամանակավոր բնույթ կրել, մինչդեռ մյուսները հետագա տարիների համար կփոխեն բանկային գործունեության կառուցվածքը։ Անցումը դեպի թվայնացում պետք է սկսվի աստիճանաբար, իսկ հետագայում դառնա ավելի ագրեսիվ։Գնագոյացումն ու եկամուտների կառավարումը կարեւոր դեր կխաղան այս փոխակերպման գործընթացում՝ օգնելով բանկերին վերափոխել ծառայություններն ու գնային առաջարկները։***Նախկին գաղափարները եւ ուղենիշները դառնում են ոչ ակտուալ։ Բանկերը՝ գնագոյացման եւ եկամուտների կառավարման մասով ընթացիկ եւ ապագային միտված որոշումներ կայացնելու համար այլեւս չեն կարող հիմնվել կուտակած գիտելիքների եւ պատմական տվյալների վրա։ Որքանո՞վ է կարեւոր ընկերությունների 2018 կամ 2019 թթ․ ֆինանսական հաշվետվությունը՝ 2020թ․վարկավորման որոշում ընդունելու համար, այն դեպքում, երբ աշխարհն այսօր լրիվ այլ է։ Դժվար է դարձել երկարաժամկետ կանխատեսումներ անել՝ ինչպես մակրո-, այնպես էլ միկրոտնտեսական մակարդակներում։ Ուստի, բանկերին անհրաժեշտ է փոխել որոշումներ կայացնելու ձեւը։ Բանկերը պետք է կենտրոնացնեն իրենց ուշադրությունն արագության ու ճկունության վրա եւ օգտագործեն ամենավերջին տվյալները, կատարեն արագ փորձարկումներ՝ նոր ծառայություններ գործարկելու համար։ 01.06.2020 | 15:33 BCG. Աշխարհի աշխատուժի կեսից ավելին կարող է կորցնել աշխատանքը Անցումը դեպի թվային տեխնոլոգիաներ արագանում է։ Մարդիկ, որոնք այսօր ստիպված են հեռահար կատարել իրենց բանկային գործարքները, կարող է չցանկանան վերադառնալ ֆիզիկական մասնաճյուղեր։ Բանկերը պետք է վերանայեն իրենց մոտեցումները, որպեսզի փոխհատուցեն մարդկային փոխգործակցության կորուստը։***Փոփոխություններին արդյունավետ արձագանքելու եւ ապագային պատրաստվելու համար բանկերին անհրաժեշտ է գործել անհապաղ, իսկ հետո ադապտացնել, կատարելագործել եւ ներդնել աշխատանքի նոր մեթոդներ մոտակա տարիների համար։ Հաղթող դառնալու համար բանկերը պետք է արմատապես փոխեն իրենց մոտեցումը գնագոյացման ու եկամուտների կառավարման նկատմամբ։Օժանդակության տրամադրումը եւ կառավարությունների կողմից ներդրվող նոր միջոցները (օրինակ, վճարումների հետաձգումը) կարող են ուղղակիորեն օգնել հաճախորդներին, մինչդեռ գնագոյացման եւ եկամուտների կառավարման այլ փոփոխությունները կարող են ազդել հաճախորդների վարքագծի վրա։Օրինակ, բանկերը կարող են կիրառել տարբեր միջոցներ անհպում գործարքների ավելացման ուղղությամբ։ Առաջին հերթին, նրանք կարող են համագործակցել կարգավորիչների եւ վճարային ընկերությունների հետ՝ առանց PIN կոդի գործարքների առաջմղման եւ համապատասխան սահմանաչափերի ավելացման համար։ Ճգնաժամի փուլում հաճախորդներին օգնելու նպատակով Նիդերլանդներն արդեն ավելացրել են նման գործարքների սահմանաչափը՝ €25-ից մինչեւ €50։ Լեհաստանը եւս նմանատիպ քայլ է արել։ Երկրորդ հերթին, բանկերին առաջարկվում է թույլատրել եւ խթանել քարտերի միգրացիան դեպի մոբայլ դրամապանակներ, որոնց համար չի պահանջվում հեռախոսից PIN կոդի իրավազորում։ Դրանից բացի, բանկերը կարող են բարձրացնել իրենց ծառայությունների մակարդակը՝ մոտակա ամիսներին մենեջերների համար սահմանելով ղեկավարման նոր սկզբունքներ՝ վիրտուալ փոխգործակցության եւ բարձրաստիճան հաճախորդների հետ ավելի ակտիվ հաղորդակցման միջոցով։ Վերջիններս հազիվ թե օգտագործեն թվային ուղիները։***Բանկերը պետք է պատրաստվեն ամենախիզախ քայլին՝ վերաիմաստավորեն իրենց եկամուտների մոդելը, որպեսզի հաշվի առնեն անընդհատ տեղի ունեցող փոփոխությունները ճգնաժամի ժամանակ եւ դրանից հետո։ Հնարավոր է՝ այստեղ որոշիչ կլինեն թվային տեխնոլոգիաների ներդրման ավելի արագ ժամկետները։Բանկերը կարող են սպասել փոփոխությունների իրենց պրոդուկտային սեգմենտներում՝ ի շնորհիվ անհպում եւ, անգամ, առանց քարտերի կիրառության վճարային լուծումների նկատմամբ ավելացած պահանջարկի։ Բանկերը հնարավոր է բախվեն միջազգային գործարքների թվի նվազման հետ։ Այս փոփոխությունները կարող են էական ազդեցություն թողնել ավանդական հիմնական եկամուտների հոսքերի վրա։Այս ազդեցությունների գնահատականը պետք է հնարավորություն տա բանկերին հասկանալ, թե իրենք ծախսերի ինչ մակարդակ կարող են ապահովել եւ, հետեւաբար, որքանով է իրենց անհրաժեշտ ճշգրտել բիզնես եւ օպերացիոն մոդելները։ Ճշգրտման մակարդակը կարող է զգալիորեն տատանվել։ Այն ժամանակ, երբ թվային տեխնոլոգիաներին (ինչպիսին ֆինտեխն է) միտված ֆինանսական հաստատություններն արդեն հնարավորինս լավ են պատրաստված նոր ապագային, ավանդական մասնաճյուղային բանկերը պետք է պատրաստվեն ավելի արմատական փոփոխությունների։ Մանրածախ բանկին կարող է պահանջվել կանոնակարգել իր ամենօրյա ծառայությունների փաթեթը՝ օրինակ, վերաիմաստավորելով դրա տրամաբանությունն ու բովանդակությունը, ինչպես նաեւ մոնետիզացիայի արդյունավետ բանաձեւի ընտրության միջոցով։ Կորպորատիվ հաճախորդների եւ փոքր բիզնեսը սպասարկող բանկի մոտ կարող է առաջանալ հաճախորդների ավելի հստակ սեգմենտավորման անհրաժեշտություն։ Դա հնարավորություն կտա բանկին առաջարկել դիվերսիֆիկացված ծառայություններ՝ հաճախորդների տարբեր խմբերի համար ավելի հարմար արժեքով։ Զեկույցն ամբողջությամբ հասանելի է այս հղումով։ Tweet Դիտում՝ 4658

BCG։ Управление доходами банков в условиях кризиса
Консалтинговая компания The Boston Consulting Group (BCG) опубликовала свой новый отчет, касающийся управления доходами банков в условиях кризиса. Представляем Вашему вниманию некоторые отрывки из этого отчета.
Банковская сфера не избежала серьезных прямых и косвенных последствий в силу кризиса, вызванного пандемией COVID-19. Во многих розничных банках стало меньше заявок на получение кредитов։ из-за потери рабочих мест и сокращения заработной платы клиенты вынуждены откладывать отпуска и крупные покупки.
Продолжающиеся последствия кризиса включают поведенческие изменения, в результате чего клиенты пересматривают свои потребности и переключают свой бизнес на удаленные взаимодействия и цифровые каналы. Некоторые из этих изменений могут быть временными, в то время, как другие поменяют структуру банковской деятельности на долгие годы. Переход в сторону цифровизации должен начаться постепенно, а в дальнейшем стать более агрессивным.
Ценообразование и управление доходами будут играть важную роль в этой трансформации, помогая банкам перекраивать свои продукты и ценовые предложения.
Прошлые идеи и ориентиры становятся неактуальными. Банки больше не могут полагаться на накопленные знания и исторические данные для принятия текущих и будущих решений в области ценообразования и управления доходами. Насколько важна финансовая отчетность компании за 2018 или 2019 годы для принятия кредитного решения в 2020 году, когда мир сегодня выглядит совершенно иначе? Стало трудно делать долгосрочные прогнозы, как на макро-, так и на микроэкономическом уровнях. Поэтому банкам необходимо изменить способ принятия решений. Они должны акцентировать внимание на скорости и гибкости, а также использовать самые последние данные, совершать быстрое тестирование для более быстрого запуска новых продуктов.
Движение в сторону цифровых технологий ускоряется. Люди, которые сегодня вынуждены совершать свои банковские операции удаленно, могут не захотеть возвращаться в физические филиалы. Банки должны будут пересмотреть свои подходы, чтобы компенсировать потерю человеческого взаимодействия.
Чтобы эффективно реагировать на изменения и готовиться к будущему, банкам необходимо действовать незамедлительно, а затем адаптировать, совершенствовать и внедрять новые методы работы в ближайшие годы. Чтобы стать победителями, банки должны кардинально изменить свой подход к ценообразованию и управлению доходами.
Предоставление помощи и внедрение новых санкционированных правительством мер (таких, как периоды моратория на оплату) могут помочь клиентам напрямую, в то время, как другие изменения могут повлиять на поведение клиентов.
Например, банки могут принимать различные меры для увеличения бесконтактных транзакций. Во-первых, они могут сотрудничать с регуляторами и платежными компаниями для продвижения транзакций без PIN-кода и увеличения соответствующих лимитов. Нидерланды уже повысили лимит таких транзакций с €25-и до €50-и, чтобы помочь клиентам во время кризиса. Польша также сделала аналогичный шаг. Во-вторых, банки могли бы разрешить и стимулировать миграцию карт в мобильные кошельки, для которых не требуется авторизации PIN-кода с телефона.
Кроме того, банки могут повысить уровень своих услуг, установив новые руководящие принципы для менеджеров по работе с клиентами в предстоящие месяцы, возможно, посредством виртуальных взаимодействий и более активных контактов с высокопоставленными клиентами, которые вряд ли будут использовать цифровые каналы.
Банки должны готовиться к самому смелому шагу: переосмыслить всю свою модель доходов, чтобы учесть постоянные изменения, которые кризис может оставить после себя. Возможно, наиболее далеко идущие из этих изменений - это значительно более быстрые сроки внедрения цифровых технологий.
Банки могут ожидать изменений в своих продуктовых сегментах, благодаря возросшему спросу на бесконтактные или даже безкарточные платежные решения. Банки могут столкнуться с уменьшением количества международных транзакций. Эти изменения могут оказать существенное влияние на все основные традиционные потоки доходов.
Оценка этих воздействий должна позволить банкам понять, какой уровень затрат они могут поддерживать, и, следовательно, насколько им нужно скорректировать свою бизнес и операционную модели. Степень корректировки может значительно варьироваться. В то время, как финансовые учреждения, ориентированные на цифровые технологии (такие, как финтех) уже, вероятно, хорошо подготовлены к новому будущему, традиционные филиальные банки должны будут подготовиться к более радикальным преобразованиям. Розничному банку может потребоваться упорядочить свою линейку ежедневных банковских пакетов, например, путем переосмысления логики, контента и коммуникации, а также поиска эффективной формулы для его монетизации.
Банк, который обслуживает корпоративных клиентов и малый бизнес, может увидеть необходимость более точной сегментации клиентов. Это позволит банку предлагать дифференцированные продукты с более подходящей стоимостью для разных категорий клиентов.