The Boston Consulting Group (BCG) խորհրդատվական ընկերության տվյալներով՝ 2020թ. ավելի քան 1,9 մլրդ մարդ (համաշխարհային աշխատանքային ռեսուրսների կեսից ավելին) կարող է կորցնել աշխատանքը կամ անցնել ոչ լրիվ զբաղվածության։«Մենք սպասում ենք, որ գործազրկության մակարդակն աշխարհում հավասարակշռության կվերադառնա 2020թ. վերջին։ Սակայն համավարակն արդեն սկիզբ է դրել երկարաժամկետ կառուցվածքային փոփոխությունների գործընթացին՝ աշխատանքի ճկուն եւ հեռահար սխեմաներից մինչեւ ավտոմատացման արագացում։ Եվ այդ փոփոխությունները կանդրադառնան մինչեւ 1,5 մլրդ աշխատատեղերին հաջորդ տասնամյակի ընթացքում։ 2030թ.-ից սկսած ավտոմատացումը ռիսկի տակ կդնի եղած աշխատատեղերի 12%-ը, դրանց մոտ 30%-ը կպահանջի մարդկանցից բոլորովին նոր հմտություններ»,- BCG-ի փորձագետների կարծիքն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։ Վերլուծաբանների տվյալներով՝ երկրների կառավարություններն ակտիվորեն արձագանքում են ճգնաժամին, սակայն իրենց միջոցներն ուղղված են հիմնականում աշխատուժի աջակցմանն ու վերաբաշխմանը՝ շոկը հարթեցնելու նպատակով։Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) կանխատեսումներով՝ աշխատանքային եկամուտների կորուստները կկազմեն $3,4 տրլն։ 08.04.2020 | 08:06 Աշխարհում կորոնավիրուսի հետեւանքները տարածվել են աշխատուժի 81%-ի վրա ԱՄԿ-ի տվյալներով՝ աշխարհի աշխատունակ բնակչության 81%-ը այս կամ այն կերպ աշխատում է ճկուն ժամանակացույցով կամ հեռահար։ Փորձագետները կարծում են, որ զբաղվածության նման տեսակը կարող է նոր կանոն դառնալ։«Հեռահար աշխատանքի նկատմամբ հանկարծակի առաջացած պահանջարկը սկիզբ է դրել թվային հմտությունների զանգվածային յուրացմանը՝ ստեղծելով ամենատարբեր ոլորտների պրոֆեսիոնալների համար կարիերայի աճի եւ եկամուտների մակարդակի ավելացման համար նոր հնարավորություններ»,- հավելել են վերլուծաբանները։ Tweet Դիտում՝ 3513

По данным консалтинговой компании The Boston Consulting Group (BCG), в 2020 году свыше 1,9 млрд человек (более половины трудовых ресурсов мира) могут потерять работу или перейти на неполную занятость. «Мы ожидаем, что уровень безработицы в мире начнет возвращаться к равновесному состоянию к концу 2020 года. Однако пандемия уже запустила процесс долгосрочных структурных изменений - от гибких и удаленных схем работы до ускорения автоматизации. И эти изменения затронут до 1,5 млрд рабочих мест на протяжении следующего десятилетия. К 2030 году автоматизация подвергнет риску 12% существующих рабочих мест, около 30% рабочих мест потребуют от людей совершенно новых навыков»,- приводит мнение экспертов BCG агентство ТАСС.По данным аналитиков, правительства стран активно реагируют на кризис, но их меры в основном направлены на поддержку и перераспределение рабочей силы с целью сгладить шок.Согласно прогнозам Международной организации труда (МОТ), потери трудовых доходов достигнут $3,4 трлн. 08.04.2020 | 08:06 Последствия коронавируса затронули 81% мировой рабочей силы По данным МОТ, 81% трудового населения мира в той или иной мере работают по гибкому графику или удаленно. С высокой вероятностью такой тип занятости может стать новой нормой, полагают эксперты.«Внезапно возникшая потребность в удаленной работе запустила волну массового освоения цифровых навыков, создавая для профессионалов в самых разных областях новые возможности карьерного роста и увеличения уровня доходов»,- добавили аналитики. Tweet Просмотры 3512