ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն Fox News հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում հայտարարել է, որ Չինաստանը կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարին պետք է ավելի քան $9 տրլն հատկացնի։«Չինաստանի ներդրումը համավարակի պայքարում չնչին է՝ ի համեմատ այն գնի, որն իր պատճառով վճարել է ամբողջ աշխարհը։ Այս ժանտախտը խլել է ամերիկացիների 90 հազ․ կյանք, ավելի քան 36 մլն ամերիկացի կորցրել է աշխատանքը։ Ամբողջ աշխարհով 300 հազ․ մահացած կա եւ, մեր հաշվարկներով, վնասը կարող է կազմել մինչեւ 9 տրլն»,- Պոմպեոյի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։ 18.05.2020 | 16:30 Չինաստանը $2 մլրդ-ի օգնություն կտրամադրի համավարակից տուժած երկրներին Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն մոտ $10 մլրդ է ուղղել աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, այդ թվում՝ պատվաստանյութի մշակմանն ու մարդասիրական օգնությանը, մինչդեռ Չինաստանի ներդրումը կազմել է միայն $2 մլրդ ։ԱՄՆ-ն մեղադրում է Չինաստանին նրանում, որ վերջինս թաքցրել է տվյալները կորոնավիրուսի մասին։ Վաշինգտոնը սպառնացել է պատժամիջոցներով, եթը Պեկինը լիարժեք տեղեկատվություն չտրամադրի այն դեպքերի մասսին, որոնք կորոնավիրուսի տարածման պատճառ են հանդիսացել։ Tweet Դիտում՝ 3783

Помпео։ Китай должен выделить на борьбу с коронавирусом $9 трлн
Госсекретарь США Майкл Помпео в прямом эфире телеканала Fox News заявил, что Китай должен выделить на борьбу с распространением коронавируса более $9 трлн.
«Вклад Китая в борьбу с пандемией ничтожен по сравнению с той ценой, которую из-за него заплатил весь мир. Эта чума уже обошлась в 90 тыс. жизней американцев, с марта более 36 млн американцев потеряли работу. По всему миру 300 тыс. умерших и, по нашим оценкам, может быть до $9 трлн ущерба»,- приводит слова Помпео RBC.
Он отметил, что США выделили на борьбу с коронавирусом в мире, в том числе на разработку вакцины и гуманитарную помощь, около $10 млрд, в то время как вклад Китая составил лишь $2 млрд.
США обвиняют Китай в том, что он скрыл данные по коронавирусу. Вашингтон в том числе пригрозил КНР санкциями, если Пекин не предоставит полной информации о событиях, вызвавших пандемию.