Եվրասիական «Ինտեգրում» մրցույթը ներդրումային նախագծեր կընտրի
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ), Ռուսաստանյան արտահանման կենտրոնը, եւ «Տարածաշրջաններ. կայուն զարգացում» մրցույթի կազմկոմիտեն որոշում են կայացրել անցկացնել «Ինտեգրում» եվրասիական ամենամյա մրցույթը, որը ներդրումային նախագծեր կընտրի:
Մրցույթի անցկացման նախաձեռնությունը ողջունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով նախարար Արտակ Քամալյանը:
Սպասվում է, որ նախագծերի ընտրության առաջին փուլը կմեկնարկի սեպտեմբերի 1-ին եւ կտեւի մինչեւ 2020-ի դեկտեմբերի 1-ը:
Մրցույթի կազմակերպիչներն ու գործընկերները հաշվի են առնելու ինտեգրացիոն ազդեցություն ունեցող ներդրումային ծրագրերը՝ հետագայում ֆինանսական եւ ոչ ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու համար:
Նախագծերն ընտրելիս շեշտը դրվելու է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական ոլորտների, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքների կառուցման վրա:
«Ինտեգրում» մրցույթի շրջանակում նախատեսվում է մի շարք ֆինանսական եւ ոչ ֆինանսական աջակցություն տրամադրել նախագծերին, որոնց թվում են.
- ներդրումային ֆինանսավորում,
- ապահովագրական ծառայություններ՝ նախագծի  ներդրումային եւ գործառնական փուլերում,
- ֆինանսական եւ գործառնական լիզինգ,
- առեւտրային ֆինանսավորում,
- խորհրդատվական ծառայություններ, այդ թվում՝ արտահանման նախագծերի կառուցվածքի ձեւավորում,
- ներդրումային նախագծի նախաձեռնողին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից աջակցության ազգային միջոցների տրամադրում:
««Ինտեգրում» Եվրասիական մրցույթը կդառնա էական եւ, հուսով եմ, արդյունավետ գործիք ՝ ԵԱՏՄ շրջանակում ինտեգրման օրակարգի իրագործման  համար: Մեր երկրներում ներդրումային նախագծերի իրագործման շուրջ համագործակցությունը լայն հնարավորությունների ճանապարհ է բացում ինչպես արդյունաբերական եւ գիտատեխնիկական համագործակցության, այնպես էլ փոխադարձ ուղղակի եւ պարտքային ներդրումների ավելացման համար»,- նշել է Արտակ Քամալյանը:

Евразийский конкурс «Интеграция» будет отбирать инвестиционные проекты
Евразийский банк развития (ЕАБР), Российский экспортный центр (РЭЦ), Оргкомитет Конкурса «Регионы -устойчивое развитие» приняли решение о проведении ежегодного международного отбора инвестиционных проектов «Евразийский конкурс «Интеграция»».
Инициативу проведения Евразийского конкурса «Интеграция» поддержал министр по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Артак Камалян.
Евразийский конкурс «Интеграция» будет проводиться ежегодно. Планируется, что первый отбор проектов начнется 1 сентября и продлится до 1 декабря 2020 года.
Инвестиционные проекты с интеграционным эффектом будут рассматриваться организаторами и партнерами конкурса для последующего предоставления финансовой и нефинансовой поддержки от организаторов конкурса.
При отборе проектов акцент будет сделан на высокотехнологичные отрасли промышленности, АПК и возведение объектов инфраструктуры.
Ожидается, что Евразийский конкурс «Интеграция» будет предусматривать целый ряд форм финансовой и нефинансовой поддержки проектов, среди которых:
- инвестиционное финансирование;
- страховые продукты на инвестиционной и операционной стадиях проекта;
- финансовый и операционный лизинг;
- торговое финансирование;
- консультационные услуги, в том числе по структурированию экспортных проектов;
- получение инициатором инвестиционного проекта национальных мер поддержки со стороны государств - членов ЕАЭС.
«Евразийский конкурс «Интеграция» станет значимым и, надеюсь, эффективным инструментом реализации интеграционной повестки в рамках ЕАЭС Сотрудничество при реализации инвестпроектов в наших странах открывает путь к широким возможностям как для промышленной и научно-технической кооперации, так и для увеличения взаимных прямых и долговых инвестиций»,- заявил Артак Камалян.