Moody's-ը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած Ba3 վարկանիշը կայուն հեռանկարով
Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը կայուն հեռանկարով:
Ամերիաբանկում կարեւորել են վարկանիշի վերահաստատումը կայուն հեռանկարով, հատկապես COVID-19-ի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակում:
Վարկանիշը տրամադրելիս` Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարեւոր ցուցանիշներ, այդ թվում` Ամերիաբանկի դիվերսիֆիկացված վարկային պորտֆելի առկայությունը:
Մասնավորապես նշվում է, որ 2020թ. հունվարի 1-ի դրությամբ ՓՄՁ վարկերի ծավալը բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմել է 17,4%, իսկ ֆիզիկական անձանց տրամադրած վարկերը կազմել են ընդհանուր վարկային պորտֆելի 25%-ը, ընդ որում, այն գրեթե հավասարաչափ է բաշխված հիփոթեքային եւ սպառողական վարկերի մեջ:
Բանկում նշել են, որ ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
- բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները եւ ամուր դիրքերը տեղական շուկայում,
- ակտիվների բարելավված որակը եւ հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության եւ խնդրահարույց վարկերի բավարար ծածկույթի,
- իրացվելիության բավարար մակարդակը եւ միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները:
«Չնայած կորոնավիրուսի հետեւանքով ստեղծված դժվարին իրավիճակին՝ Moody's վարկանշային գործակալությունն ակնկալում է, որ բանկի կողմից ֆինանսական միջոցների ներգրավման ցուցանիշները եւ իրացվելիության մակարդակը կմնան կայուն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Moody's подтвердило рейтинг Америабанка на уровне Ba3 с прогнозом «стабильный»
Престижное международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило рейтинг долгосрочных банковских депозитов в национальной валюте, присвоенный Америабанку, на уровне Ba3 с прогнозом «стабильный».
В Америабанке считают важным подтверждение рейтинга с прогнозом «стабильный», в особенности в ситуации, возникшей в результате распространения COVID-19.
При подтверждении рейтинга Moody's принял во внимание ряд важных показателей, в том числе наличие у Америабанка диверсифицированного кредитного портфеля.
В частности, было отмечено, что по состоянию на 1 января 2020г. объем кредитов МСП в общем кредитном портфеле банка составил 17,4 %, а объем кредитов, выданных физическим лицам, составил 25% общего кредитного портфеля. При этом он практически равномерно распределен между ипотечными и потребительскими кредитами.
Отмечается, что рейтинг долгосрочных банковских депозитов в национальной валюте отражает:
- Диверсифицированный профиль деятельности и прочные позиции на местном рынке
- Высокие качественные показатели активов и способность поглощения убытков за счет буферов капитала, высокой прибыльности и достаточного покрытия проблемных кредитов
- Достаточный уровень ликвидности и диверсифицированные источники привлечения средств
«Несмотря на сложную ситуацию, сложившуюся в условиях коронавируса, рейтинговое агентство Moody's ожидает, что банк сохранит стабильные показатели привлечения финансовых средств и ликвидности»,- отмечается в сообщении.