“ԱրմենՏելը” համաշխարհային մակարդակի ժամանակակից ցանց կառաջարկի
Երեւան /Մեդիամաքս/. ԱՊՀ երկրներում “Վիմպելկոմ” ԲԲԸ կոմերցիոն տնօրեն Անտոն Տելեգինի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը եւ Banks.am կայքին
- Փետրվարի 8-ին հայտարարվեց, որ Ericsson եւ “ԱրմենՏել” ընկերությունները Հայաստանում IP Multimedia Subsystem (IMS) հիման վրա նոր սերնդի կոնվերգենտ ցանցի կառուցման պայմանագիր են կնքել: Նշվում էր, որ նոր ցանցի կառուցումից հետո “ԱրմենՏելը” կկարողանա բաժանորդներին առաջարկել կոնվերգենտ ծառայություններ, որոնց մուտքը կիրականացվի ինչպես ֆիքսված, այնպես էլ բջջային ցանցերից: Եթե կարելի է, բերեք նման կոնվերգենտ ծառայությունների մի քանի օրինակ:
- Կոնվերգենտ ծառայությունների տարբեր մոդելներ կան: Հաջորդ սերնդի ցանցերը թույլ են տալիս բջջային, ինտերնետային եւ սովորական ձայնային ծառայություններին բազմիցս օգտագործել ցանցի միեւնույն մասերը: Այդպիսով, երկու կամ երեք ցանցի փոխարեն կարելի է ունենալ մեկը: Դա ընկերություններին թույլ է տալիս ծառայություններ մշակել, որոնք կախված չեն լինի զանգ կատարելու, կամ ստանալու համար նախատեսված սարքից:
Օրինակ, տանը գտնվող բաժանորդը կարող է զանգ ստանալ իր տան հեռախոսահամարին, իսկ երբ դուրս գա փողոց, կստանա նույն զանգը (միեւնույն համարին) իր բջջային հեռախոսին: Գտնվելով GSM ծածկույթից դուրս, նա զանգ կստանա IP-ի միջոցով իր շարժական համակարգչին, նոութբուքին կամ IP հեռախոսին:
Բջջային հեռախոսով իրականացվող ինտերնետային զանգերի քանակը կաճի: Համակարգիչները մեծ դեր կխաղան բաժանորդներին զանգերի մասին տեղեկություն մատուցելու գործում, բաժանորդերին կհայտնեն կատարված զանգի իրական ժամանակի արժեքը: Համակարգիչներում եւ բջջային հեռախոսներում տեսապատկերի օգտագործումը նույնպես կաճի: Մեկ ձայնային փոստը կպատասխանի բոլոր բջջային, ֆիքսված եւ ինտերնետային պահանջներին: Բաժանորդները հնարավորություն կունենան ընտրել. լսել ձայնային փոստը, թ՞ե կարդալ այն էկրանից: Հեռախոսը կսկսի որպես համակարգիչ գործել, իսկ համակարգիչը` որպես հեռախոս:
Եվրոպական փորձը ցույց է տալիս, որ մարդկանց դուր է գալիս մեկ պրովայդերից գնել ծառայությունների ամբողջական փաթեթ եւ ընդհանուր հաշիվ ստանալ բոլոր ծառայությունների համար` ֆիքսված եւ բջջային կապի, ինտերնետի եւ զվարճանքների:
- Հայաստանում նոր ցանցը կկառուցվի` հաշվի առնելով միջազգային փորձը, թե՞ դա առաջին նման նախագիծը կլինի: Որոշ ժամանակ առաջ “Վիմպելկոմի” փոխնախագահ Սերգեյ Ավդեեւն ասում էր. “Մենք այդ գաղափարին դեռեւս զգուշավոր ենք վերաբերվում, որովհետեւ աշխարհում չկան կոնվերգենցիայի վառ օրինակներ. խոսակցությունները շատ են, իսկ օգուտը` տակավին քիչ”:
- Իսկապես, նոր սերնդի ցանցերի հիման վրա ստեղծված կոնվերգենտ ծառայությունների մասին խոսակցություններն արդեն վաղուց են շրջանառվում, եւ շատ ընկերություններ այսպես թե այնպես ուսումնասիրել են նմանատիպ նախագծերը: Այժմ նոր ցանցերի մեծամասնությունը կառուցվում է որպես հաջորդ սերնդի ցանց, քանի որ դրանք աճող գործածություն են առաջարկում եւ ավելի մատչելի են շահագործման ընթացքում: Ցանցերը բաժանորդներին թույլ են տալիս նոր ծառայություններ օգտագործել, որոնք չափազանց արագ են զարգանում:
Մասնակի կոնվերգենցիա պարունակող իրագործված նախագծերից կարելի է հիշատակել, ասենք, իսպանական Telefonica-ն, որտեղ կարելի է SMS ուղարկել ֆիքսված հեռախոսից, կամ անձնական հեռախոսային գրկույկին մուտք ստանալ ցանկացած հեռախոսից: Ֆրանսիական Orange-ը բաժանորդներին EDGE/3G/ADSL/Wi-Fi տեխնոլոգիաներով ինտերնետի մուտք է մատուցում մեկ լոգինով:
- Անցած տարվա փետրվարին “Վիմպելկոմի” գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Իզոսիմովն ասում էր. “Մենք գնել ենք “ԱրմենՏելը” ֆիքսված կապի հետ միասին, որպեսզի հասկանանք` արժե՞ հետագայում մասնակցել այդ բիզնեսին, թե ոչ՚: Նշանակու՞մ է արդյոք Հայաստանում նոր ցանց կառուցելու մասին որոշումը, որ հաջողության դեպքում այդ մոդելը կարող է օգտագործվել նաեւ ուրիշ երկրներում:
- Հայկական փորձը կարող է օգտագործվել ուրիշ երկրներում, եթե ապացուցի իր արդյունավետությունն եւ շուկայում պահանջարկ ունենա: Մենք վստահ ենք, որ բաժանորդները ցանկանում են հեռահողարդակցային ծառայություններ ստանալ մեկ օպերատորից` ընդհանուր հաշվի եւ մեկ համարի տրամադրումով: Մենք կարծում ենք, որ “ԱրմենՏելը” համաշխարհային մակարդակի ժամանակակից ցանց կառաջարկի` առաջ անցնելով տարածաշրջանի շատ երկներից, եւ մեծ թռիչք կկատարի հնաոճ ցանցից դեպի աշխարհում ամենաարդիական ցանցերից մեկը:
- Կարելի՞ է ասել, որ ինտերնետի լայնաշերտ մուտքը դառնում է “ԱրմենՏելի” բիզնես առաջնահերթություններից մեկը:
- Իսկապես, ինտերնետի լայնաշերտ մուտքը Հայաստանում մեր բիզնեսի զարգացման կարեւորագույն եւ առաջնային ուղղություններից մեկն է: Դա տեղեկատվական հասարակության բանալին է, որը շատ կարեւոր գործոն է երկրի հետագա արդյունավետ գործունեության համար: Բացի այդ, դա ավելի արդյունավետ է դարձնում բիզնեսը եւ անվերջ շահեր տրամադրում բաժանորդներին:

«АрменТел» предложит современную сеть мирового уровня
Ереван /Медиамакс/. Интервью коммерческого директора по странам СНГ ОАО «Вымпелком» Антона ՐېՐӐؐݐРагентству Медиамакс и порталу Banks.am
- 8 февраля было объявлено, что Ericsson и «АрменТел» заключили контракт на строительство в Армении конвергентной сети нового поколения на базе решения IP Multimedia Subsystem (IMS). Отмечалось, что после строительства новой сети «АрменТел» сможет предложить абонентам конвергентные услуги, доступ к которым будет осуществляться как из фиксированных, так и из мобильных сетей. Если можно, приведите некоторые примеры подобных конвергентных услуг?
- Есть разные модели конвергентных услуг. Сети следующего поколения позволяют мобильным, интернет и стандартным голосовым услугам использовать одинаковые части сети многократно. Таким образом, что вместо наличия двух или трех разных сетей, можно иметь одну. Это позволяет компаниям разрабатывать услуги, которые не будут зависеть от устройства, используемого для произведения или получения звонка.
Например, сидя дома, абонент может получить входящий звонок на свой домашний телефонный номер, а когда он выходит на улицу, он получит тот же звонок (на один и тот же номер) на свой мобильный телефон. Находясь вне зоны покрытия GSM, он получит звонок через IP на свой ПК, ноутбук или IP телефон.
Количество интернет-звонков, произведенных через мобильные телефоны будет возрастать. Компьютеры будут играть большую роль в предоставление информации абонентам относительно звонков, сообщать абонентам стоимость реального времени произведенного звонка. Использование видео на компьютерах и мобильных телефонах также будет расти. Одна голосовая почта будет отвечать на все мобильные, фиксированные и интернет потребности.У абонентов будет возможность выбора - прослушивать свою голосовую почту, или же читать ее на экране. Телефоны станут функционировать как компьютеры, а компьютеры - как телефоны.
Европейский опыт показывает, что людям нравится покупать полный пакет услуг от одного провайдера и получать единый счет для всех услуг - услуги фиксированной и мобильной связи, интернет и развлечения.
- Новая сеть в Армении будет строиться с учетом существующего международного опыта, или это будет первый проект такого рода? Некоторое время назад вице-президент «Вымпелкома» Сергей Авдеев говорил: «пока мы относимся к этой идее осторожно, потому что в мире нет особенно ярких примеров конвергенции: разговоров много, а толку пока мало».
- Действительно, разговоры о конвергентных услугах на сетях NGN идут уже достаточно давно, и многие компании так или иначе рассматривали подобные проекты. В настоящее время большинство новых сетей строятся как сети следующего поколения, поскольку они предлагают возрастающую функциональность и обходятся дешевле в эксплуатации. Сети позволяют абонентам использовать новые услуги, которые очень быстро развиваются.
Из реализованных проектов, которые только предлагают частичную конвергенцию, можно вспомнить, пожалуй, испанскую Telefonica, где можно отправлять SMS с фиксированного телефона, или получать доступ к своей персонализированной телефонной книге с любого телефона. Французский Orange предоставляет абонентам доступ в интернет под одним логином по технологиям EDGE/3G/ADSL/Wi-Fi.
- В феврале прошлого года гендиректор «Вымпелкома» Александр Изосимов говорил: «мы купили «АрменТел» с фиксированной связью, чтобы понять, стоит нам в дальнейшем участвовать в этом бизнесе или нет?». Означает ли решение о строительстве новой сети в Армении, что в случае успеха эта модель может быть использована и в других странах?
- Армянский опыт может быть использован в других странах, если докажет свою эффективность и будет востребован рынком. Мы уверены в том, что абоненты хотят получать услуги телекоммуникации от одного оператора с предоставлением единого счета и одного телефонного номера. Мы считаем, что «АрменТел» предложит современную сеть мирового уровня, опережая многие страны региона и сделает большой скачок со старомодной сети на одну из самых современных в мире.
- Можно говорить о том, что широкополосный доступ становится одним из приоритетов бизнеса АрменТел?
- Действительно, широкополосный интернет доступ является одним из важнейших и приоритетных направлений развития нашего бизнеса в Армении. Это - ключ к информационному обществу, который является очень важным фактором для дальнейшей эффективной деятельности страны. Кроме того, это делает бизнес более эффективным и предоставляет бесконечные выгоды абонентам.