Ուկրաինայում բանկերը կկարողանան նույնականացնել հաճախորդներին տեսակապով
Ուկրաինայի ազգային բանկը առաջարկում է պարզեցնել հաճախորդների հեռակա նույնականացման եւ վերիֆիկացիայի կարգը:
«Ազգային բանկը բանկերին առաջարկում է տարատեսակ միջոցներ՝ հեռահար բանկային ծառայություններ ստանալու համար»,- ասել է Ազգային բանկի ֆինանսական մոնիտորինգի բաժնի տնօրեն Իգոր Բերեզան:
Նրա խոսքով՝ ապրիլի 28-ից, երբ ուժի մեջ կմտնի «Քրեական ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման կանխարգելման եւ հակազդելու մասին» օրենքը, հաճախորդի անձնական ներկայությունը նույնականացման եւ վերիֆիկացիայի գործընթացում կդառնա ոչ պարտադիր։
Այս կապակցությամբ Ազգային բանկը բանկերին առաջարկել է հեռակա վերիֆիկացիայի մի քանի եղանակ, մասնավորապես, տեսակապի միջոցով:
«Խոսքը փաստացի գնում է հաճախորդի եւ բանկի աշխատակցի կամ գործակալի միջեւ հաղորդակցմանը տեսահեռարձակման միջոցով»,- ասվում է Ազգային բանկի հաղորդագրության մեջ։

Нацбанк Украины разрешит банкам идентифицировать клиентов по видеосвязи
Национальный банк Украины (НБУ) предлагает упростить процедуру дистанционной идентификации и верификации клиентов.
«Национальный банк предлагает банкам большое количество вариаций доступных механизмов для развития дистанционных каналов получения банковских сервисов», - заявил директор департамента финансового мониторинга НБУ Игорь Береза.
По его словам, с 28 апреля, когда вступит в силу закон «О предотвращении и противодействии легализации доходов, полученных преступным путем», личное присутствие клиента в банке для идентификации и верификации станет не обязательным.
В связи с этим Нацбанк предложил банкам несколько способов удаленной верификации, среди которых - верификация по видеосвязи.
«Фактически речь идет об общении клиента и сотрудника или агента банка с помощью видеотрансляции», - говорится в сообщении НБУ.