Վրաստանը միջազգային դոնորներից լրացուցիչ $1,5 մլրդ կստանա
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան տեղեկացրել է, որ միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հետ բանակցությունների արդյունքում մինչեւ տարվա վերջ երկրի տնտեսությունը կստանա լրացուցիչ $1,5 մլրդ:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա» գործակալությունը, Գախարիան շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանին օժանդակություն ցուցաբերող կազմակերպություններին, որոնց թվում եմ՝ ԵՄ-ն, Ասիական զարգացման բանկը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, Գերմանիայի զարգացման հիմնադրամը եւ Ֆրանսիայի զարգացման գործակալությունը:
Վարչապետը մանրամասնել է, որ դա բյուջետային եւ նպատակային օգնություն է, որը կուղղվի ինչպես պետբյուջեի աջակցմանը, այնպես էլ կոնկրետ նախագծերին:
Բացի այդ, կառավարության միջնորդության շնորհիվ նույն այդ կազմակերպությունները կօգնեն նաեւ Վրաստանի մասնավոր ֆինանսական հատվածին:
Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ Վրաստանը կդառնա առաջին երկիրը, որը կկարողանա պայմանավորվել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ ծրագրի երկարաձգման պայմանների շուրջ: Դա վրացական տնտեսության համար մեկ տարվա ընթացքում եւս $447 մլն է ենթադրում:

Грузия получит от международных доноров дополнительные $1,5 млрд
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария сообщил, что по итогам переговоров с международными донорами к концу года в экономику Грузии поступят дополнительные $1,5 млрд.
Как сообщает агентство «Новости-Грузия», Гахария поблагодарил организации, которые оказывают помощь стране. Это Европейский Союз, Азиатский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития, Европейский инвестиционный банк, Фонд развития Германии, Агентство развития Франции.
Премьер пояснил, что это бюджетная и целевая помощь, которая будет направлена как на поддержку госбюджета, так и на конкретные проекты.
Кроме того, благодаря посредничеству правительства, эти же организации помогут и частному финансовому сектору Грузии.
В то же время, по словам премьера, Грузия станет первой страной, которая сможет договориться об условиях продления программы с Международным валютным фондом. Это означает еще $447 млн для грузинской экономики в течение одного года.