Հայաստանը պահպանում է աճի բարձր ցուցանիշները, սակայն զգացվում է բարեփոխումների տեմպերի անկում, կարծում է ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը
25.02.2008 | 13:36 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 25 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) գլխավոր տնտեսագետ Էրիկ Բերգլոֆն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ Հայաստանը պահպանում է տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշները, սակայն երկրում զգացվում է բարեփոխումների տեմպերի անկում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանդես գալով ՙԿյանքն անցումային շրջանում 2007՚ ՎԶԵԲ-ի զեկույցի շնորհանդեսին, Էրիկ Բերգլոֆն ասել է, որ ՀՀ տնտեսական կայուն աճին նպաստում են ուղիղ արտասահմանյան ներդրումներն ու շինարարության բուռն զարգացումը, որը հիմնականում ֆինանսավորվում է արտասահմանից փոխանցվող գումարների հաշվին:
Զեկույցի տվյալները վկայում են, որ անցումային տնտեսությամբ մյուս երկրների հետ համեմատ, Հայաստանում աշխատավարձը մնում է ցածր: Լուրջ խնդիր է նաեւ հարկերի ցածր հավաքագրումը, ասել է ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը:
ՎԶԵԲ-ի գլխավոր տնտեսագետը կարծում է, որ բարեփոխումների տեմպերի բարձրացման համար Հայաստանի իշխանությունները պետք է բարելավեն պետական ծառայության որակը, միջոցներ ներդնեն մարդկային կապիտալի մեջ եւ չառհամարհեն մասնավոր հատվածի "նոու-հաուն":

Армения сохраняет высокие показатели рl
Ереван, 25 февраля /Медиамакс/. Главный экономист Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Эрик Берглоф (Erik Berglof) заявил сегодня в Ереване, что Армения сохраняет высокие показатели экономического роста, но в стране ощущается спад темпов реформ.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая на презентации доклада ЕБРР о процессе «Жизнь в переходный период 2007», Эрик Берглоф сказал, что стабильному росту армянской экономики способствуют прямые иностранные инвестиции и бурное развитие строительства, которое финансируется в основном за счет денежных переводов из-за границы.
Данные отчета свидетельствуют, что по сравнению с другими странами с переходной экономикой, заработная плата в Армении остается низкой.Серьезной проблемой остается также низкая собираемость налогов, сказал представитель ЕБРР.
Главный экономист ЕБРР считает, что для повышения темпа реформ власти Армении должны улучшить качество государственой службы, вкладывать средства в человеческий капитал и не пренебрегать «ноу-хау» частного сектора.