2007 թվականի վերջի դրությամբ Հայաստանում շրջանառվում էր 327.852 պլաստիկ քարտ
Երեւան, 21 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. 2007 թվականի ընթացքում Հայաստանի տարածքում պլաստիկ քարտերով իրականացվել է 213.634 մլն դրամի 4.428.550 գործառնություն:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունում, քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է 17.035 մլն դրամ:
2007 թվականի վերջի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող ընդհանուր քարտերի թիվը կազմել է 327.852, որը 2006 թվականի համեմատությամբ աճել է 1.57 անգամ (118.739 քարտով):
2007 թվականի վերջի դրությամբ գործող “ԱրՔա” քարտերի քանակը 2006 թվականի հետ համեմատ ավելացել է 1.54 անգամ (50.199 քարտով) եւ կազմել 142.482:
Միջազգային քարտային համակարգերի քարտերի քանակը ավելացել է 1.59 անգամ (68.540 քարտով): VISA միջազգային քարտային համակարգի քարտերի թիվն ավելացել են 48.547 հատ (1.54 անգամ) եւ կազմել 139.280, իսկ MasterCard միջազգային քարտային համակարգի քարտերի քանակը ավելացել է 2 անգամ (11.848 քարտով) եւ կազմել է 23.665 քարտ:
“ԱրՔա” քարտերով 2007 թվականի ընթացքում իրականացվել է 2.081.054 գործառնություն` 74.889 մլն դրամ ծավալով: “ԱրՔա” քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալը 2006 թվականի հետ համեմատ աճել է 29.418 մլն դրամով (1.65 անգամ):
2007 թվականի վերջի դրությամբ VISA միջազգային քարտային համակարգի քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 90.234 մլն դրամ (1.436.478 գործառնություն), իսկ MasterCard քարտերով` 19.904 մլն դրամ (319.346 գործառնություն): 2006 թվականի հետ համեմատ այդ գործառնությունների ծավալը ավելացել է համապատասխանաբար 29.723 մլն եւ 7.239 մլն դրամով:
Միջազգային այլ քարտերով իրականացվել է 591.675 գործառնություն 28.607 մլն դրամ գումարի` 9008 մլն դրամով ավելի 2006 թվականի հետ համեմատ:
2007 թվականի ընթացքում շրջանառության մեջ գտնվող մեկ “ԱրՔա” քարտով կատարվել է ամսեկան իրականացվել միջինում մոտ 1.4 գործառնություն: Մեկ գործառնության միջին ծավալը կազմել է 50 հազար դրամ` 2006 թվականի հետ համեմատ ավելանալով 3 հազար դրամով:
2007 թվականի վերջի դրությամբ Հայաստանի բանկային համակարգում սպասարկվող հաճախորդներին պլաստիկ քարտերի տրամադրումը կամ դրանց սպասարկումը իրականացվել է Հայաստանի տարածքում գործող 20 առեւտրային բանկերի կողմից, որոնք անդամակցում են “ԱրՔա” համակարգին:

На конец 2007 года в обращении в Армении находилось 327 852 пластиковых карт
Ереван, 21 февраля /Медиамакс/. В течение 2007 года на территории Армении было осуществлено 4 428 550 операций с пластиковыми картами на общую сумму в 213 634 млн драмов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Центрального банка Армении, объем безналичных платежей по картам составил 17035 млн. драмов.
Количество карт, находящихся в обращении на конец 2007 года, составило 327 852, что превышает показатель конца 2006 года в 1.57 раз (на 118 739 карт).
По состоянию на конец 2007 года количество действующих карт ArCa (Armenian Card) увеличилось по сравнению с концом 2006 года в 1.54 раз (на 50 199карт) и составило 142 482.
Число карт международных систем в отчетный период в целом увеличилось в 1.59 раз (на 68 540 карт). Числе карт VISA увеличилось на 48 547 штук (в 1.54 раза) и составило 139 280, а число карт Master Card увеличилось в 2 раза (на 118 48 карт) и составило 23 665.
В 2007 году картами ArCa был осуществлено 2 081 054 операций на общую сумму в 74889 млн драмов. Объем операций увеличился по сравнению с 2006 годом на 29418 млн драмов (в 1.65 раз).
Объем операций, совершенных картами VISA на конец 2007 года, составил 90 234 млн драмов (1 436 478 операций), а картами MasterCard - 19904 млн драмов (319 346 операций). По сравнению с 2006 годом эти показатели увеличились соответственно на 29723 млн и 7239 млн драмов.
Другими международными картами в отчетный период было осуществлено 591 675 операций на сумму в 28607 млн драмов - на 9008 млн драмов больше, чем в 2006 году.
В течение 2007 года по одной карточке ArCa в среднем осуществлялось 1.4 операций в месяц. Средний объем одной операции составил 50 тысяч драмов, увеличившись по сравнению с 2006 годом на 3 тысячи драмов.
На конец 2007 года предоставлением, или обслуживанием пластиковых карт в Армении занимались 20 банков, являющихся членами единой платежной системы ArCa.