Moody’s. Ադրբեջանը կարող է դեւալվացիայի անհրաժեշտությանն առերեսվել
Moody's Investors Service գործակալությունը հայտնել է, որ նավթի գների անկումը բացասաբար կանդրադառնա Ադրբեջանում, Ռուսաստանում եւ Ղազախստանում բանկերի վարկունակության վրա, քանի որ վտանգի տակ է դնում դրանց կապիտալը եւ եկամտաբերությունը:
«Ադրբեջանական մանաթի կայունությունն ապահովվում է Նավթի պետական հիմնադրամից արտարժույթի վաճառքի հաշվին: Այնուամենայնիվ, եթե նավթի գները երկար ժամանակ մնան ներկայիս ռեկորդային ցածր մակարդակի վրա, Ադրբեջանի կառավարությունը կառերեսվի դեւալվացիայի անհրաժեշտությանը»,- ասված է զեկույցում։
Moody's գործակալության փոխնախագահ եւ վարկերի գծով ավագ փորձագետ Օլգա Ուլյանովան նշել է, որ տնտեսական իրավիճակի հետագա վատթարացումը կհանգեցնի Ադրբեջանի, Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի բանկերի ակտիվների որակի էական վատթարացմանը:

Moody`s: Азербайджан может столкнуться с необходимостью девальвации
Агентство Moody`s Investors Service заявило, что падение цен на нефть окажет негативное влияние на кредитоспособность банков Азербайджана, России и Казахстана, поскольку несет угрозу для их капитала и прибыльности.
«Стабильность азербайджанского маната поддерживается продажами иностранной валюты из Государственного нефтяного фонда. Однако, если цены на нефть будут оставаться на текущих рекордно низких уровнях в течение длительного периода, правительство Азербайджана столкнется с необходимостью девальвировать национальную валюту», - говорится в отчете.
Вице-президент–старший кредитный эксперт агентства Moody`s Ольга Ульянова сказала, что дальнейшее ухудшение экономической ситуации приведет к существенному ухудшению качества активов банков Азербайджана, России и Казахстана.