Իրանի հետ բեռնափոխադրումները կիրականացվեն առանց սահմանափակումների
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ քիչ առաջ ավարտվել է կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի արդյունքներով որոշվել է՝
1. Երկու շաբաթով դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
2. Օդային հաղորդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
3. Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բեռնափոխադրումները իրականացնել առանց սահմանափակումների՝ կիրառելով վարորդների նկատմամբ հատուկ հսկողության ռեժիմ:
4. Որեւէ սահմանափակում չկիրառել Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու համար:
5. Երկու շաբաթվա ընթացքում բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության հետ լինել սերտ հաղորդակցության մեջ, ամբողջացնել տեղեկությունները ԻԻՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման ծավալների վերաբերյալ՝ հետագա անելիքները ճշգրտելու համար:
«Հարկ եմ համարում արձանագրել, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության ոչ մի դեպք չունենք եւ հույս ունեմ՝ չենք ունենա: Հայաստանը ունի բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական եւ մասնագիտական ռեսուրսները կորոնավիրուսի ճշգրիտ ախտորոշման համար»,- գրել է վարչապետը Ֆեյսբուքի իր էջում:

Грузовые перевозки с Ираном будут осуществляться без ограничений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что на состоявшемся сегодня заседании комиссии по предотвращению коронавируса были приняты следующие решения:
1. Приостановить на две недели сухопутное сообщение с Исламской Республикой Иран.
2. Установить неполное ограничение на воздушное сообщение.
3. Осуществлять грузовые перевозки с Ираном без ограничений, применяя специальный режим контроля по отношению к водителям.
4. Не применять каких-либо ограничений для граждан Армении и Ирана, возвращающихся на родину.
5. Поддерживать тесную связь с правительством дружественного Ирана, уточнять информацию о распространении коронавируса на его территории для определения дальнейших действий.
«Считаю необходимым констатировать, что в Армении не зафиксировано случаев заражения коронавирусом и, надеюсь, зафиксировано не будет. У Армении есть все необходимые технические и профессиональные ресурсы для точной диагностики коронавируса»,- написал премьер-министр на своей странице в Facebook.