ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ հայտարարել է WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա Հայաստանում անլար լայնաշերտ ցանցի շինարարության մեկնարկի մասին
31.01.2008 | 13:36 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 31 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “ԿՈՄՍՏԱՐ-Միացյալ ՀեռաՀամակարգեր” (ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ) ընկերությունն այսօր հայտարարել է WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա Հայաստանում անլար լայնաշերտ ինտերնետային ցանցի շինարարության մեկնարկի մասին:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ-ում, ցանցի կոմերցիոն շահագործման մեկնարկը նախատեսվում է 2008 թվականի երկրորդ կեսին:
WiMAX ցանցի շինարարությունը Հայաստանում իրականացվում է “Կորնետ” օպերատորի (մտնում է “Քոլլնետ” հեռահաղորդակցային օպերատորների խմբի մեջ, որի սեփականատերն է “ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ”-ը) հիմքի վրա:
2007 թվականի դեկտեմբերին “ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ”-ն անցկացրեց բազային կայանների սարքավորումների մատակարարման մրցույթ, որի արդյունքներով մատակարար է դարձել ամերիկյան Airspan Networks ընկերությունը:
Այս տարի “ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ”-ը կկառուցի 24 բազային կայաններ, կապը որոնց միջեւ կհաստատվի վարձակալված օպտիկա-մալուխային գծերի եւ մասամբ ռադիոկամուրջների միջոցով:
“ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ”-ը նախատեսում է WiMAX ցանցի վրա մատուցել այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են բարձր արագության Ինտերնետի մուտք, մուլտիմեդիա կոնտենտի փոխանցում, ձայնային ծառայություններ (VoIP), տվյալների փոխանցում, վիրտուալ մասնավոր ցանցերի (VPN) ստեղծում:
“WiMAX-ն ամենաառաջավոր եւ հեռանկարային տեխնոլոգիաներից է, որը թույլ է տալիս մատուցել հեռահաղորդակցային ծառայությունների ամենալայն տեսականին: Մենք նախատեսում ենք ցանցն առեւտրային շահագործման հանձնել արդեն այս տարի, եւ կդառնանք առաջին եւ ամենախոշոր օպերատորը Հայաստանում, որը կտրամադրի անլար լայնաշերտ Ինտերնետի մուտք”,- ասել է “ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ” ԲԲԸ նախագահ Սերգեյ Պրիդանցեւը:
“ԿՈՄՍՏԱՐ-ՕՏՍ”-ը մտնում է ԱՖԿ “Սիստեմա” խմբի մեջ, որը նաեւ MTC բջջային օպերատորի սեփականատերն է: MTC-ին են պատկանում է “Վիվասել” բջջային օպերատորի բաժնետոմսերի 80%-ը: Այս տարվա հունվարին MTC-ի նախագահ Լեոնիդ Մելամեդը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված հարցազրույցում չէր բացառել “Վիվասելի” եւ “Կորնետի” ծառայությունների կոնվերգենցիայի /համակցման/ հնարավորությունը:
“Կոնվերգենտ նախագծերի իրականացումը հնարավոր է, մենք պատրաստ ենք ուսումնասիրել այդպիսի ծառայությունների իրականացման առաջարկներն ու գնահատել դրանց նպատակահարմարությունը, այդ թվում` հնարավոր համատեղ նախագծերը “Կոմստար-ՕՏՍ”-ի հետ”,- նշել էր Լեոնիդ Մելամեդը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված հարցազրույցում:

КОМСТАР-ОТС объявила о начале строительсm
Ереван, 31 января /Медиамакс/. Компания «КОМСТАР-Объединенные ТелеСистемы» («КОМСТАР-ОТС») объявила сегодня о начале строительства сети беспроводного широкополосного доступа в Армении на основе технологии WiMAX.
Как сообщили сегодня Медиамакс в КОМСТАР-ОТС, запуск сети в коммерческую эксплуатацию запланирован на вторую половину 2008 года.
Строительство сети мобильного доступа в Интернет по технологии WiMAX стандарта 802.16е ведется на базе оператора «Корнет» (входит в группу телекоммуникационных операторов «Коллнет», которой владеет «КОМСТАР-ОТС).
В декабре 2007 года «КОМСТАР-ОТС» провел тендер на поставку оборудования базовых станций, по результатам которого поставщиком определена компания Airspan Networks (США).
На первом этапе строительства сети WiMAX в этом году в Армении «КОМСТАР-ОТС» построит 24 базовые станции, связь между которыми будет производиться по арендованным волоконно-оптическим линиям и частично с помощью радиомостов и радиорелейных линий связи.
«КОМСТАР-ОТС» планирует предоставлять на сети WiMAX такие услуги, как высокоскоростной доступ в Интернет, передача мультимедийного контента, голосовые услуги (VoIP), передача данных, создание виртуальных частных сетей (VPN).
«WiMAX – одна из самых передовых и перспективных технологий, позволяющая предоставлять клиентам самый широких спектр телекоммуникационных услуг. Мы планируем запустить сеть в коммерческую эксплуатацию уже в этом году, и станем первым и самым крупным в Армении оператором беспроводного широкополосного доступа в Интернет», - сказал президент ОАО «КОМСТАР-ОТС» Сергей Приданцев
«КОМСТАР-ОТС» входит в группу АФК «Система», которая является владельцем сотового оператора МТС, контролирующего 80 процентов акций армянского сотового оператора VivaCell. В январе этого года президент МТС Леонид Меламед не исключил в интервью агентству Медиамакс возможность конвергенции услуг VivaCell и «Корнет».
«Реализация конвергентных проектов возможна, мы готовы рассмотреть предложения по реализации таких услуг и оценить их целесообразность, в том числе возможные совместные проекты с «Комстар-ОТС», - отмечал Леонид Меламед.