Մինչեւ տարեվերջ “Առէկսիմբանկը” կանվանափոխվի “Գազպրոմբանկ-Հայաստանի”
Երեւան, 25 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Մինչեւ տարեվերջ “Առէկսիմբանկը” կանվանափոխվի “Գազպրոմբանկ-Հայաստանի”:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին այսօր Երեւանում հայտնել է “Գազպրոմբանկ” ԲԲԸ առաջին փոխնախագահ Օլգա Կազանսկայան: Նա նշել է, որ “Գազպրոմբանկի” փորձն օգտակար կլինի Հայաստանի ֆինանսական շուկայի զարգացման համար:
“Առէկսիմբանկի” գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը հայտնել է, որ բանկի բաժնետոմսերի 80%-ի վաճառքի գործարքը “թելադրված էր հայկական շուկա հզոր բանկերի մուտք գործելու անհրաժեշտությամբ, քանի որ Հայաստանում կան այդպիսի բանկերի ծառայությունների պահանջ ունեցող հաճախորդներ”:
“Հայկական բանկերի դժբախտությունը կայանում է նրանում, որ նրանք փոքր են եւ չեն կարող սպասարկել խոշոր հաճախորդների: “Գազպրոմբանկի” մուտքը հայկական շուկա կփոխի այդ իրավիճակը”,- ասել է Արմեն Խանդկարյանը:
“Սակայն դա չի նշանակում, որ “Առէկսիմբանկը” կսպասարկի միայն խոշոր կորպորատիվ հաճախորդների, մենք կշարունակենք տրամադրել մանրածախ սպասարկման ոլորտում ծառայությունների լայն շրջանակ, մասնավորապես` հիփոթեքայի շուկայում”,- ասել է Արմեն Խանդկարյանը:
Նա նշել է, որ լինելով Հայաստանի տասներկուերորդ բանկը ակտիվների ծավալով, տվյալ գործարքի շնորհիվ “Առէկսիմբանկը” ձեռք է բերում նախադրյալներ Հայաստանի բանկային ոլորտի առաջատարների եռյակում ներկայացված լինելու համար:
Օլգա Կազանսկայան նշել է, որ “Գազպրոմբանկը” ռուսական շուկայի առաջատարներից է ներդրումային բանկային ծառայությունների մատուցման, պլաստիկ քարտերի թողարկման, կապիտալի շուկայում ներկայության եւ IPO-ների կազմակերպման ոլորտներում: “Գազպրոմբանկը” մտնում է ռուսական շուկայի խոշորագույն բանկերի եռյակի մեջ` կապիտալի ծավալով զբաղեցնելով երրորդ տեղը Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի խոշորագույն բանկերի թվում:
2007 թվականին “Գազպրոմբանկի” ակտիվները կազմել են $51.8 մլրդ: Հաշվետու ժամանակահատվածում բանկի ընդհանուր կապիտալը կազմել է $7.2 մլրդ: 2007 թվականին բանկի մաքուր եկամուտն աճել է 28%-ով եւ կազմել է $452 մլն:
2008 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ “Առէկսիմբանկի” ակտիվները կազմել են $68.5 մլն, պարտավորությունները` $54 մլն, վարկային փաթեթը` $33 մլն, կապիտալը` $11.5 մլն, եկամուտը մինչեւ հարկումը` $1.5 մլն:

До конца года «Арэксимбанк» будет переименован в «Газпромбанк-Армения»
Ереван, 25 января /Медиамакс/. До конца этого года «Арэксимбанк» будет переименован в «Газпромбанк-Армения».
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сообщила сегодня в Ереване первый вице-президент ОАО «Газпромбанк» Ольга Казанская. Она отметила, что опыт «Газпромбанка» будет полезным для развития финансового рынка Армении.
Гендиректор «Арэксимбанка» Армен Хандкарян сообщил, что сделка по продаже 80 процентов акций банка «Газпромбанку» «была продиктована необходимостью прихода на армянский рынок мощных банков, поскольку в Армении есть клиенты, нуждающиеся в услугах таких игроков».
«Беда армянских банков в том, что все они малы и неспособны обслуживать крупных клиентов. С приходом «Газпромбанка» на армянский рынок ситуация изменится», - сказал Армен Хандкарян.
«Но это не означает, что «Арэксимбанк» будет обслуживать только крупных корпоративных клиентов, мы продолжим предоставлять широкий спектр услуг в сфере розничного обслуживания, в частности, на рынке ипотеки», - сказал Армен Хандкарян.
Он отметил, что являясь двенадцатым банком в Армении по объему активов, благодаря данной сделке «Арэксимбанк» имеет все предпосылки вскоре войти в тройку лидеров в банковском секторе Армении.
Ольга Казанская отметила, что «Газпромбанк» является одним из лидеров российского рынка по оказанию инвестиционных банковских услуг, выпуску пластиковых карт, по присутствию на рынке капитала и по организации IPO. «Газпромбанк» входит в тройку крупнейших российских банков, занимая третье место по величине капитала среди крупнейших банков Центральной и Восточной Европы.
Активы Газпромбанка в 2007 году составили $ 51,8 млрд. Общий капитал банка в отчетный период составил $ 7,2 млрд. Чистая прибыль банка в 2007 году выросла на 28% и составила $ 452 млн.
Активы «Арэксимбанка» по состоянию на 01.01.08 составили $ 68.5 млн, обязательства - $ 54 млн, кредитный портфель - $ 33 млн, капитал - $ 11.5 млн, прибыль до налогооблажения – $ 1.5 млн.