Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ֆինանսական հետախուզությունները համաձայնագիր են ստորագրել
Երեւան, 22 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Ռուսաստանն ու Հայաստանն այսօր ստորագրել են հանցավոր ճանապարհով եկամուտների օրինականացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման հակազդեցության ոլորտում համագործակցության մասին միջգերատեսչական համաձայնագիր:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, համաձայնագիրն այսօր ստորագրել են Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսական մոնիտորինգի դաշնային ծառայության (Ռոսֆինմոնիտորինգ) ղեկավար Օլեգ Մարկովն ու Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի ղեկավար Դանիել Ազատյանը:
Օլեգ Մարկովն ասել է, որ համաձայնագիրը հիմնված է “Էգմոնտ” միջազգային խմբի սկզբունքների վրա, որի անդամներ են ավելի քան 20 երկրներ, այդ թվում Հայաստանն ու Ռուսաստանը, եւ ենթադրում է երկու երկրների ֆինանսական հետախուզությունների ստորաբաժանումների միջեւ դրամական միջոցներով, կամ այլ գույքով կասկածելի գործողությունների մասին տեղեկության փոխանակում:
Նա նշել է, որ համաձայնագիրը թույլ կտա բարձրացնել անդրսահմանային դրամական հոսքերի վերահսկողության արդյունավետությունը` հանցավոր եկամուտների օրինականացման դեպքերի հայտնաբերման եւ հակազդման նպատակով:
Ինչպես ընդգծել է Հայաստանի ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, սա ԿԲ Ֆինանսական դիտարկման կենտրոնի կողմից ստորագրված առաջին պաշտոնական համաձայնագիրն է: Նա նշել է, որ “Ռուսաստանի հետ ֆինանսական եւ տնտեսական փոխհարաբերություններն առաջնային նշանակություն ունեն Հայաստանի տնտեսության համար”:
Տիգրան Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ համաձայնագիրը կնպաստի ոչ միայն երկու երկրների միջեւ ֆինանսական հետախուզությունների տեղեկատվական փոխանակմանը, այլեւ թույլ կտա հայկական կողմին Ռոսֆինմոնիտորինգի ուսումնական կենտրոնի միջոցով ծանոթանալ ռուս գործընկերների ձեռք բերված հարուստ փորձին:
“Այսօր Հայաստանի խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացված ահաբեկչության ֆինանսավման հակազդման մասին օրինագիծը, եւ ես շատ կարեւոր եմ համարում ռուսական կողմի առաջարկը` Ռոսֆինմոնիտորինգի ուսումնական կենտրոնում ոչ միայն մեր աշխատակիցների, այլեւ պատգամավորների եւ այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների վերապատրաստման մասին”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Финансовые разведки России и Армении подписали соглашение о взаимодействии
Ереван, 22 января /Медиамакс/. Армения и Россия подписали сегодня межведомственное соглашение о взаимодействии в сфере противодействия легализации доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.
Как сообщает агентство Медиамакс, соглашение сегодня в Ереване подписали руководитель
Федеральной службы финансового мониторинга Российской Федерации (Росфинмониторинг) Олег Марков и глава Центра финансового мониторинга Центрального банка Армении Даниел Азатян.
Как сообщил Олег Марков, соглашение основано на принципах Международной группы «Эгмонт», членами которой являются более 20 стран, в том числе Армения и Россия, и предусматривает обмен информацией между подразделениями финансовых разведок двух стран о подозрительных операциях с денежными средствами, или иным имуществом.
Он отметил, что соглашение позволит повысить эффективность системы контроля за трансграничными денежными потоками с целью выявления и противодействия случаев легализации преступных доходов.
Как подчеркнул председатель ЦБ Армении Тигран Саркисян, это первое официальное соглашение, подписываемое Центром финансового мониторинга ЦБ, отметив, что «финансовые и экомомические взаимоотношения с Россией имеют первостепенное значение для экономики Армении».
Тигран Саркисян выразил надежду, что соглашение будет способствовать не только информационному обмену между финансовыми разведками двух стран, но и позволит армянской стороне ознакомится с богатым опытом, накопленным российскими коллегами посредством учебного центра Росфинмониторинга.
«Сегодня на рассмотрении парламента Армении находится законопроект о противодействии финансированию терроризма, и я считаю очень важным предложение российской стороны о прохождении стажировки в учебном центре Росфинмониторинга не только наших сотрудников, но и депутатов и представителей других ведомств», - сказал Тигран Саркисян.