IDBank-ն ամփոփել է Գյումրիում անցկացված բարեգործական նախաձեռնությունները
IDBank-ի աշխատակիցները Գյումրիում ամփոփել են մշակութային մայրաքաղաքում իրականացված բարեգործական նախաձեռնությունները։
Բանկում նշել են, որ Հայ օգնության ֆոնդի «Այո հարթակի» «Տեսունակություն» ծրագրի շրջանակում IDBank-ի միջոցներով Armenian Eyecare Project-ի կողմից Գյումրիի պետական մանկապարտեզներ հաճախող 3-5 տարեկան բոլոր երեխաները կանցնեն տեսողության ստուգում նորագույն սարքավորումներով։
«Կան աչքի որոշ հիվանդություններ, որոնք հնարավոր է կանխարգելել վաղ հայտնաբերման եւ հետեւողական բուժման դեպքում։ Ուստի մենք շրջելու ենք Հայաստանի մարզերով եւ ստուգելու ենք նշված տարիքային խմբերի երեխաների տեսողությունը։ Սկսել ենք Գյումրիից, որի ֆինանսավորումն ամբողջությամբ իր վրա է վերցրել IDBank-ը»,- ասել է ՀՕՖ-ի «Այո» հարթակի ղեկավար Լաուրա Գեւորգյանը։
«Կարեւորելով երեխաների առողջությունն ու գիտակցելով այս տարիքում որոշակի հիվանդությունների հայտնաբերման անհրաժեշտությունը՝ բանկը որոշեց աջակցել Հայ օգնության ֆոնդի «Տեսունակություն» ծրագրին։ Մեր կարծիքով՝ շատ կարեւոր է վաղ տարիքում առողջական որոշ խնդիրների հայտնաբերումը՝ հետագայում լուրջ հիվանդությունների կանխարգելման տեսանկյունից։ Այս առումով պետք է նշեմ, որ IDBank-ն իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շրջանակում մեծ տեղ է տալիս մանկահասակ երեխաների առողջությանը։ Մենք համագործակցում ենք տարբեր հիմնադրամների հետ, որոնց գործունեությունն ուղղված է նաեւ դժվար իրավիճակում հայտնված երեխաներին օգնությանը»,- նշել է բանկի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
«IDBank-ը հոգացել էր ոչ միայն ծրագրի ֆինանսավորման մասին. բժշկական հետազոտություն անցնող երեխաներին զվարճացնում էին ծաղրածուն եւ մուլտհերոսները, ինչը ավելի հեշտացրեց մասնագետների աշխատանքը։
Սա Գյումրիում բանկի կողմից իրականացված միակ ծրագիրը չէ․ IDBаnk-ի աջակցությամբ Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրիի մասնաճյուղի՝ Դիզայնի եւ դեկորատիվ կիրառական արվեստի ամբիոնում ստեղծվել է դիզայնի լաբորատորիա, որի վերազինման մեջ բանկն իր ներդրումն է ունեցել։
Լաբորատորիայում ուսանելու են ակադեմիայի 30 ուսանողներ, զբաղվելու են խեցեգործությամբ, գործելու է նաեւ 6-16 տարեկան երեխաների խմբակ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
«Լաբորատորիայի հիմնումն անչափ կարեւոր էր Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրիի մասնաճյուղի համար։ Իսկ դրա՝ նպատակին ծառայելու միակ տարբերակը ժամանակին համահունչ վերազինումն ու արդիականացումն էր, ինչում էլ մեզ աջակցեց IDBank-ը։ Լաբորատորիան նախատեսված է ոչ միայն գեղարվեստի ակադեմիայի ուսանողների, այլ նաեւ դպրոցահասակ երեխաների համար։ Մեր նպատակը նրանց մեջ մանուկ հասակից դեպի արվեստը սերն արթնացնելն է»,- նշել է Հայաստանի Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրիի մասնաճյուղի տնօրեն Վահագն Ղուկասյանը։
«Ինչպես գիտեք IDBank-ն ունի մի շարք կրթական ծրագրեր։ Այս տարի 5 ուսանող ստացավ 1-ական մլն դրամ կրթաթոշակ ուսումը մագիստրատուրայում շարունակելու համար։ Մենք շարունակում ենք նաեւ «Կառուցի՛ր կարիերադ IDBank-ի հետ» ծրագիրը։ Ինչ վերաբերում է Գեղարվեստի ակադեմիային մեր աջակցությանը, ապա մենք, ցանկանալով նոր շունչ հաղորդել այս ուսումնական հաստատությանը, որոշեցինք օժանդակել Դիզայնի եւ դեկորատիվ կիրառական արվեստի լաբորատորիայի վերազինմանը եւ հուսով ենք, որ թե՛ ակադեմիայի շրջանավարտները, թե՛ այն երեխաները, որոնք հնարավորություն կունենան ուսանել այստեղ, մեծ բարձունքների կհասնեն եւ ոչ միայն կպահպանեն Գյումրիի շունչը, այլեւ իրենց աշխատանքներով էլ ավելի կզարդարեն մեր մշակութային մայրաքաղաքը»,- ասել է Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
IDBank-ն իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում 2019-ի ընթացքում իրականացրել է մի շարք ծրագրեր, որոնք հիմնականում ուղղված են եղել ինչպես կրթության գործընթացի անարգել ապահովմանը, այնպես էլ երեխաների սոցիալական եւ առողջական խնդիրների լուծմանը։

IDBank подвел итоги благотворительных инициатив в Гюмри
В банке отметили, что в рамках программы «Умение видеть» платформы «Да» Армянского фонда помощи и при финансировании IDBank-а – Armenian Eyecare Project с использованием новейшего оборудования проводит скрининг зрения всех детей 3-5 лет, посещающих государственные детские сады Гюмри.
«Есть некоторые заболевания глаз, которые можно предотвратить путем раннего выявления и последовательного лечения. Поэтому мы совершим поездку по регионам Армении и проверим зрение детей этих возрастных групп. Мы начали с Гюмри, финансирование которого взял на себя IDBank», - отметила руководитель платформы «Да» Лаура Геворгян.
«Придавая важное значение здоровью детей и осознавая необходимость выявления определенных заболеваний в раннем возрасте, банк принял решение поддержать программу Армянского фонда помощи. По нашему мнению, очень важно выявить некоторые проблемы со здоровьем в раннем возрасте, чтобы в последствии предотвратить серьезные заболевания. В этой связи я должна отметить, что IDBank уделяет большое внимание здоровью детей младшего возраста в рамках своих программ корпоративной социальной ответственности. Мы сотрудничаем с различными фондами, деятельность которых также направлена на оказание помощи детям, оказавшимся в трудных ситуациях»,- сказала руководитель отдела коммуникаций банка Татевик Вардеванян.
«IDBank обеспeчил не только финансирование проекта: детей, проходящих медицинские осмотры, развлекали клоун и герои из мультфильмов, что облегчило работу врачей.
Это не единственный проект, реализованный банком в Гюмри: при поддержке IDBаnk-а в Гюмрийском филиале Государственной академии художеств Армении при кафедре дизайна и декоративно-прикладного искусства была создана лаборатория дизайна.
В лаборатории будут обучаться 30 студентов из академии, а также дети в возрасте от 6 до 16 лет»,- отмечается в сообщении.
«Создание лаборатории было очень важно для Гюмрийского филиала Государственной академии художеств. И единственный способ служения своей цели данной лаборатории было обеспечение соответствующей техникой, и IDBank поддержал нас в этом деле. Лаборатория рассчитана не только на студентов Академии художеств, но и на детей школьного возраста. Наша цель - привить любовь к искусству с детства»,- сказал директор Гюмрийского филиала Государственной академии художеств Армении Ваагн Гукасян.
«Как вы знаете, у IDBank-а есть ряд образовательных программ. В этом году 5 студентов получили по 1 миллиону драмов для продолжения учебы в магистратуре. Мы также продолжаем программу «Построй карьеру с IDBank». Что касается нашей поддержки Академии художеств, мы, стремясь дать новое дыхание этому учебному заведению, решили поддержать обновление Лаборатории дизайна. Мы надеемся, что и выпускники Академии, и дети, которые будут проходить обучение здесь, не только сохранят дыхание Гюмри, но и еще больше украсят нашу культурную столицу своими произведениями»,- сказала Татевик Вардеванян.
В рамках своей корпоративной социальной ответственности IDBank в 2019 году реализовал ряд проектов, направленных в основном на беспрепятственную организацию образования и решение социальных проблем и проблем со здоровьем детей.