Գործարկվել է ՀՀ-ում իր տեսակի մեջ առաջին ներդրումային CQ Armenia Growth ֆոնդը
«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերությունը գործարկում է ՀՀ-ում իր տեսակի մեջ առաջին ներդրումային CQ Armenia Growth ֆոնդը։
Ընկերության մամուլի հաղարդակցության համաձայն՝ CQ Armenia Growth Fund-ը նախատեսված է Հայաստանի եւ օտարերկրյա անհատ ու  ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար, որոնք ձգտում են իրենց ներդրումներից վաստակել արդար ֆինանսական եկամուտ՝ միաժամանակ մասնակից լինելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը։
Ֆոնդն իր ներդրողներին ապահովում է ռիսկերի կառավարման բարձր մակարդակ, ակտիվների դիվերսիֆիկացիա եւ գրավիչ ներդրումներ՝ կարգավորվող շուկաների պարտատոմսերում,  բաժնետոմսերում եւ այլ ֆինանսական ակտիվներում, որոնց առնվազն 60%-ը ներդրվում է ՀՀ դրամով։
Ֆոնդը կրկնօրինակում է «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Պահպանողական» կենսաթոշակային ֆոնդի ներդրումային ռազմավարությունը, որը ստեղծվել է եւ կառավարվում է ընկերության միջազգային հիմնադիրների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում: Ֆոնդը կառավարում է 250.000 մասնակցի ավելի քան 117 միլիարդ դրամ արժողությամբ ակտիվներ:
«Մենք վստահ ենք, որ այսօր Հայաստանն ունի տեղական եւ օտարերկրյա ներդրողների միջոցները տնտեսություն ներգրավելու մեծ ներուժ՝ հաշվի առնելով առկա մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ մեր երկրի ժողովրդավարական կառավարման ձեւը, հարուստ մարդկային կապիտալը,  մակրոտնտեսական կայունությունը եւ զարգացող ֆինանսական շուկան։  Առավել բազմազան դարձած խթանները, այդ թվում Հայաստանի աճող միջազգային վարկանիշը, նպաստում են վստահության ամրապնդմանը եւ ներառական տնտեսության ձեւավորմանը՝ էլ ավելի բարձրացնելով երկրի գրավչությունն արտաքին ներդրումների համար, որոնց թվում առավել կարեւոր են սփյուռքահայերի ներդրումները»,- նշել է «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերության Խորհրդի նախագահ Էրնստ-Լյուդվիգ Դրայսը։
««Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»-ն ընդլայնում է իր ֆոնդերի ցանկը՝ առաջարկելով նոր ներդրումային ֆոնդ Հայաստանում։ Մենք դրական ենք տրամադրված նոր հեռանկարներին․ CQ Armenia Growth Fund-ը ենթադրում եւ ակնկալում է դառնալ ճանաչված ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրողների շրջանում՝ հաշվի առնելով ֆոնդի ներդրումային ռազմավարությունը եւ պոտենցիալ եկամտաբերության մակարդակը»,- ասել է «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերության Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Վարդանյանը։
«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերությունը գերմանական Տալանքս եւ ավստրիական Ցե-Կվադրատ ընկերությունների կողմից համատեղ ստեղծված ձեռնարկություն է, որը հանդիսանում է ակտիվների կառավարիչ ընկերություն Հայաստանում եւ 2013 թ. ի վեր կառավարում է 258,345 մասնակցի 117 միլիարդ  դրամ կենսաթոշակային միջոցներ:

В Армении запущен первый в своем роде инвестиционный фонд CQ Armenia Growth
«Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент Армения» запускает в Армении первый в своем роде инвестиционный фонд CQ Armenia Growth Fund.
Как отмечается в пресс-релизе компании, CQ Armenia Growth Fund предусмотрен для инвестиций частных и институциональных инвесторов из Армении и зарубежных стран, которые заинтересованы в получении прибыли с инвестиций, одновременно участвуя в развитии экономики Армении. Фонд обеспечивает для своих инвесторов высокий уровень управления рисками, диверсификацию активов и привлекательные инвестиции в облигации, акции и прочие финансовые инструменты регулируемых рынков, 60% которых инвестируются в армянских драмах.
Инвестиционная  стратегия фонда повторяет стратегию пенсионного фонда «Це-Квадрат Ампега Консервативный», который был создан и управляется компанией в тесном сотрудничестве с международными основателями компании. Фонд управляет активами, превышаюшими117 млрд драмов, и имеет более 250 000 участников.
«Мы уверены, что сегодня Армения обладает высоким потенциалом для привлечения в экономику средств местных и зарубежных инвесторов, учитывая наличие некоторых факторов, в том числе демократическую форму правления, богатый человеческий капитал, макроэкономическую стабильность и развивающийся финансовый рынок. Разнообразные стимулы, в том числе растущий международный рейтинг Армении, способствуют укреплению доверия и формированию инклюзивной экономики, все больше повышая привлекательность страны для внешних инвестиций, в числе которых наиболее важны инвестиции армян Диаспоры»,- подчеркнул Председатель совета директоров «Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент Армения» Эрнст-Людвиг Драйс.
««Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент Армения» расширяет перечень своих фондов, предлагая новый инвестиционный фонд в Армении. Мы положительно настроены к новым перспективам и уверены, что CQ Armenia Growth Fund ожидает известность как в кругу армянских, так и зарубежных инвесторов, учитывая инвестиционную стратегию фонда и уровень потенциальной прибыльности»,- отметил Главный исполнительный директор общества «Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент Армения» Арман Варданян.
«Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент Армения» является совместным предприятием, созданным немецкой компанией управляющей активами «Таланкс» и австрийской «Це-Квадрат» и с 2013г. управляет пенсионными фондами 258,345 участников в объеме 117 млрд драмов.