Ռուսաստանյան MTC բջջային օպերատորի նախագահ Լեոնիդ Մելամեդի բացառիկ հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը
15.01.2008 | 13:36 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
- Անցած տարվա աշնանը MTC ընկերությունը գնեց “ՎիվաՍելի” բաժնետոմսերի 80 տոկոսը եւ կնքեց մնացած 20 տոկոսի ձեռքբերման օպցիոն պայմանագիր: Ի՞նչ նոր բան իմացաք Ձեր հայկական ձեռքբերման մասին այս մի քանի ամիսների ընթացքում:
- Նախ եւ առաջ, ցանկանում եմ օգտվել այս հնաավորությունից Հայաստանի քաղաքացիների Նոր Տարին եւ Սուրբ Ծնունդը շնորհավորելու համար, ցանկանում եմ առողջություն, երջանկություն եւ բարեկեցություն:
Մենք ուրախ ենք, որ անցած տարի “ՎիվաՍելը” դարձավ MTC խմբի անդամ: Անցած ամիսների ընթացքում մենք համոզվեցինք, որ ընկերությունն ունի լավ կարգավորված բիզնես գործընթացներ եւ կատարողական կարգապահության: “ՎիվաՍելի” մենեջմենթը շատ բանիմաց է, այն գերազանց գիտի շուկան եւ լիովին պատրաստ է մրցակցային պայքարին:
- Ի՞նչն եք համարում “ՎիվաՍելի” ուժեղ կողմն ու ինչը՞, հակառակը, բարելավման կարիք ունի:
- Ընկերության ուժեղ օղակն, ինչպես արդեն ասացի, մենեջմենթն է: Բարելավելու ենք օպերատորի տեխնիկական ենթակառուցվածքը, այդ թվում` բիլինգային համակարգերը: Նախատեսում ենք նաեւ ընդլայնել սակագնային պլանների տեսականին` հիմա այն բավականին համեստ է: Օրինակ, չկան “մարտկոցային” սակագներ, որոնք ենթադրում են խոսակցության արժեքի նվազում խոսացված րոպեների որոշ քանակից հետո: 2008 թվականին մենք առաջին հերթին նման սակագնային պլաններ կներմուծենք:
Մեր կարծիքով, նաեւ անհրաժեշտ է որոշել “ՎիվաՍելի” մարքեթինգային ռազմավարությունը, որը կպատասխանի այն հարցին, թե ո՞ր ուղղությամբ է շարժվելու ընկերությունը 2008 թվականին եւ որտե՞ղ է այն իրեն տեսնում հետագա մի քանի տարիների ընթացքում: Մոտ ապագայում “ՎիվաՍելի” ղեկավարությունը եւ MTC-ի կորպորատիվ կենտրոնի մասնագետները կավարտեն “ՎիվաՍելի” երկարաժամկետ մարքեթինգային ռազմավարության մշակումը:
- Արդյոք դա նշանակու՞մ է, որ “ՎիվաՍելը” հետագայում եւս կկառավարվի տեղական կադրերի կողմից եւ որ դուք Մոսկվայից մասնագետներ չեք ուղարկի Երեւան:
- Ընկերության ղեկավար կազմում մենք ոչ մի արմատակ փոփոխություններ չենք նախատեսում: Առայժմ միայն նախատեսում ենք ուժեղացնել “ՎիվաՍելի” մարքեթինգային թիմը, այդ թվում` MTC-ի պրոֆեսիոնալ թիմով: Մեր խմբում ստորաբաժանումների եւ երկրների միջեւ փորձի փոխանակումը շատ լավ է կարգավորված: Նախատեսում ենք Մոսկվայից տեխնիկական մասնագետներ ներգրավել “ՎիվաՍելի” առանձին նախագծերին մասնակցելու համար: Իրենց հերթին նրանց հայ գործընկերները կանոնավոր կերպով կայցելեն Մոսկվայի ուսումնական կենտրոններ` որակավորման բարձրացման համար:
- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում Դուք նշում էիք, որ մինչեւ 2007 թ. վերջը “ՎիվաՍելը” կաշխատի գործող մարքեթինգային պլանների հիման վրա եւ փոփոխությունները կսկսեն 2008 թվականից: Արդյոք պե՞տք է “հեղափոխային” փոփոխությունների սպասել “ՎիվաՍելի” մարքեթինգային քաղաքականությունում:
- 2008 թվականը շատ հագեցած կլինի մարքեթինգային նախաձեռնությունների առումով: Ինչպես եւ հարկ է շուկայի առաջատարին, մենք ակտիվորեն շուկա դուրս կբերենք նոր սակագնային պլաններ եւ լրացուցիչ ծառայություններ: Կարծում եմ, մարքեթինգային ակցիաների առումով մեզ շատ հետաքրքիր եւ հագեցած տարի է սպասում:
- Այն համաձայնագրերի շրջանակներում, որոնց մասին հայտարարվել էր սեպտեմբերին, կողմերը պայմանավորվել էին, որ MTC-ը “ՎիվաՍելին” 140 մլն եվրոյի վարկ կտրամադրի` կուտակված պարտքերի մարման եւ ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորման համար: Ո՞ր ուղղություններն են առաջնային հայաստանյան ներդրումների համար:
- Ինչպես պարզաբանել էինք ընկերությունը ձեռք բերելու մասին հայտարարելու պահին, տրամադրված վարկի մի մասն ուղղված է “ՎիվաՍելի” կուտակած պարտքերի մարմանը: 2008 թվականին Հայաստանում ներդրումները կկազմեն մի քանի տասնյակ միլիոն դոլար: Ներդրումներն առաջին հերթին կուղղվեն ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բիլինգի արդիականացմանը, կապի որակի բարելավմանն ու ինտերնետ-ծառայությունների զարգացմանը GPRS/EDGE-ի հիմքի վրա: Բացի այդ, նախատեսվում են ներդրումներ 3G ցանցի եւ սեփական օպտիկա-մալուխային տրանսպորտային ցանցի ստեղծման համար:
- Եթե կարելի է, ավելի մանրամասն պատմեք Հայաստանում լայնաշերտ ինտերնետի ծառայությունների մաստուցման ծրագրերի մասին:
- 2007 թ. հոկտեմբերին մենք հաճախականություն ստացանք 3G ցանցի համար եւ հիմա մանրամասն մշակում ենք երրորդ սերնդի ցանցի ներդրման բիզնես-պլանը: Ուսումնասիրում ենք, թե որտե՞ղ բարձր թողունակությամբ Ինտերնետի առավելագույն պահանջարկ կա: Դրանից է կախված, թե որտե՞ղ կզարգացնենք 3G-ի վրա հիմնված ծառայություններն առաջին հերթին` մայրաքաղաքում, թե այլ շրջաններում: Բացի այդ, մենք ուսումնասիրում ենք, թե ո՞ր ծառայությունները պահանջարկ կունենան` ձայնի փոխանցումը, տեսազանգերը, թե՞ տվյալների փոխանցումը: 3G ցանցերի առեւտրային շահագործումը սկսելու նախնական ժամկետը 2008 թվականի աշունն է: Սակայն ծառայությունների ձեւաչափի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կընդունվի շատ շուտով:
- Սեպտեմբերին դուք ասում էիք, որ MTC-ը կուսումնասիրի “ՎիվաՍելի” անվանափոխման հարցը: Դուք արդեն անցկացրե՞լ եք այս հարցի ուսումնասիրությունը:
- “ՎիվաՍելը” շատ ուժեղ ապրանքանիշ է, ազգային ապրանքանիշների մեջ լավագույներից մեկը, ինչը մեզանից շատ զգուշավոր եւ հավասարակշռված որոշումներ է պահանջում: Մենք պետք է համոզված լինենք, որ MTC ապրանքանիշը առաջխաղացում կապահովի ընկերության բիզնեսին Հայաստանում, ինչպես դա եղավ, օրինակ, Ուզբեկստանում, Ուկրաինայում, կամ Բելառուսում: Մյուս կողմից, մենք ցանկանում ենք վստահ լինել, որ անվանափոխությունը, եթե այն անհրաժեշտ համարվի, ոչ միայն ցուցանակի եւ ապրանքանշանի փոփոխություն կլինի, այլեւ լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի մեր բաժանորդների համար, օրինակ, ներկայության բոլոր երկրներում MTC-ի բաժանորդների համար միջազգային արտոնյալ զանգերի տեսքով, MTC-ի ցանցում արտոնյալ ռոումինգի եւ այլն: Այժմ մենք ուսումնասիրում ենք “ՎիվաՍելի” անվանափոխության նպատակահարմարության հարցը եւ մինչեւ այս տարվա կեսը կհրապարակենք մեր ծրագրերը:
- “ԱրմենՏելի” սեփականատերն է ռուսաստանյան “Վիմպելկոմը”, որը համարվում է MTC-ի թիվ մեկ մրցակիցը Ռուսաստանում: Արդյոք դա լրացուցիչ սրություն է տալի՞ս Հայաստանում “ԱրմենՏելի” հետ ձեր մրցակցությանը:
- “Վիմպելոկոմը” ներկա է մի շարք շուկաներում, որտեղ մենք աշխատում ենք. Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Ուզբեկստանում: Բոլոր շուկաներում մենք հաջողությամբ մրցակցում ենք:
- Չնայած “ՎիվաՍելի” բաժանորդների թիվը կրկնակի գերազանցում է “ԱրմենՏելի” բաժանորդներին, “ԱրմենՏելի ARPU /մեկ բաժանորդից ստացվող միջին հասույթ/ ցուցանիշն ավելի բարձր է, քան “ՎիվաՍելինը”: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Ես չեմ կարող մեկնաբանել այդ թվերը, քանզի ARPU հաշվարկի մեթոդները կարող են տարբեր լինել: Այնուամենայնիվ, մեկ բաժանորդից “ԱրմենՏել” ընկերության ստացված միջին ամսեկան եկամուտն մեզնից այնքան էլ բարձր չէ: Օրինակ, 2007 թ. երրորդ եռամսյակի արդյունքներով “ՎիվաՍելի” այդ ցուցանիշը կազմել է $15.7, իսկ “ԱրմենՏելի”` $17.6: Դա պայմանավորված է առաջին հերթին պատմական պատճառներով. “ԱրմենՏելը” բջջային շուկա է մտել գրեթե 10 տարի առաջ, իսկ “ՎիվաՍելը” Հայաստանում աշխատում է երկու տարուց մի փոքր ավելին, եւ դա ազդել է բաժանորդային բազայի կառուցվածքի վրա: Մենք մշակում ենք այնպիսի առաջարկներ, որոնք գրավիչ կլինեն բաժանորդների համար, կխթանեն նոր միացումները եւ կնպաստեն առկա հաճախորդների ծառայություններից օգտվելու աճին:
- Մոտ մեկ տարի առաջ ԱՖԿ “Սիստեմա” խմբի մեջ մտնող “Կոմստար” ընկերությունը ձեռք բերեց հայկական “Կորնետ” ինտերնետ-պրովայդերին, որը հայտարարում է Հայաստանում WiMAX տեխնոլոգիայի զարգացման մտադրության մասին: Հնարավո՞ր է “ՎիվաՍելի” եւ “Կորնետի” որոշ ծառայությունների կոնվերգենցիան /համակցումը/:
- Կոնվերգենտ նախագծերի իրականացումը հնարավոր է, մենք պատրաստ ենք ուսումնասիրել այդպիսի ծառայությունների իրականացման առաջարկներն ու գնահատել դրանց նպատակահարմարությունը, այդ թվում` “Կոմստար-ՕՏՍ”-ի հետ հնարավոր համատեղ նախագծերը:
- “ՎիվաՍելն” ավանդաբար մեծ միջոցներ է տրամադրում բարեգործությանը` աջակցելով ոչ միայն զուտ սոցիալական նախագծերին, այլեւ, մասնակցելով Հայաստանի շրջանների սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքների վերականգնմանը: Ինչպե՞ս է MTC-ը վերաբերվում “ՎիվաՍելի” նման գործունեությանը:
- Ազգային ծավալուն նախագծերի շնորհիվ “ՎիվաՍելը” դարձել է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտի առաջատարներից մեկը: Միջնաժամկետ հեռանկարում մենք կաջակցենք այն նախագծերին, որոնք արդեն նախաձեռնվել եւ իրագործվում են: Միեւնույն ժամանակ, մենք կցանկանայինք, որպեսզի “ՎիվաՍելի” ակտիվությունն այս ուղղությամբ համապատասխաներ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում MTC-ի միասնական ծրագրին: Մենք մեծ հաճույքով կուսումնասիրենք եւ կօգտագործենք մեր հայ գործընկերների փորձը, ինչպես նաեւ համատեղ կմշակենք կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում նոր ուղղություններ եւ նախագծեր:
- Ինչպիսի՞ հիմնական խնդիրներ եք դնում “ՎիվաՍելի” առջեւ 2008 թվականի համար:
- “ՎիվաՍելի” առջեւ դրված են բիզնեսի հետագա ամրապնդման խնդիրներ` բաժանորդների թվի աճ, շուկայում մասնաբաժնի պահպանում ու սպառվող ծառայությունների ծավալի մեծացում:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում հայաստանյան շուկայի հեռանկարը: 2007թ. 3-րդ եռամսյակի արդյունքներով հայտարարվեց, որ “ՎիվաՍելի” բաժանորդների թիվն արդեն հասել է 1,1 միլիոնի. դա չի՞ նշանակում, որ շուկայի հագեցվածությունը արդեն մոտ է:
- Չնայած բջջային կապի թափանցումը Հայաստանում գերազանցել է 50 տոկոսը, շուկայի աճի հեռանկարը դեռ բավականին մեծ է: Նախ եւ առաջ, դեռեւս ցածր է ծառայություններից օգտվելու ծավալը: Եթե Ուզբեկստանում բաժանորդը բջջային հեռախոսով խոսում է միջինը ամսական 565 րոպե, Բելառուսում` 430 րոպե, Թուրքմենստանում` 299 րոպե, ապա Հայաստանում` 200 րոպեից քիչ:
Երկրորդը` Հայաստանում գոյություն ունեն լրացուցիչ ծառայությունների զարգացման մեծ հնարավորություններ: Հիմա այդ ծառայությունների առաջարկները սահմանափակ են, եւ մենք աշխատում ենք այն ուղղությամբ, որպեսզի ընդլայնենք այդպիսի ապրանքների տեսականին: Օրինակ, մենք մոտ ժամանակներս նախատեսում ենք ներմուծել GOOD’OK ծառայությունը, երբ զանգահարողը զանգի ազդանշանի փոխարեն երաժշտություն է լսում: Այնպես որ, նույնիսկ բջջային կապի թափանցման բարձր մակարդակին հասնելուց հետո լրացուցիչ ծառայությունները կարող են աճի լոկոմոտիվ դառնալ: Սակայն Հայաստանը հագեցվածությունից ընդհանուր առմամբ դեռ հեռու է: Օրինակ, Ռուսաստանում բջջային կապի թափանցումը վաղուց գերազանցել է 100%-ը, սակայն շուկան շարունակում է աճել, այդ թվում նաեւ ծառայություններից օգտվելու աճի հաշվին:

«2008 год будет очень насыщенным в плане марке
Эксклюзивное интервью президента российской сотовой компании МТС Леонида Меламеда агентству Медиамакс
- Осенью минувшего года МТС приобрела 80 % акций VivaCell и заключила опционное соглашение на покупку оставшейся 20-процентной доли. Что нового вы узнали о своем армянском приобретении за эти несколько месяцев?
- Прежде всего, я хочу воспользоваться этой возможностью, чтобы поздравить жителей Армении с Новым годом и Рождеством, пожелать здоровья, счастья и благополучия. Мы рады тому, что в уходящем году VivaCell стал частью группы МТС. За прошедшие месяцы мы убедились, что компания обладает хорошо отлаженными бизнес-процессами и исполнительской дисциплиной. В VivaCell очень компетентный менеджмент, который отлично знает рынок и полностью готов к конкурентной борьбе.
- Что вы считаете «сильным местом» VivaCell и что, напротив, нуждается в улучшении?
- Сильное звено компании, как я уже сказал, - это менеджмент. Улучшать будем техническую инфраструктуру оператора, в том числе биллинговые системы. Также планируем расширить линейку тарифных планов - сейчас она достаточно скромная. Например, нет аккумуляторных тарифов, которые подразумевают снижение стоимости разговоров после определенного объема выговоренных минут. В 2008 году мы в первую очередь введем такие тарифные планы.
По нашему мнению, также необходимо определить маркетинговую стратегию VivaCell, которая бы отвечала на вопрос, куда собирается двигаться компания в 2008 году и где она видит себя в последующие несколько лет. В ближайшее время менеджмент VivaCell и специалисты из корпоративного центра МТС завершат разработку такой долгосрочной маркетинговой стратегии VivaCell.
- Значит ли это, что VivaCell и впредь будет управляться местными кадрами и вы не будете направлять в Ереван специалистов из Москвы?
- Мы не планируем никаких радикальных изменений в руководстве компанией. Пока мы планируем усилить только маркетинговую команду VivaCell, в том числе профессиональной командой МТС. В нашей группе хорошо налажены программы обмена опытом между подразделениями и странами. Мы планируем привлекать технических специалистов из Москвы для работы над отдельными проектами в VivaCell. В свою очередь их армянские коллеги будут на регулярной основе приезжать в Москву в учебные центры для повышения квалификации.
- На пресс-конференции в Ереване вы отмечали, что до конца года VivaCell будет работать на основе существующих маркетинговых планов и коррективы начнутся с 2008 года. Стоит ли ждать неких «революционных» изменений в маркетинговой политике VivaCell?
- 2008 год будет очень насыщенным в плане маркетинговых инициатив. Как и полагается лидеру рынка, мы будем активно выводить на рынок больше тарифных планов и дополнительных услуг. Думаю, нас ждёт очень интересный и насыщенный год в плане маркетинговых акций.
– В рамках соглашений, о подписании которых было объявлено в сентябре, стороны договорились, что МТС предоставит VivaCell кредит в 140 млн евро для погашения существующих долгов и финансирования инвестиционной программы. Какие направления являются приоритетными для инвестиций в Армении?
– Как мы поясняли на момент объявления о приобретении, часть предоставленного кредита будет направлена на погашение существующих долгов VivaCell. В этом году инвестиции в Армении составят десятки миллионов долларов. В первую очередь инвестиции будут направлены на развитие инфраструктуры, модернизацию биллинга, улучшение качества связи и развитие услуг доступа в Интернет на базе GPRS/EDGE. Кроме того предполагаются инвестиции в строительство сети 3G и собственной оптико-волоконной транспортной сети.
- Если можно, расскажите о планах предоставления услуг широкополосного доступа в Интернет поподробнее.
– В октябре мы получили частотный диапазон для сети 3G, и сейчас мы детально прорабатываем бизнес-план запуска сети третьего поколения. Мы изучаем, где существует наибольшая потребность в услугах высокоскоростного доступа в Интернет. От этого зависит, где мы будем в первую очередь развивать услуги на основе 3G - в столице или в других регионах. Кроме того, мы исследуем, на какие услуги будет спрос - передачу голоса, видео-звонки или на передачу данных. Предварительный срок ввода сетей 3G в коммерческую эксплуатацию - осень 2008 года. Но окончательное решение по формату услуг будет принято совсем скоро.
- В сентябре вы говорили, что МТС изучит вопрос проведения ребрендинга VivaCell. Вы уже проводили исследования данного вопроса? Когда можно ожидать принятия окончательного решения?
- У VivaCell очень сильный бренд, один из лучших национальных брендов, что требует от нас очень осторожных и взвешенных решений. Мы должны четко понимать, что бренд МТС даст толчок росту бизнеса компании в Армении, как это было, например, в Узбекистане, Украине или Беларуси. С другой стороны, мы хотим быть уверенными, что ребрендинг, если он будет необходим, станет не просто сменой вывески и логотипа, но и создаст дополнительные возможности для наших абонентов, например, в виде льготных международных звонков абонентам МТС во всех странах присутствия, льготный роуминг в сети МТС и прочее. Сейчас мы проводим исследование о целесообразности ребрендинга VivaCell и до середины этого года озвучим свои планы.
- Владельцем «Арментела» является российский оператор «Вымпелком», который принято считать соперником «номер один» МТС в России. Придает ли это обстоятельство дополнительную остроту вашей конкуренции с «Арментел» в Армении? В прошлом «Арментел» и VivaCell нередко спорили. Как обстоят дела сегодня?
- «Вымпелком» присутствует на многих рынках, где работаем мы: в России, в Украине, в Узбекистане. На всех рынках мы успешно конкурируем.
- Несмотря на то, что число абонентов VivaCell почти вдвое превышает число абонентов «Арментела», показатель ARPU у «Арментел» выше, чем у VivaCell. Чем это обусловлено?
– Я не могу комментировать эти цифры, поскольку методики подсчета ARPU могут отличаться. Тем не менее, ежемесячный доход на одного абонента у «Арментела» не намного выше. Например, по итогам III квартала у VivaCell этот показатель составил $15,7, а у «Арментела» - $17,6. Обусловлено это в первую очередь историческими причинами – ведь «Арментел» вышел на рынок сотовой связи почти 10 лет назад, а VivaCell работает в Армении чуть больше двух лет, и это отразилось на структуре абонентской базы. Мы разрабатываем такие продуктовые предложения, которые были бы привлекательны для абонентов, стимулировали новые подключения и способствовали росту пользования услугами существующими клиентами.
- Примерно год назад компания «Комстар», входящая в АФК «Система», приобрела армянского интернет-провайдера «Корнет», который заявляет о намерениях развивать в Армении технологии WiMAX. Возможна ли некая конвергенция услуг VivaCell и «Корнет»?
– Реализация конвергентных проектов возможна#10мы готовы рассмотреть предложения по реализации таких услуг и оценить их целесообразность, в том числе возможные совместные проекты с «Комстар-ОТС».
- VivaCell традиционно выделяет много средств на благотворительность, поддерживая не только сугубо социальные проекты, но и, к примеру, принимает участие в восстановлении социально-экономических инфраструктур в регионах Армении. Как относится МТС к такого рода деятельности VivaCell? Грубо говоря, не считаете ли вы чрезмерными столь масштабные благотворительные отчисления?
– Благодаря масштабным национальным проектам VivaCell стала одним из лидеров в области корпоративной социальной ответственности. В среднесрочной перспективе мы будем поддерживать те проекты, которые уже инициированы и реализуются. Вместе с тем, нам хотелось бы, чтобы активности VivaCell в этом направлении соответствовали единой платформе МТС в области корпоративной социальной ответственности. И мы будем с удовольствием изучать и использовать опыт наших армянских коллег, совместно разрабатывать новые направления и проекты в области КСО.
- Какие основные задачи вы ставите перед VivaCell в 2008 году?
– Перед VivaCell ставятся задачи по дальнейшему укреплению бизнеса - рост числа абонентов, удержание доли рынка и увеличение объемов потребляемых услуг.
– Как вы оцениваете потенциал армянского рынка? По итогам 3-го квартала было заявлено, что число абонентов VivaCell в Армении уже достигло 1,1 млн – не значит ли это, что насыщение рынка не за горами?
– Несмотря на то, что проникновение в Армении уже превысило 50%, потенциал роста рынка сотовой связи еще достаточно высокий. Во-первых, пока на низком уровне остается объем потребления услуг. Если в Узбекистане абоненты в среднем говорят по сотовому телефону 565 минут в месяц, в Беларуси – 430 минут, в Туркменистане - 299 минут, то в Армении – это менее 200 минут.
Во-вторых, в Армении существуют большие возможности для развития дополнительных сервисов. Сейчас предложение этих сервисов ограничено, и мы работаем над тем, чтобы расширить линейку таких продуктов. Например, мы в ближайшее время планируем ввести услугу GOOD’OK, когда звонящий вместо гудков во время дозвона слышит музыку. Так что даже после достижения высокого уровня проникновения сотовой связи дополнительные услуги могут стать локомотивом роста. Но до насыщения в Армении, по большому счету, еще далеко. Например, в России проникновение сотовой связи давно превысило 100%, но рынок продолжает расти, в том числе и за счет роста пользования услугами.