ՀԱԷԿ արդիականացումը կշարունակվի ավելի մեծ ծավալով
Հայկական ատոմային կայանի (ԱԷԿ) տնօրենի խորհրդական Գերա Սավիկյանն այսօր ասել է, որ կայանի արդիականացման եւ վերակառուցման աշխատանքները 2019 թվականի ընթացքում կշարունակվեն ավելի մեծ ծավալով, որի արդյունքում հնարավոր է էլեկտրաէներգիայի սակագնի աստիճանաբար նվազում։
«2019 թվականը ամենածանր տարին կլինի, քանի որ նախատեսվում է էլեկտրատեխնիկական սարքավորումների, անվտանգության համակարգերի արդիականացում ռեակտորային եւ տուրբինային մասերում»,- ասել է նա՝ հանդես գալով «Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները» թեմայով քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ նախագծի ավարտին Հայաստանը կունենա ավելի հզոր ԱԷԿ, իսկ դրա անվտանգությանը կմոտեցվի համաշխարհային չափանիշներին։
Գերա Սավիկյանը տեղեկացրել է, որ ապրիլի 15-ին կկանգնեցվի առաջին տուրբոագրեգատը, իսկ հունիսի 1-ից կկանգնեցվեն ռեակտորը եւ մյուս տուրբոագրեգատը։
«Ռեակտորը գործի դնելուց հետո առաջին կանգնած տուրբոագրեգատը կմիանա եւ այդպես կաշխատենք մինչեւ երկրորդի արդիականացման աշխատանքների ավարտը»,- հայտնել է Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրենի խորհրդականը։
Ռեակտորը կանգնելու է 110 օր, ինչը, Գերա Սավիկյանի խոսքով, մեծ ազդեցություն չի ունենա ընդհանուր ցանցի վրա։
Նա նշել է, որ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի արդիականացման աշխատանքներից հետո, ակնկալվում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի աստիճանական նվազում։
«Այսօր արտադրում ենք 390-400 մեգավատ հզորությամբ էներգիա, հույս ունենք մյուս տարի կհասնի 420, իսկ 2021 թվականին՝ 450-ի։ Երբ հասնենք այդ հզորության, հուսով ենք՝ սակագինը կամաց-կամաց կիջնի»,- նշել է նա։

Модернизация Армянской АЭС продолжится в больших масштабах
Советник директора Армянской атомной электростанции (ААЭС) Гера Севикян заявил сегодня, что в течение 2019 года работы по модернизации и реконструкции станции продолжатся в еще большем объеме, в результате чего станет возможным постепенное снижение тарифа на электроэнергию.
«2019 год будет самым тяжелым - ожидается модернизация электротехнического оборудования, систем безопасности в реакторных и турбинных частях»,- отметил он, выступая на обсуждениях по теме «Перспективы развития атомной энергетики в Армении».
По словам Севикяна, после завершения программы у Армении будет более мощная АЭС, а ее безопасность приблизится к мировым стандартам.
Гера Севикян сообщил, что 15 апреля будет остановлен первый турбоагрегат, а с 1 июня будут остановлены работы реактора и второго турбоагрегата.
«После запуска первого реактора будет включен первый турбоагрегат. Так мы будем работать до завершения работ по модернизации второго»,- отметил советник директора ААЭС.
Работа реактора будет приостановлена на 110 дней, что, по словам Геры Севикяна, не будет иметь большого влияния на общую сеть.
Он подчеркнул, что после работ по модернизации Армянской АЭС ожидается постепенное снижение тарифа на электроэнергию.
«Сегодня мы производим энергию мощностью в 390-400 мегаватт. Надеемся, что в следующем году она достигнет 420, а в 2021 – 450 мегаватт. Когда мы достигнем такой мощности, надеемся, что тариф будет постепенно снижаться»,- добавил Севикян.