«Պետք է անշեղորեն գնալ նախարարությունների կրճատման ճանապարհով»
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում ասել է, որ «պետք է անշեղ գնալ նախարարությունների թվի կրճատման ճանապարհով»։
Նա ընդգծել է, որ «այս գործընթացի նպատակը փող խնայելը չէ, այլ կառավարության եւ պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացումը»։
Անդրադառնալով Սփյուռքի նախարարության փակման թեմային՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ նպատակ չկա «խաչ քաշել այս նախարարության վրա»։
«Ընդհակառակը, մենք ցանկանում ենք կառավարության եւ Սփյուռքի հետ հարաբերություններն ու գործակցությունը դարձնել առավել արդյունավետ։ Ունենք որոշակի մոդել եւ առաջարկ, որի մասին առաջիկայում քննարկումներ կունենանք Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը։
Նախատեսվող փոփոխությունների համաձայն՝ Հայաստանը 17 նախարարությունների փոխարեն կունենա 12-ը։
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարությունը կմիավորվի տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, որը կհամակարգի նաեւ տրանսպորտի ոլորտը:
Տրանսպորտն ու բարձր տեխնոլոգիաներն այսուհետ առանձին կգործեն՝ կգործի բարձր տեխնոլոգիաների եւ ռազմաարդյունաբերության նախարարություն:

Пашинян: Цель сокращения министерств - не в экономии средств
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил на сегодняшнем заседании правительства, что, «следует неуклонно идти по пути сокращения числа министерств».
Он подчеркнул, что «цель этого процесса не в экономии денег, а в повышении эффективности правительства и государственного управления».
Коснувшись темы закрытия министерства Диаспоры, Никол Пашинян отметил, что никто не собирается «ставить крест на данном министерстве».
«Наоборот, мы хотим сделать отношения и партнерство между правительством и Диаспорой более эффективными. Есть модель и предложение, вокруг которых в ближайшее время мы проведем обсуждения с соотечественниками из Диаспоры»,- сказал глава правительства.
Согласно ожидаемым изменениям, число министерств в Армении планируется сократить  с 17 до 12.
Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов будет объединено с министерством территориального управления и инфраструктур, которое будет также координировать сферу транспорта.
Транспорт и высокие технологии отныне будут разделены: будет создно министерство высоких технологий и военной промышленности.
Предполагается также слияние министерства экономического развития и инвестиций и министерства сельского хозяйства.