“Հայէկոնոմբանկը” ՎԶԵԲ-ից կստանա 3 միլիոն դոլարի վարկ` Հայաստանում միկրո եւ փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման համար
24.10.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 24 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “Հայէկոնոմբանկը” Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկից (ՎԶԵԲ) կստանա 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ` Հայաստանում միկրո եւ փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման համար:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “Հայէկոնոմբանկի” մամլո ծառայությունում, “Հայէկոնոմբանկի” եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրվել է այսօր:
Միկրո բիզնեսին տրամադրվող վարկերի առավելագույն գումարը կկազմի 10 հազար դոլար` 2 տարի ժամկետով, իսկ փոքր բիզնեսի սուբյեկտների համար` առավելագույնը 100 հազար դոլար` 3 տարի ժամկետով: Վարկերի տոկոսադրույքը տարեկան կկազմի 22%:
Վարկային համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսվում է միկրո բիզնեսին տրամադրել նաեւ “Էքսպրես” վարկեր` անձնական գույքի գրավադրմամբ:
Պայմանագրի շրջանակներում վարկավորման գործընթացին աջակցելու նպատակով ՎԶԵԲ-ի կողմից ՙՀայէկոնոմբանկին՚ կտրամադրվի խորհրդատվական ծառայություն, որն ուղղված կլինի դեպի վարկային մասնագետների որակավորման մակարդակի բարձրացումն, ինչպես նաեւ հենց վարկավորման գործընթացնի իրականացումը:
Առ այսօր “Հայէկոնոմբանկի” եւ ՎԶԵԲ-ի միջև կնքված վարկային պայմանագրերի շրջանակներում ստացված միջոցներից 4 միլիոն դոլարն ուղղվել է փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, իսկ 4.5 միլիոնը` խոշոր ձեռնարկություւների վարկավորմանը:

«Армэкономбанк» получит от ЕБРР кредит в размере $3млн. на финансирование микро- и малого бизнеса в Армении
24.10.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 24 октября /Медиамакс/. «Армэкономбанк» получит от Европейского банка реконструкции и развития /ЕБРР/ кредит в размере $3млн. на финансирование микро- и малого бизнеса в Армении.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе «Армэкономбанка», соотвествующее кредитное соглашение между «Армэкономбанком» и ЕББР было подписано сегодня.
Максимальный размер кредита, предоставляемый микро-бизнесу, составит $10 тыс., со сроком погашения 2 года, а максимальный размер кредита для субъектов малого бизнеса составит $100 тыс. со сроком погашения 3 года. Процентная ставка кредитов составит до 22% годовых.
В рамках кредитного соглашения планируется также предоставление субъектам микро-бизнеса «Экспресс»-кредитов под залог личного имущества.
С целью содействия процессу кредитования ЕББР окажет «Армэкономбанку» консультационную услугу, которая будет направлена на повышение уровня квалификации кредитных специалистов, а также на реализацию самого процесса кредитования.
На сегодняшний день из средств, полученных в рамках кредитных соглашений между «Армэкономбанком» и ЕБРР, $4 млн. направлено на кредитование малых и средних предприятий, $4,5 млн – на кредитование крупных компаний.