Հայաստանի նախագահը կարծում է, որ “մեր երկիրը հաղթահարել է անցումային շրջանն ու մտել կայուն զարգացման փուլ”
10.10.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 10 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի տնտեսության մեջ արտասահմանյան անմիջական ներդրումների ծավալն այս տարի կազմել է $532.9 մլն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հատուկ թղթակիցը Բրյուսելից, այդ թվերը ներկայացրել է Հայաստանի զարգացման գործակալության գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը` հոկտեմբերի 9-ին հանդես գալով հայ-բելգիական բիզնես-ֆորումում: Նա հայտնել է, որ 2007թ. Հայաստանի ՀՆԱ ծավալը կկազմի $8.1 մլրդ` նախորդ տարվա $7.1 մլրդ դիմաց:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ ըստ կանխատեսումների, բնակչության մեկ շնչի ՀՆԱ ծավալը 2008թ. կկազմի $3200, ինչը համաչափ է Արեւելյան Եվրոպայի երկրների ցուցանիշներին:
Հանդես գալով բիզնես-ֆորումում, Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ “այսօր մենք կարող ենք վստահ խոսել այն մասին, որ մեր երկրի տնտեսությունը հաղթահարել է անցումային շրջանն ու մտել կայուն զարգացման փուլ”:

Президент Армении считает, что «наша экономика преодолела переходный период и вступила в фазу устойчивого развития»
Ереван, 10 октября /Медиамакс/. Объем прямых иностранных инвестиций в экономику Армении в в этом году составил $ 532.9 млн.
Как сообщает специальный корреспондент Медиамакс из Брюсселя, эти цифры привел исполнительный директор Армянского агентства развития Тигран Давтян, выступая 9 октября на армяно-бельгийском бизнес-форуме. Он сообщил, что в 2007 году объем ВВП Армении составит $ 8.1 млрд против $ 7.1 млрд в прошлом году.
Тигран Давтян отметил, что согласно прогнозам объем ВВП на душу населения составит в 2008 году $ 3.200, что соразмеримо с показателями стран Восточной Европы.
Выступая на бизнес-форуме, президент Армении Роберт Кочарян заявил, что «сегодня мы можем уверенно говорить о том, что экономика нашей страны преодолела переходный период и вступила в фазу устойчивого развития».