Կոնվերս Բանկը սկսել է ագրոլիզինգի ծրագրով վարկավորումը
Կոնվերս Բանկը սկսել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության՝ Լիզինգի պետական աջակցության ծրագրի» շրջանակում վարկավորումը:
Բանկում նշել են, որ այս տարվա ընթացքում սա գյուղատնտեսության ոլորտում պետական սուբսիդավորմամբ իրականացվող երրորդ ծրագիրն է, որին միացել է Կոնվերս Բանկը:
«Ծրագրի շրջանակում վարկավորումն իրականացվում է դրամով՝ մինչեւ 8 տարի մարման ժամկետով: Վարկավորման տարեկան առավելագույնը տոկոսադրույքը 11% է, որից 7%-ը սուբսիդավորում է պետությունը: Այնպես որ, շահառուների համար տոկոսադրույքը կազմում է ընդամենը 4%»,- նշել են բանկում:
Ծրագրի շրջանակում վարկային միջոցները կարող են ուղղվել գյուղատնտեսության տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ անասնաբուծության, բուսաբուծության (այդ թվում՝ ջերմոցային տնտեսություն), սառնարանային տնտեսության (այդ թվում՝ կաթի մթերման կայաններ), սպանդանոցային, ագրովերամշակող արդյունաբերության համար գյուղսարքավորումների ձեռքբերմանը:
Կոնվերս Բանկը մասնակցում է նաեւ «ՀՀ-ում գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրին» եւ «Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրին», ինչպես նաեւ վարկավորում է իրականացնում սեփական ռեսուրսներով:
Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ տարեսկզբի համեմատ, Կոնվերս Բանկի գյուղվարկավորման ընդհանուր պորտֆելն աճել է 51%-ով եւ կազմում է շուրջ 9,6 մլրդ դրամ:

Конверс Банк запустил кредитование по программе агролизинга
Конверс Банк начал кредитование в рамках «Программы государственной поддержки финансового лизинга оборудования агропродовольственного сектора Армении».
В банке отметили, что это третья субсидируемая государством программа в сельскохозяйственном секторе за текущий год, к которой присоединился Конверс Банк.
«В рамках программы кредиты предоставляются в драмах со сроком погашения до 8 лет. Максимальная годовая процентная ставка кредитования составляет 11%, 7 из которых субсидируются государством. Таким образом, процентная ставка для бенефициаров составляет всего 4 процента», - сообщили в банке.
Кредитные средства могут быть направлены на приобретение сельскохозяйственной техники для отраслей сельского хозяйства, включая животноводство, растениеводство (в том числе тепличное хозяйство), холодильное хозяйство (в том числе молокоприемные пункты), скотобойни и агроперерабатывающую промышленность.
Конверс Банк также участвует в «Программе субсидирования процентных ставок по кредитам, предоставляемым сельскохозяйственному сектору Армении» и в «Программе субсидирования процентных ставок по кредитам, предоставляемым агроперерабатывающему сектору с целью заготовки (закупки) сельскохозяйственного сырья», а также осуществляет кредитование за счет собственных ресурсов.
По состоянию на 1 октября (по сравнению с началом года) общий портфель сельскохозяйственных кредитов Конверс Банка вырос на 51%, составив около 9,6 млрд. драмов.