Երեւանի կոնյակի գործարանն այս տարի նախատեսում է մթերել 29 հազար տոննա խաղող
Երեւան, 12 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Pernod Ricard խմբի մեջ մտնող Երեւանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ) այս տարի նախատեսում է մթերել 29 հազար տոննա խաղող:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր ԵԿԳ նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Սեդրիկ Ռետայոն ասել է, որ մթերման սեզոնը կսկսվի սեպտեմբերի 15-ից: ԵԿԳ-ն 1 կիլոգրամ խաղողի դիմաց կվճարի 133 դրամ:
Սեդրիկ Ռետայոն ընդգծել է, որ այս տարի ԵԿԳ հատուկ ուշադրություն է դարձնելու գնվող հումքի որակին եւ այդ նպատակով խոշոր ներդրումներ են արվել խաղողի ընդունման եւ նախապտրաստման համակարգերի կատարելագործման համար:
“Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում մեր մասնաճյուղերի զարգացմանը, եւ այս տարի կայացած Բուրաստանի մասնաճյուղի վերաբացումը նպատակ ունի մոտենալ խաղողագործներին եւ ավելի դյուրին դարձնել խաղողի տեղափոխումը նրանց համար”,- ասել է ընկերության ղեկավարը:
Սեդրիկ Ռետայոն ասել է, որ ԵԿԳ-ն մեծ հույսեր է կապում Տավուշի մարզի հետ. ակնկալվում է, որ այս տարի ընկերությունը Տավուշում կգնի 3500 տոննա խաղող` նախորդ տարվա 3000 տոննայի փոխարեն:

Ереванский коньячный завод планирует закупить в этом году 29 тысяч тонн винограда
Ереван, 12 сентября /Медиамакс/. Ереванский коньячный завод /ЕКЗ/, входящий в международную группу Pernod Ricard, планирует закупить в этом году 29 тысяч тонн винограда.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, президент и генеральный директор ЕКЗ Седрик Ретайо /Cedric Retailleau/ сказал, что закупочный сезон начнется 15 сентября.
ЕКЗ будет покупать виноград по цене в 133 драма за 1 кг винограда.
Седрик Ретайо подчеркнул, что в этом году ЕКЗ будет уделять особое внимание качеству закупаемого сырья и с этой целью были сделаны крупные инвестиции в усовершенствование системы приема и заготовки винограда.
«Мы придаем большое значение развитию наших филиалов, и открытие в этом году филиала в Бурастане имеет цель приблизиться к виноградарям и облегчить им транспортировку винограда», - сказал руководитель компании.
Седрик Ретайо сказал, что ЕКЗ связывает большие надежды с регионом Тавуш, который обладает мягкими климатическими условиями. Ожидается, что в этом году ЕКЗ закупит в Тавуше 3500 тонн винограда вместо 3000 тонн, закупленных в прошлом году.