Փաշինյանը հույս ունի, որ Ռուսաստանը կօգնի նոր ատոմակայան կառուցել
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը կօգնի Հայաստանին նոր ատոմակայանի կառուցման հարցում:
«Հիմա աշխատում ենք մեր ատոմակայանի աշխատանքի ժամկետը երկարացնելու ուղղությամբ: Ատոմային էներգետիկան Հայաստանի համար շատ կարեւոր է, եւ մենք հույս ունենք ատոմակայանի աշխատանքի ժամկետը երկարացնել մինչեւ 2040 թվականը եւ մինչ այդ փորձել կառուցել նոր ատոմակայան:
Հուսով եմ, որ Ռուսաստանը մեզ կօգնի այդ հարցում, քանի որ, ցավոք, այսօր մենք բավարար միջոցներ չունենք այդ գործընթացնն ինքնուրույն սկսելու համար: Բայց եթե ռուսաստանյան գործընկերներն օգնեն մեզ, մենք չափազանց հետաքրքրված ենք այդ հարցով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը Эхо Москвы ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:

Пашинян надеется на помощь России для строительства новой АЭС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян рассчитывает на помощь России в вопросе строительства новой атомной станции.
«Мы сейчас работаем над продлением срока эксплуатации нашей атомной станции. Для Армении очень важно иметь атомную энергетику, и мы надеемся продлить срок эксплуатации АЭС до 2040 года, и до этого попытаться строить новую атомную энергостанцию.
Я надеюсь, что Россия нам поможет в этом вопросе. Потому что, к сожалению, на данный момент у нас недостаточно финансовых средств, чтобы самостоятельно начать этот процесс. Но если наши коллеги из России помогут нам, мы очень заинтересованы в этой теме», - сказал Пашинян в интервью радиостанции «Эхо Москвы».