2007 թվականի հուլիսին UNIstream-ի շրջանառությունը Հայաստանում կազմել է $65,5 մլն`գերազանցելով սեփական ռեկորդը
03.08.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 3 օգոստոսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. 2007 թվականի հուլիսին UNIstream դրամական փոխանցումների համակարգի շրջանառությունը Հայաստանում գերազանցել է $65,5 մլն-ը` գերազանցելով շրջանառության ծավալների աճի սեփական ռեկորդը:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “Յունիբանկի” մամլո ծառայությունում, մինչ այժմ համակարգի ամսեկան միջին շրջանառությունը չէր գերազանցել $50 մլն:
Մեկնաբանելով բիզնեսի աճի բարձր տեմպերը, “Յունիբանկի” գործառնական գործունեության տնօրեն Վարդան Աղաջանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը ԱՊՀ դրամական փոխանցումների շուկայի ամենադինամիկ զարգացող հատվածներից է:
Առաջին կիսամյակի արդյունքներով Հայաստանում համակարգի շրջանառությունը կազմել է $226,2 մլն.` գրեթե 1,7 անգամ գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: UNIstream-ի բաժնին է ընկնում Հայաստանի դրամական փոխանցումների շուկայի ամենամեծ մասը` ավելի քան 47%-ը: Ակնկալվում է, որ մինչեւ տարեվերջ բանկը Հայաստանում կհասնի $600 մլն շրջանառության:
“Յունիստրիմ” համակարգն ավելի լավ է հարմարեցված մեր սպառողների յուրահատկություններին, բացի այդ, ի տարբերություն արեւմտյան համակարգերի, այն առաջարկում է բավականին ցածր ֆիքսված տոկոս` փոխանցման գումարի 1%: Սա էլ նպաստում է ծավալների աճին եւ բնակչության վստահության ամրապնմդմանը”, - նշել է Վարդան Աղաջանյանը:
2006 թվականի նոյեմբերից “Յունիբանկը” ներդրել է նոր ծառայություն. ցանկացողները կարող են փոխանցումները ստանալ հայկական դրամով: Այս դեպքում միջնորդավճար չի գանձվում, դրույքը կազմում է 0%:
“Յունիստրիմ” համակարգին պատկանում է ԱՊՀ երկրների դրամական փոխանցումների շուկայի շուրջ 25%-ը: 2006 թվականի արդյունքներով, համակարգի ընդհանուր շրջանառությունը կազմել է $1,85 մլրդ: Ընկերությունն ունի ավելի քան 30 000եր տեր աշխարհի 85 երկրներում եւ տարեկան սպասարկում է շուրջ 800 հազար հաճախորդների: 2007 թվականի արդյունքներով համակարգն ակնկալում է տարեկան շրջանառությունը հասցնել $4 մլրդ:

В июле 2007 года оборот UNIstream в Армении превысил $ 65,5 млн, побив собственный рекорд
Ереван, 3 августа /Медиамакс/. В июле 2007 года оборот системы денежных переводов UNIstream в Армении превысил $ 65,5 млн, побив собственный рекорд беспрецедентного роста объемов оборота.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе «Юнибанка», до сих пор в среднем ежемесячный оборот по системе не превышал $ 50 млн.
Комментируя высокие темпы роста бизнеса, директор по операционной деятельности «Юнибанка» Вардан Агаджанян заявил, что Армения является одним из наиболее динамично развивающихся сегментов рынка денежных переводов в СНГ.
По итогам первого полугодия оборот системы в Армении составил $226,2 млн., почти в 1,7 раза превысив показатель того же периода прошлого года. На долю UNIstream приходится самый большой сегмент рынка денежных переводов в Армении - свыше 47%. Ожидается, что к концу года банк достигнет в Армении оборота в размере $ 600 млн.
«Система «Юнистрим» лучше адаптирована к специфике наших потребителей, кроме того, в отличие от западных систем, она предлагает вполне низкий фиксированный процент - 1% от суммы перечисления. Отсюда и рост объемов, и увеличение доверия населения»,- отметил Вардан Агаджанян.
С ноября 2006 года «Юнибанк» внедрил новую услугу - желающие могут получать переводы в армянских драмах. В этом случае комиссия за перевод не взимается - ставка составляет 0%.
Система «Юнистрим» контролирует около 25% рынка денежных переводов стран СНГ. По итогам 2006 года, общий оборот системы составил $ 1,85 млрд. Компания оперирует более чем 30 000 пунктами в 85 странах мира и ежегодно обслуживает около 800 тысяч клиентов. Ожидаемый оборот по системе на конец 2007 года - $ 4 млрд.