Սկանդալի ֆոնին Facebook-ի եկամուտն ու շահույթն ավելացել են
Facebook-ը, անձնական տվյալների արտահոսքի սկանդալի ֆոնին, ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում արձանագրել է եկամուտների եւ շահույթի զգալի աճ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին են վկայում ընկերության՝ ապրիլի 25-ին հրապարակած հաշվետվության արդյունքները:
Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Facebook-ի եկամուտներն ավելացել են 50%-ով՝ մինչեւ $11,97 մլրդ: Միաժամանակ, զուտ եկամուտն ավելացել է 63%-ով՝ մինչեւ $5 մլրդ՝ 2017թ. առաջին եռամսյակի $3,06 մլրդ-ի համեմատ:
«Չնայած լուրջ մարտահրավերներին՝ մեր օգտատերերի թիվը շարունակում է ավելանալ: Սոցցանցից ամսական օգտվում է 2,2 մլրդ, իսկ օրական՝ ավելի քան 1,4 մլրդ մարդ»,- նշել է Մարկ Ցուկերբերգը:
2017թ. առաջին եռամսյակի համեմատ՝ օգտատերերի թիվը մեկ ամսում ավելացել է 70 մլն-ով:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա մարտին հայտնի դարձավ ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախընտրական արշավի կարիքների համար սոցցանցից շուրջ 50 մլն օգտատերերի անձնական տվյալների արտահոսքի մասին:
Սկանդալի բուռն շրջանում Facebook-ի կապիտալիզացիան մեկ շաբաթում կրճատվել էր $58 մլրդ-ով. ընկերության մեկ բաժնետոմսի արժեքը ամերիկյան բորսային շուկայում $177,1-ից անկում էր ապրել մինչեւ $159,39։

На фоне скандала Facebook добилась роста доходов и прибыли
Facebook на фоне скандала с утечкой данных добилась существенного роста доходов и прибыли в первом квартале текущего года.
Как сообщает ТАСС, об этом говорится в отчете компании, опубликованном в 25 апреля.
В частности, за квартал доходы Facebook возросли почти на 50%, до отметки $11,97 млрд. При этом чистый доход увеличился с $3,06 млрд в первом квартале 2017 года до $5 млрд в этом. Рост составил 63%.
«Несмотря на серьезные вызовы, наше сообщество продолжает расти. Каждый месяц социальной сетью пользуются 2,2 млрд человек, а каждый день - свыше 1,4 млрд», - отметил Марк Цукерберг.
По сравнению с первым кварталом 2017 года, число пользователей в месяц увеличилось примерно на 70 миллионов.
Напомним, что в матре текущего года стало известно об утечке личных данных около 50 млн пользователей социальной сети для нужд предвыборной кампании действующего президента США Дональда Трампа.
В разгар скандала капитализация Facebook за неделю cократилась на $58 млрд: cтоимость одной акции компании на американском фондовом рынке упала с $177,1 до $159,39.