Fitch-ը պահպանել է Երեւանի վարկանիշը B+ մակարդակում
Fitch Ratings միջազգային գործակալությունը հաստատել է Երեւանի՝ արտարժույթով եւ ազգային արժույթով թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ B+ վարկանիշը` կայուն կանխատեսմամբ:
Միաժամանակ, հաստատվել է Երեւանի՝ արտարժույթով թողարկողի դեֆոլտի կարճաժամկետ B վարկանիշը:
Գործակալության բնորոշմամբ՝ Երեւանի վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի B+/կայուն վարկանիշով, մասնավորապես՝ կապված «երկրի տեղական եւ տարածքային կառավարման ինստիտուցիոնալ թույլ հիմքերի հետ»: Բացի այդ, վարկանիշը հաշվի է առնում Երեւանի մայրաքաղաքի կարգավիճակը, բյուջեի գոհացուցիչ կատարումը՝ ամրապնդված պետբյուջեից մշտական հատկացումներով եւ պարտքեր չունենալու հանգամանքով:
Fitch-ն ակնկալում է, որ Երեւանի բյուջետային ցուցանիշները կշարունակեն մնալ գոհացուցիչ նաեւ 2017-2019 թթ.՝ գործառնական մարժայի ցածր՝ մեկնիշանոց ցուցանիշով (2016-ին այն կազմել է 1,6%):
«Քաղաքի գործառնական մարժայի կրճատումը պայմանավորված 2014-2015 թթ. Հայաստանի տնտեսական աճի դանդաղեցմամբ պայմանավորված ցնցումներով: Մենք կանխատեսում ենք մարժայի հավանական կոնսոլիդացիա ցուցանիշի այս մակարդակում: Նաեւ ակնկալում ենք, որ Երեւանը 2017-2019 թթ. կշարունակի վարել հավասարակշռված բյուջե՝ համահունչ իր պատմական ցուցանիշներին (2012-2016 թթ. բյուջեի պակասուրդը կազմել է 0,15%)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Գործակալության հիմնական սցենարով՝ մայրաքաղաքը կշարունակի առաջվա պես ֆինանսական աջակցություն ստանալ կառավարությունից (2012-2016 թթ. այդ հատկացումները կազմել են քաղաքի գործառնական եկամուտների միջինում 74%-ը):
Երեւանի կապիտալ ծախսերը 2017-ի երրորդ եռամսյակի վերջին կազմել են ընդհանուր ծախսերի 7%-ը: Fitch-ի կանխատեսմամբ՝ Երեւանում կշարունակվի ցածր կապիտալ ծախսերի միտումը (7-9%), որոնք կֆինանսավորվեն ակտիվների վաճառքի եւ պետբյուջեից ստացվող կապիտալ հատկացումների հաշվին:
Գործակալությունը գրում է, որ Երեւանը պահպանել է «պարտք չունեցողի իր կարգավիճակը սկսած 2008-ից, քանի որ պարտատոմսերի եւ երաշխավորությունների թողարկման վերաբերյալ ազգային օրենսդրությունը սահմանափակում է քաղաքի կողմից զգալի փոխառությունների ներգրավման հնարավորությունը»:
«Երեւանը, ամենայն հավանականությամբ, կշահի Հայաստանի տնտեսության վերականգնումից: Հայաստանի համար Fitch-ը 2017-ին ակնկալում է 3,4%, 2018-ին՝ 3,6% տնտեսական աճ: Լինելով երկրի մայրաքաղաքն ու առավել բնակեցված քաղաքը՝ Երեւանը Հայաստանի խոշորագույն շուկան է եւ ունի ծառայությունների առավել զարգացած ոլորտ: Այդուհանդերձ, բնակչության եկամուտների մակարդակը միջազգային չափորոշիչներով բավական համեստ է: Մեր հաշվարկներով՝ Հայաստանում մեկ շնչի հաշվով համախառն ներքին արդյունքը 2016-ի տվյալներով կազմում է $3 490»,- ընդգծել են Fitch-ում:

Fitch сохранило рейтинг Еревана на уровне B+
Международное агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента  («РДЭ») Еревана в иностранной и национальной валюте на уровне «B+» со «Стабильным» прогнозом.
Одновременно, подтвержден краткосрочный РДЭ в иностранной валюте «B».
По оценкам агентства, рейтинги Еревана сдерживаются рейтингами Армении («B+»/прогноз «Стабильный»), в частности, «институциональной средой в стране для местных и региональных органов власти, которую Fitch расценивает как слабую». Кроме того, рейтинги принимают во внимание столичный статус города, приемлемые показатели исполнения бюджета, подкрепляемые стабильными трансфертами от центрального правительства, и отсутствие долга.
Fitch ожидает, что бюджетные показатели Еревана останутся приемлемыми с операционной маржей, выраженной низким однозначным числом в 2017-2019 гг. (2016 г.: 1,6%).
«Сокращение операционной маржи города обусловлено негативными шоками, связанными с затянувшимся замедлением экономики Армении в 2014-2015 гг. Мы прогнозируем вероятную консолидацию маржи на этом уровне. Мы также ожидаем, что бюджет Еревана будет близким к сбалансированному в 2017-2019 гг., что на уровне исторического результата (2012-2016 гг.: средний дефицит в 0,15%)»,- говорится в сообщении.
Согласно базовому сценарию агентства, город продолжит по-прежнему получать финансовую поддержку от центрального правительства, учитывая, что текущие трансферты составили в среднем 74% от операционных доходов города в 2012-2016 гг.
Капитальные расходы у города на конец третьего квартала 2017г. составили 7% от всех расходов. По прогнозам Fitch, в Ереване сохранится тенденция низких капитальных расходов (7-9%), которые будут финансироваться за счет продаж активов и капитальных трансфертов от центрального правительства.
Агентство пишет, что Ереван сохранил «бездолговой статус с 2008 года, поскольку положения национальной правовой системы, определяющие выпуск облигаций или предоставление гарантий, ограничивают возможность привлечения городом существенных заимствований».
«Ереван, вероятно, испытает позитивное влияние от возобновления экономического роста в Армении. Fitch ожидает рост национальной экономики на уровне 3,4% в 2017 г. и 3,6%  - в 2018 г. Являясь столицей и городом с наибольшей численностью населения, Ереван представляет собой крупнейший рынок Армении с развитым сектором услуг. В то же время, показатели благосостояния у Еревана остаются относительно невысокими в международном контексте. По нашим оценкам, ВВП Армении на душу населения в 2016 г. составляет $3 490»,- подчеркнули в Fitch.