“Արմսվիսբանկը” Հայաստանի առեւտրական բանկերից առաջինը ստացավ բրոքերային եւ արժեթղթերի պահառության լիցենզիաներ
07.06.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 7 հունիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “Արմսվիսբանկը” ՓԲԸ-ն առաջին բանկն է Հայաստանի ֆինանսական շուկայում, որին ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվել են բրոքերային եւ արժեթղթերի պահառության գործունեությունների լիցենզիաներ:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է “Արմսվիսբանկի” գործադիր տնօրեն Գեւորգ Մաչանյանը:
Նա նշել է, որ վերջերս կարգավորման ոլորտում կատարված փոփոխությունների շնորհիվ Հայաստանի առեւտրական բանկերը հնարավորություն են ստացել զբաղվել մասնագիտացված ներդրումային բանկային գործունեությամբ` բրոքերային եւ դեպոզիտար ծառայությունների մատուցում, ինչպես նաեւ ակտիվների կառավարման ծառայություն:
Խոսքը, մասնավորապես գնում է կորպորատիվ արժեթղթերի հետ գործառնություններ իրականացնելու մասին: Նախկինում բանկերը կարող էին նմանատիպ գործարքներ կատարել միայն պետական արժեթղթերի հետ:
Գեւորգ Մաչանյանն ընդգծել է, որ իր հիմնադրման օրվանիից “Արմսվիսբանկը” հայտարարում էր որպես ներդրումային բանկ գործելու մտադրության մասին: Փաստորեն, մայիսի 30-ից սկսած բանկն արդեն ունի համապատասխան լիազորությունները, ասել է նա:
“Արմսվիսնակի” ղեկավարը նշել է, որ մոտ ժամանակներս բանկը կապահովի երկու խոշոր ընկերությունների կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկումը:

«Армсвисбанк» первым из коммерческих банков Армении получил лицензию на реализацию брокерских и депозитарных услуг
07.06.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 7 июня /Медиамакс/. «Армсвисбанк» первым из коммерческих банков Армении получил лицензию Центрального банка на реализацию брокерских и депозитарных услуг.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сообщил исполнительный директор «Армсвисбанка» Геворг Мачанян.
Он отметил, что благодаря недавним изменениям в сфере регулирования, коммерческие банки Армении получили возможность заниматься специализированной инвестиционной банковской деятельностью - предоставлением брокерских и депозитарных услуг, а также услуг по управлению активами.
Речь, в частности, идет о возможности совершения операций с корпоративными ценными бумагами. Ранее банки могли совершать подобные операции лишь с государственными ценными бумагами.
Геворг Мачанян подчеркнул, что со дня своего основания «Армсвисбанк» заявлял о намерении позиционировать себя в качестве инвестиционного банка. Фактически, начиная с 30 мая банк обладает необходимыми для этого полномочиями, сказал он.
Руководитель «Армсвисбанка» отметил, что в скором времени банк обеспечит выпуск корпоративных облигаций двух крупных компаний.