ԵԱԶԲ-ն առաջարկում է նոր վճարային միավոր ներդնել ԵԱՏՄ-ում
24.08.2017 | 10:22 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ http://enw-fond.ru
Այս մասին Reuters-ի հետ հարցազրույցում ասել է ԵԱԶԲ Ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Եվգենի Վինոկուրովը:
«Բոլոր Կենտրոնական բանկերն ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը ստացել են մեր նկատառումները: Կառուցողական քննարկման հույս ունենք»,- ընդգծել է բանկի ներկայացուցիչը:
Նախագծով առաջարկվում է ստեղծել տարածաշրջանային հաշվարկային միավոր, որը կհեշտացնի արտաքին առեւտրային գործարքների կնքումը: Այն նաեւ կկատարի վերլուծական գործառույթ՝ Կենտրոնական բանկերի կողմից օգտագործվելով որպես մոնիտորինգի հատուկ գործիք:
«Առաջարկվում է հաշվարկել այդ միավորը եւ դրանից ազգային արժույթների փոխարժեքների համապատասխան շեղումները: Դա հնարավորություն կտա տեղեկատվություն ստանալ շուկայի մրցունակության մասին եւ արդեն դրա հիման վրա մշակել միջոցառումներ՝ ուղղված փոխադարձ փոխարժեքների «աղավաղումների» վերացմանը»,- նշել է Եվգենի Վինոկուրովը:
Ենթադրվում է, որ գործընկեր երկրների արժութային զամբյուղի հիման վրա ստեղծված հաշվարկային միավորն օգտագործվելու է միայն անկանխիկ եղանակով` արտաքին առեւտրային գործակալների շրջանում:
«Այժմ քաղաքական իրավիճակն այնպիսին է, որ անհրաժեշտություն կա նվազեցնելու դոլարիզացիայի մակարդակը տնտեսություններում եւ բարձրացնել ազգային արժույթների դերը ինչպես ներքին դրամաշրջանառության մեջ, այնպես էլ ԵԱՏՄ երկրների միջեւ արտաքին առեւտրային հարաբերություններում»,- ընդգծել է Եվգենի Վինոկուրովը: