Fitch-ի վարկանիշ ունեցող Արեւելյան Եվրոպայի եւ նախկին ԽՍՀՄ 20 երկրներից միայն Հայաստանը, Ղազախստանն ու Ուկրաինան ունեն դրական կանխատեսում
11.05.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 11 մայիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Fitch Ratings վարկանաշինային գործակալությունը հայտնել է, որ Արեւելյան Եվրոպայի եւ նախկին ԽՍՀՄ 20 երկրներից, որոնց շնորհված են վարկանիշներ, միայն Հայաստանը, Ղազախստանն ու Ուկրաինան ունեն դրական կանխատեսում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, մայիսի 10-ին Fitch Ratings-ը հայտնել է, որ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների վարկանիշների աճը վերջին 12 ամսիների ընթացքում յոթ բարձրացումներից հետո մոտեցել է սահմանակետին:
20 երկրներից միայն Հայաստանը, Ղազախստանն ու Ուկրաինան ունեն դրական կանխատեսում, իսկ Հունգարիան եւ Լատվիան` բացասական, ասվում է Fitch-ի ներկայացուցիչ Էդվարդ Պարկերի հաշվետվությունում:
Մայիսի 10-ին Fitch գործակալությունը իջեցրել է Թուրքիայի վարկանիշի փոփոխության կանխատեսումը ՙդրականից` “կայունի”` BB- (BB մինուս) մակարդակով:
Քաղաքական ռիսկերն ազդել են պետությունների վարկանիշների վրա, ասել է Պարկերը: “Ռուսաստանում եւ Թուրքիայում մոտակա 12 ամսիներին կայանալու են խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրություններ, իսկ Ռումինիան, Սերբիան եւ Ուկրաինան հայտնվել են քաղաքական ճգնաժամերում”, - ասվում է Պարկերի հաշվետվության մեջ:
Նա զգուշացրել է, որ վտանգներն աճում են նաեւ Բալթյան երկրներում` Էստոնիայում, Լատվիայում եւ Լիտվայում, տնտեսության “գերտաքացման” եւ եվրոգոտի մտնելու գործընթացի դանդաղեցման պատճառով:

Из 20 стран Восточной Европы и бывшего СССР, обладающих рейтингами Fitch, только Армения, Казахстан и Украина имеют положительный прогноз
11.05.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 11 мая /Медиамакс/. Ереван, 11 мая. /Медиамакс/. Рейтинговое агентство Fitch Ratings сообщило, что из 20 стран Восточной Европы и бывшего СССР, которым присвоены рейтинги, только Армения, Казахстан и Украина имеют положительный прогноз.
Как сообщает агентство Медиамакс, Fitch Ratings сообщило 10 мая, что рост рейтингов стран Восточной Европы приблизился к пределу после семи повышений рейтингов за последние 12 месяцев.
Только три страны из 20, которым Fitch присвоил рейтинг - Армения, Казахстан и Украина - имеют положительный прогноз, в то время как Венгрия и Латвия - отрицательный, говорится в отчете представителя Fitch Эдварда Паркера.
10 мая агентство Fitch снизило прогноз изменения рейтинга Турции до «стабильного» с «позитивного» до уровня BB- (BB минус).
Политические риски отразились на рейтингах государств, считает Паркер. «В России и Турции в ближайшие 12 месяцев пройдут парламентские и президентские выборы, в то время как Румыния, Сербия и Украина погрязли в политических кризисах», говорится в отчете Паркера.
Он предупредил, что риски растут и в странах Балтии - в Эстонии, Латвии и Литве - из-за перегрева экономик и задержек в процессе вступления в еврозону.