Երեւանում բացվել է արեւային էներգիայով սնուցվող առաջին կանգառը
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել Հայաստանի էներգետիկ անկախությանը։
Այս մասին դեսպանն ասել է Երեւանում արեւային էներգիայով սնուցվող հանրային տրանսպորտի առաջին կանգառի բացման ժամանակ։
Երեւանի Մոսկովյան եւ Բաղրամյան փողոցներում գտնվող հանրային տրանսպորտի երկու կանգառներում այսօրվանից սկսած՝ հնարավոր է անվճար լիցքավորել բջջային հեռախոսները եւ թվային այլ սարքավորումներն արեւային էներգիայով:
«Մենք ցանկանում ենք օժանդակել հայերին ձեռք բերել ավելի մաքուր եւ էժան  էներգիա։ Արեգակնային էներգիայի օգտագործումը շատ նպաստավոր է Հայաստանի համար, քանի որ այստեղ արեւային օրերը շատ են։ Շատերը կարծում են, որ նման տեխնոլոգիաները միայն հարուստ երկրների համար են, սակայն մենք փորձում ենք ցույց տալ, որ դա այդպես չէ»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին։
Դեսպանը տեղեկացրել է նաեւ, որ կանգառում տեղադրված արեգակնային վահանակները կմնան մեկ տարի, որից հետո կփոխանցվեն դպրոցներին կամ մանկապարտեզներին։ Նրա խոսքով՝ դեռեւս պարզ չէ, թե այս ծրագիրը շարունակական կլինի, թե ոչ։

В Ереване открылась первая остановка, снабжаемая солнечной энергией
Глава делегации Европейского Союза в Армении Петр Свитальский отметил сегодня, что ЕС желает содействовать энергетической независимости Армении.
Посол заявил об этом на открытии первой остановки общественного транспорта в Ереване, снабжаемой солнечной энергией.
На двух остановках общественного транспорта, расположенных на улице Московян и проспекте Баграмяна, с сегодняшнего дня можно бесплатно заряжать мобильные телефоны и другие цифровые устройства.
«Мы хотим помочь армянам получать более чистую и дешевую энергию. Использование солнечной энергии очень выгодно Армении, поскольку здесь много солнечных дней. Многие считают, что подобные технологии предназначены только для богатых стран, однако мы пытаемся показать, что это не так»,- заявил Петр Свитальский.
Посол сообщил, что расположенные на остановке солнечные батареи останутся там в течение года, после чего будут переданы школам или детским садам. По его словам, пока не ясно, будет ли данная программа продолжительной.