Ադրբեջանը գլխավորել է ամենամեծ ստվերային տնտեսությամբ երկրների ցանկը
«Երդվյալ որակավորված հաշվապահների ասոցիացիա»-ի (ACCA) ուսումնասիրության համաձայն՝ Ադրբեջանը գլխավորել է ամենամեծ ստվերային տնտեսություն ունեցող երկրների ցանկը:
ACCA փորձագետների գնահատականով՝ հարեւան երկրի ստվերային տնտեսության ծավալը 2016թ. կազմել է 40,22 մլրդ մանաթ կամ ՀՆԱ-ի 67%-ը:
Ստվերային տնտեսության ծավալով առաջին հնգյակում են հայտնվել նաեւ Նիգերիան (ՀՆԱ-ի 48,4%-ը), Ուկրաինան (46%), Ռուսաստանը (39,1%) եւ Շրի Լանկան (37,8%):
Ամենացածր ցուցանիշն արձանագրվել է ԱՄՆ-ում (7,8%), Ճապոնիայում (10,1%) եւ Չինաստանում (10,15%):
ACCA-ի մասնագետների բնորոշմամբ՝ ստվերային տնտեսությունը տնտեսական այն գործունեությունն ու նրանից ստացվող եկամուտն է, որոնք դուրս են մնում պետական կարգավորման, հարկման կամ վերահսկողության համակարգից:
Վարկանիշում ընդհանուր առմամբ ներառված է 28 երկիր, Հայաստանը ներկայացված չէ ցուցակում:
Ընդհանուր առմամբ, ստվերային տնտեսության մասնաբաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում կազմել է 22,7%: Փորձագետների կարծիքով՝ առաջիկա տարիներին այն կկրճատվի, մինչդեռ մինչեւ 2025թ. ստվերային տնտեսության ավելացմանը կնպաստեն հարկային բեռը, տեղական տնտեսություններում ճգնաժամային իրավիճակը, հարկային համակարգի բարդ լինելը, համաշխարհային տնտեսության աճի դանդաղումն ու ոչ ֆորմալ հատվածում աշխատելու դյուրինությունը: Ընդ որում, հարցված փորձագետները համակարծիք են եղել, որ ստվերային տնտեսության ավելացման հիմնական պատասխանատվությունը կրում է կառավարությունը:

Азербайджан возглавил рейтинг стран с крупнейшей теневой экономикой
Азербайджан возглавил рейтинг стран с крупнейшей теневой экономикой, согласно исследованию международной Ассоциации дипломированных сертифицированных бухгалтеров (ACCA).
По оценкам экспертов ACCA, объем теневой экономики Азербайджан за 2016 год составил 40,22 млрд манатов или 67% от ВВП страны.
В первую пятерку стран с крупнейшей теневой экономикой вошли также Нигерия (48,4% от ВВП), Украина (46% от ВВП), Россия (39,1% от ВВП) и Шри-Ланка (37,8% от ВВП).
Наименьшие показатели объема теневого сектора по итогам 2016 года зафиксированы в США (7,8% от ВВП), Японии (10,1% от ВВП) и Китае (10,15% от ВВП).
Специалисты ACCA определяют теневую экономику как экономическую деятельность и полученный от нее доход, которые находятся за пределами системы государственного регулирования, налогообложения или надзора.
Всего в рейтинг вошли 28 стран, Армения в рейтинг не входит.
В глобальном ВВП доля теневого сектора составила 22,7%. По мнению экспертов, в ближайшие годы она будет сокращаться, а до 2025 года теневую экономику будут поддерживать высокое налоговое бремя, рецессия в местных экономиках, сложность налоговой системы, замедление мировой экономики и легкость работы в неформальном секторе. При этом опрошенные эксперты сошлись во мнении, что основную ответственность за развитие теневой экономики несет правительство.