Զբոսաշրջության զարգացման հիմնական խոչընդոտներից մեկը Հայաստանի անբավարար մշակված իմիջն է
Երեւան, 11 ապրիլի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման հիմնական խոչընդոտներն են. անհամապատասխանությունը սպասարկման միջազգային չափանիշներին, անհավասարակշռված գնային քաղաքականությունը, երկրի անբավարար մշակված իմիջը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին ասել է Հայաստանի առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման փախնախարար Արա Պետրոսյանը, այսօր Երեւանում հանդես գալով Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի մրցունակության բարձրացման հարցերին նվիրված երկօրյա համաժողովում:
Համածողովի հիմնական նպատակը զբոսաշրջության ոլորտում աշխատող մասնագետների ծանոթությունն է այն հետազոտություններին, որոնց ընթացքում ուսումնասիրվել են Հայաստանը գրավիչ զբոսաշրջիկային օբյեկտ դարձնելու տարբերակները:
Ծրագրում հատուկ տեղ է հատկացվում ԱՄՆ հայ համայնքին, քանի որ, ուսումնասիրությունների համաձայն, նրա ներկայացուցիչների 52%-ը նախատեսում են մոտակա 5 տարիների ընթացքում այցելել Հայաստան:
“Զբոսաշրջությունը Հայաստանում զարգանում է: 2006 թ. մեր երկիր այցելեցին 380 հազար զբոսաշրջիկներ, այս տարի այդ թիվն, ամենայն հավանականությամբ, կհասնի 400 հազարի: Այդուամենայնիվ, մենք դեռ պետք է մի շարք խնդիրներ լուծենք“,- նշել է Արա Պետրոսյանը:
Հայաստանի տուրօպերատորների միության ղեկավար Արայիկ Վարդանյանն ընդգծել է հայկական զբոսաշրջիկային ընկերությունների եւ հյուրանոցների լիցենզավորման կարեւորությունը, վերջիններին “աստղեր” շնորհելու եղանակով:

Недостаточная разработка имиджа Армении остается в числе основных препятствий для развития туризма
Ереван, 11 апреля /Медиамакс/. Основными препятствиями для развития туризма в Армении являются несоответствие местного туристического сервиса международным стандартам, несбалансированная ценовая политика, а также недостаточная разработка имиджа страны.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сказал замминистра торговли и экономического развития Армении Ара Петросян, выступая на открывшейся сегодня в Ереване двухдневной конференции «Повышение конкурентоспособности туристического сектора Армении».
Основная цель конференции - ознакомить специалистов, работающих в сфере туризма, с результатами исследований, в ходе которых рассматривались варианты превращения Армении в привлекательный туристический объект.
Особое место в программе отводится армянской диаспоре США, поскольку, согласно исследованиям, 52% ее представителей намерены посетить Армению в течение ближайших пяти лет.
«Туризм в Армении развивается. В 2006 году нашу страну посетили 380 тыс. туристов, в этом году их число, по всей вероятности, достигнет 400 тысяч. Тем не менее, нам еще предстоит решить немало проблем», - заметил Ара Петросян.
Руководитель Объединения туроператоров Армении Араик Варданян подчеркнул важность лицензирования армянских туристических компаний и отелей путем присвоения последним «звезд».
Организаторами конференции «Повышение конкурентоспособности туристического сектора Армении» являяются министерство торговли и экономического развития Армении, Агентство по международному развитию США /USAID/ и Агентство по развитию туризма в Армении.