ՀԾԿՀ-ն ուսումնասիրել է “ԱրմենՏել” եւ “Վիվասելլ” բջջային օպերատորների փոխադարձ բողոքները
Երեւան, 4 ապրիլի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր ուսումնասիրել է “ԱրմենՏել” եւ “Վիվասելլ” բջջանին օպերատորների փոխադարձ բողոքները:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանձնաժողովը որոշեց, որ “Վիվասելլ” ընկերությունը պետք է մեկ օրվա ընթացքում իր ինտերնետային կայքում տեղադրի տեղեկատվություն “ՕPTIMA+” սակագնային պլանի շրջանակներում կիրառվող իր սակագների մասին, ինչպես նաեւ ՀԾԿՀ-ին գրավոր ծանուցի ընկերության սակագնային ցանկացած փոփոխությունների մասին: ՀԾԿՀ-ն նաեւ որոշել է, որ “Վիվասելլը” պետք է իր սպասարկման բոլոր կենտրոններում տեղեկացնի իր բաժանորդներին սակագնային փոփոխությունների մասին:
Հանձնաժողովի մեկ այլ որոշմամբ սահմանվել է, որ մինչև հանձնաժողովի կողմից հարուցված վարչական վարույթի արդյունքում` համապատասխան որոշման ընդունումը, ժամանակավորապես կասեցնել “ԱրմենՏել” փակ բաժնետիրական ընկերության բջջային կանխավճարային համակարգի բաժանորդների համար, սույն թվականի մարտի 1-ից կիրառվող “Ընտանիք և ընկերներ” ծառայության մատուցման համար սահմանված 27 դրամ/րոպե սակագնի կիրառումը դեպի ամրակցված ցանց` միջքաղաքային զանգերի մասով:
Նույն որոշմամբ “ԱրմենՏել” և “Ղ-Տելեկոմ” փակ բաժնետիրական ընկերություններին հանձնարարվել է 10-օրյա ժամկետում հանձնաժողովին ներկայացնել ապացույցներ, հիմնավորումներ և ցանկացած այլ տեղեկատվություն` “Ընտանիք և ընկերներ” ծառայության մատուցման համար 27 դրամ/րոպե սակագնի կիրառման արդյունքում հակամրցակցային գործելակերպի հատկանիշների բացակայության կամ առկայության մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “ԱրմենՏել” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բլիզնյուկը հայտարարել է, որ “Ընտանիք եւ ընկերներ” ծառայության շրջանակներում հաստատված սակագինն ընկերության համար վնասաբեր չէ, շարունակում է շահույթ բերել եւ, հետեւաբար չի կարող համարվել դեմպինգային: “ԱրմենՏելի” գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ ընկերության նոր սեփականատերերը միշտ էլ սակագների իջեցման կողմնակից են եղել, ինչը թույլ կտա բջջային կապն ավելի մատչելի դարձնել Հայաստանի բնակիչների համար:
“Երբ մենք եկանք շուկա, միանգամից հայտարարեցինք այն մասին, որ մտադիր չենք վաստակել գների բարձրացման ճանապարհով”,- հայտարարել է Օլեգ Բիզնյուկը:
“Մեր հաշվարկները վկայում են, որ կիրառվող սակագինը բարձր է ծառայության ինքնարժեքից: Եթե մենք կարող ենք մատուցել այդ ծառայությունն այդպիսի գնով, իսկ մյուս օպերատորը չի կարող, դա մեր խնդիրը չէ”,- ասել է “ԱրմենՏելի” գլխավոր տնօրենը:
“Վիվասելլ” ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հրաժարվել է մեկնաբանել Օլեգ Բլիզնյւկի հայտարարությունները, նշելով, որ հետեւելու է ՀԾԿՀ-ի որոշմանը: Նա նաեւ նշել է, որ մոտ ապագայում մտադիր է հանդես գալ մամլո ասուլիսով եւ ներկայացնել “Վիվասելլի” ծրագրերը:

КРОУ рассмотрела взаимные претензии сотовых операторов «АрменТел» и VivaCell
Ереван, 4 апреля /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг Армении /КРОУ/ рассмотрела сегодня взаимные претензии двух сотовых операторов – «АрменТел» и VivaCell.
Как сообщает агентство Медиамакс, согласно принятому комиссией решению, компания VivaCell должна в течение 1-го дня разместить на своем веб-сайте информацию о тарифах, применяемых в рамках тарифного плана «Оптима +», а также поставить КРОУ в известность о любых изменениях в тарифных планах компании в письменном виде. При этом КРОУ постановила, что VivaCell должна также оповещать своих абонентов об изменении тарифов во всех пунктах обслуживания.
Комиссия приняла решение приостановить услугу «Семья и друзья», предоставляемую с 1 марта 2007 года компанией «АрменТел» по части междугородних звонков, и поручила компании в 10-дневный срок предоставить КРОУ обоснования того, что тариф в 27 драмов за минуту в рамках услуги «Семья и друзья» не является демпинговым.
Комиссия также постановила, что компания VivaCell в течение 10-дневного срока должна предоставить КРОУ обоснования своих утверждений о том, что установленный «АрменТелом» тариф в 27 драмов в рамках услуги «Семья и друзья» является демпинговым.
Как сообщает агентство Медиамакс, генеральный директор ЗАО «АрменТел» Олег Близнюк заявил, что тариф, установленный в рамках услуги «Семья и друзья» не является убыточным для компании, продолжает приносить ей прибыль и, следовательно, не может считаться демпинговым. Гендиректор «АрменТел» подчеркнул, что новые собственники компании всегда выступали за снижение тарифов, что позволит сделать сотовую связь более доступной для жителей Армении.
«Когда мы пришли на рынок, мы сразу заявили о том, что будем зарабатывать не путем повышения цен», - заявил Олег Близнюк.
«Наши расчеты свидетельствуют, что данный тариф выше себестоимости услуги. Если мы можем оказывать эту услугу по такой цене, а другой оператор не может, это не наша проблема», - сказал гендиректор «АрменТел».
Генеральный директор компании VivaCell Ральф Йирикян отказался комментировать заявления Олега Близнюка, отметив, что будет следовать решениям КРОУ. Он также отметил, что в ближайшем будущем намерен выступить с большой пресс-конференцией и рассказать о планах VivaCell.