ԿԲ խորհուրդը իջեցրեց վերաֆինասավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 4.5%
Երեւան, 03 ապրիլի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Այսօր կայացած նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը իջեցրեց ԿԲ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 4.5%:
2007 թ. մարտին փետրվարի նկատմամբ արձանագրվել է 0.6% գնանկում, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 4.4%` 0.7 տոկոսային կետով ցածր լինելով առաջին եռամսյակի համար կանխատեսված մակարդակից:
ԿԲ խորհուրդը համակարծիք է, որ արտաքին հատվածից եկող գնաճային ճնշումները էականորեն մեղմվել են, իսկ տնտեսության առկա միտումները համախառն պահանջարկի զարգացումներով պայմանավորված գնաճային ճնշումների ուժեղացման հիմքեր չեն ստեղծում:
Այս իրավիճակում ՀՀ ԿԲ խորհուրդն իրատեսական է համարում գնաճի նպատակային 4% թիրախից փաստացի գնաճի ցածր գտնվելու հնարավորությունը:
Տնտեսության զարգացման ներկա հեռանկարների պահպանման պարագայում ԿԲ խորհուրդը չի բացառում տոկոսադրույքների հետագա ճշգրտման իրականացումը:

Совет Центрального банка Армении снизил ставку рефинансирования, установив ее на уровне 4.5%
Ереван, 3 апреля /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении снизил сегодня ставку рефинансирования на 0.25 процентных пункта, установив ее на уровне 4.5 %.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе ЦБ Армении, в марте 2007 года по сравнению с февралем зарегистрировано 0.6 %-е снижение цен. В этих условиях инфляция в 12-и месячном разрезе составила 4.4 % - на 0.7 процентных пункта ниже запланированного уровня инфляции на I квартал 2007 года.
Совет Центрального банка Армении считает, что инфляционное давление извне значительно смягчилось, а существующие в экономике тенденции не создают условий для увеличения инфляционного давления, обусловленного развитиями совокупного спроса.
В этой ситуации Совет ЦБ Армении считает реалистичным, что реальная инфляция будет ниже уровня, таргетированного на уровне 4 %.
В условиях сохранения нынешних перспектив развития экономики Совет ЦБ не исключает вероятности дальнейшего уточнения процентных ставок.